امکان استعلام چک‌های جدید، بدون احراز هویت به زودی فراهم می‌شود

کاهش 5درصدی چک‌های برگشتی با اجرای قانون جدید چک

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره نسبت چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای عنوان کرد: از ابتدای فروردین 1400 تا پایان خرداد ماه 1400، میزان چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای، ۳.۵ درصد بوده است اما این آمار درخصوص چک‌های قدیمی حدود 8.5 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: از ابتدای فروردین ماه ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۰، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی در حدود 9.5 درصد است. طی همین بازه زمانی در سال گذشته، یعنی از ابتدای فروردین 1399 تا پایان خرداد ماه 1399، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی تقریباً 16 درصد است.

همچنین در بازه زمانی مشابه در سال 98 نیز، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های وصولی در حدود 10.15 درصد است که این آمار حاکی از کاهش چک‌های برگشتی می‌باشد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره نسبت چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای عنوان کرد: از ابتدای فروردین 1400 تا پایان خرداد ماه 1400، میزان چک‌های جدید برگشتی به چک‌های جدید مبادله‌ای، ۳.۵ درصد بوده است اما این آمار درخصوص چک‌های قدیمی حدود 8.5 درصد است. بنابراین همانطور که مشاهده می‌شود آمار چک‌های برگشتی جدید بسیار پایین‌تر از چک‌های برگشتی قدیمی است.

نادعلی زاده با بیان اینکه در حال حاضر و از ابتدای فروردین تا نیمه تیر ماه 1400، حدود 2 میلیون و 300 هزار دسته چک جدید میان مشتریان توزیع شده است، تصریح کرد: این مقدار در واقع به معنای 48 میلیون برگ چک است و از این میزان حدود 5 میلیون و 570 هزار چک معادل حدود ۱۱ درصد به گردش افتاده و در سامانه ثبت شده است.

وی افزود: از ابتدای فروردین 1400 دسته چک‌های جدید توزیع شدند و همانگونه که پیشتر نیز اطلاع رسانی شده است، دسته چک‌های جدید بایستی در سامانه صیاد ثبت شوند.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره ارائه خدمات درخصوص قانون جدید چک از طریق دستگاه‌های خودپرداز عنوان کرد: این امر در برنامه بانک مرکزی است و البته به لحاظ فنی، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد با این حال شبکه بانکی در تلاش است از طریق دستگاه‌های خودپرداز نیز این خدمت ارائه شود. همچنین فراهم شدن امکان ثبت و تأیید چک از طریق کدهای دستوری USSD و پیامک نیز در دستور کار برنامه بانک مرکزی قرار دارد.

نادعلی زاده ادامه داد: ارائه خدمات مرتبط با قانون جدید چک از طریق پیامک، تا پایان تیر ماه فراهم خواهد شد. همچنین به منظور سهولت بیشتر در حال حاضر نیز شعب، خدمات ثبت و تأیید چک (خدمات سامانه صیاد) را به مشتریان ارائه می دهند. در این زمینه خدمت ثبت چک برای صادرکنندگان در شعب بانک صادرکننده چک و خدمت تایید دریافت چک در شعب بانک‌هایی که دریافت‌کننده حساب فعال دارد، قابل انجام است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره چرایی تفاوت در پیاده سازی، طراحی و درخواست اقلام اطلاعاتی از مشتریان در سرویس‌های ارائه خدمت چک‌های صیادی بانکها توضیح داد: در این باره مستند فنی برای تمام بانک‌ها یکسان است اما در هر صورت شبکه بانکی، سلایق گوناگونی در ارائه خدمت دارند و بر همین اساس طراحی‌های لازم را بر روی سرویس‌های خود اعمال می‌کنند. در این زمینه بانک مرکزی نکات و تذکرات لازم را به بانک‌ها یادآور شده است و بانک‌ها در طراحی‌های خود با حداقل اطلاعات، امکان ثبت و تأیید چک را برای مشتری فراهم می‌کنند و وحدت رویه کلی در این زمینه از سوی شبکه بانکی رعایت می‌شود.

نادعلی زاده با اشاره به راه‌اندازی سرویس استعلام چک‌های جدید توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک عنوان کرد: بانک مرکزی درصدد است سرویس جدیدی را راه اندازی ‌کند که به واسطه آن، گیرنده در زمان دریافت چک، می‌تواند از ثبت یا عدم ثبت چک‌های جدید در سامانه صیاد اطمینان حاصل کند. این سرویس مانند سایر خدمات چک در ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد مانند برنامک‌های پرداخت موبایلی، اینترنت بانک و همراه بانک، پیامک و همچنین وب سایت بانک مرکزی قابل دسترس است و مشتریان حقیقی و حقوقی با مراجعه به این ابزارها می‌توانند از این امکان، بدون طی مراحل احراز هویت استفاده کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

47  +    =  57