مشکل اقشار کم درآمد با تورم خوراکی ها

بررسی تورم نقطه‌ای دهک‌های هزینه‌ای در بخش خوراکی‌ها نشان می‌دهد که اقشارکم درآمد با بیشترین تورم مواجه بوده‌اند و در عین حال،‌ نرخ تورم نقطه‌ای اقشار ثروتمند در بخش غیرخوراکی و خدمات بالاتر بوده است.

به گزارش بانکداری الکترونیک، شاخص تورم در نخستین ماه تابستان باز هم افزایش یافت و به نرخ ۴۴.۲ درصد برای تورم سالانه رسید. این در حالی است که بررسی شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای تیر ماه ١٤٠٠ نشان می دهد در شروع تابستان، نرخ تورم نقطه‌ای برای دهک اول و دوم با ثبت ۴۶.۱ درصد، بیشترین نرخ تورم نقطه ای در بین دهک های هزینه ای است و کمترین نرخ تورم نقطه ای نیز متعلق به دهک هشتم با ۴۲.۸ درصد است که این ارقام نسبت به ماه قبل یعنی خردادماه ۱۴۰۰ با کاهش همراه بوده است.

در این میان باید یادآور شد که ثبت بیشترین و کمترین نرخ تورم نقطه ای دهک های هزینه ای در شرایطی است که نرخ تورم نقطه ای کل کشور در تیرماه به رقم ۴۳.۶ درصد رسیده است که نسبت به نرخ خردادماه، ۴ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات

از سوی دیگر، بررسی تورم نقطه ای دهک های هزینه در بخش خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نشان می دهد نرخ تورم نقطه ای کل کشور با کاهش نسبت به خردادماه به رقم ۵۶.۹ درصد رسیده است که در این بین، تورم نقطه ای دهک اول و سوم با ثبت ۵۷.۵ درصد، بیشترین نرخ تورم نقطه ای در بین دهک های هزینه ای است و در مقابل نرخ تورم نقطه ای دهک های نهم و دهم نیز با ثبت ۵۶.۶ درصد، کمترین نرخ تورم نقطه ای این بخش است.

تورم کالاهای غیر خوراکی و خدمات

در بررسی روند تورم نقطه ای دهک های هزینه در بخش کالاهای غیر خوراکی و خدمات، روند متفاوتی را شاهد هستیم. به گونه ای که کمترین نرخ تورم نقطه ای در این بخش برای دهک اول با ۳۴.۶ درصد و نرخ تورم نقطه ای دهک دهم با ۴۱ درصد، بیشترین نرخ تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی است. هرچند در این بخش نیز شاهد کاهش شاخص تورمی نسبت به خردادماه سال جاری هستیم؛ به گونه ای که نرخ تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی و خدمات برای کل کشور با کاهش به رقم ۳۷.۴ درصد رسیده است.

جمع‌بندی

بررسی تغییرات بالا نشان می‌دهد اقشار ثروتمند جامعه در بخش کالاهای غیرخوراکی و خدمات هزینه بیشتری را نسبت به دهک های کم درآمد جامعه پرداخت می کنند و به بیان دیگر تورم بالاتری را تجربه کرده اند و در مقابل، دهک های کم درآمد برای خرید خوراکی ها و آشامیدنی ها، نسبت به اقشار ثروتمند، هزینه بیشتری را پرداخت کرده‌اند.

منبع:ایبِنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  ×  6  =