دلایل کاهش ۵۶درصدی سود خالص عملیاتی بانک ملت اعلام شد

مجتبی کحالی، معاون مدیرعامل در امور مالی بانک ملت طی نامه ای دلایل کاهش سود این بانک را «عدم تغییر نرخ تسعیر ارز » و « تامین بخشی از کسری ذخیره تعهدات اکچوئری» بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بانک ملت اخیرا گزارش عملکرد شش ماهه خود را منتشر کرد که با حواشی زیادی همراه بود. موضوعی که باعث شد این بانک علاوه بر اصلاح صورت مالی ۶ ماهه خود، گزارشی مبنی بر شفاف‌سازی هم در کدال منتشر کند.

بر اساس صورت‌های مالی شش ماهه منتشر شده در کدال، وبملت در نیمه نخست امسال در مجموع از تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی درآمدی ۳۰ هزار میلیارد تومانی داشته است که از این میزان بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان را هزینه سود سپرده‌ها کرده است. با کسر هزینه ۱۱ هزار میلیارد تومانی اداری و عمومی و سایر هزینه‌ها، سود خالص عملیات این بانک به سه هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افتی ۵۶ درصدی داشته است. با این حساب سود خالص هر سهم بانک ملت در شش ماه نخست ۱۴۷ ریال به ثبت رسیده است.

موجودی نقدی وبملت هم در این دوره ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نیمه نخست پارسال ۸٫۵ درصد کمتر شده است. مجموع بدهی‌های این بانک هم تا پایان شهریور ۸۱۰ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به پارسال ۱۴ درصد بیشتر شده است.

دلایل کاهش سود بانک ملت چیست؟

در همین راستا، مجتبی کحالی، معاون مدیرعامل در امور مالی با ارسال نامه ای به واشقانی ریاست نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی، در خصوص دلایل کاهش سود شهریورماه ۱۴۰۰ بانک ملت نسبت به دوره مشابه سال قبل، اعلام کرد:

یکی از دلایل عمده کاهش سود شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال گذشته، عدم تغییر نرخ تسعیر اقلام دارائی‌ها و بدهی‌های ارزی در پایان شهریور سال جاری نسبت به پایان سال قبل بوده است. در صورتیکه نرخ تسعیر ارز در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹۹ به ازای هر دلار از ۹۰,۰۰۰ ریال در پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۱۰,۰۰۰ ریال در پایان شهریور ۱۳۹۹ رشد داشت که منتج به شناسایی و ثبت مبلغ ۱۰۴,۰۰۰ میلیارد ریال سود تسعیر ارز در صورت های مالی شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ گردید.

وی در ادامه این نامه افزود: با استناد به بند ۴ گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی بر روی صورت های مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ و حسب اعلام صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها و اجراء تکالیف مجمع عمومی عادی سالیانه بانک، این بانک با کسری ذخیره ۲۷۰,۳۱۳ میلیارد ریالی مواجه می باشد و از این بابت می بایست ذخیره لازم در حساب ها منظور گردد. لذا به منظور تعدیل بند مذکور، در صورت های مالی شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، صرفا مبلغ ۳۵,۸۰۰ میلیارد ریال هزینه اکچوئری منظور شده است. مزید استحضار اعلام می دارد بانک به مبانی و محاسبات انجام شده توسط صندوق اعتراض و با عقد قرارداد جداگانه با کارشناسان خبره، راسا نسبت به انجام محاسبات اکچوئری اقدام نموده که در حال انجام می باشد.

با عنایت به مراتب ذکر شده در بند ۱، به استحضار می رساند در صورت حذف سود تسعیر ارز (مبلغ ۱۰۴,۰۰۰ میلیارد ریال) و همچنین حذف هزینه های مترتب از سود تسعیر مانند هزینه مطالبات مشکوک الوصول (مبلغ حدود ۴۵,۰۰۰ میلیارد ریال) از سود و زیان دوره شش ماهه اول سال ۱۳۹۹، سود خاصل هر سهم (بدون تسعیر ارز) حدود ۴۸ ریال می‌بود در صورتیکه در شش ماهه اول سال جاری سود هر سهم به مبلغ ۱۴۷ ریال گزارش گردیده است، که نشان از رشد بیش از سه برابر در سود خالص نسبت به مدت مشابه در سال قبل دارد.

عضو هیات عامل بانک ملت در پایان این نامه تاکید داشته است: بنابراین عملکرد این بانک، همانگونه که در گزارشات عملکرد ماهانه منتشر شده در سایت آن سازمان (کدال) نیز منعکس گردیده است، بسیار مناسب بوده و نه تنها کاهش نداشته است بلکه رشد قابل توجهی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته داشته است.

تصویر نامه مذکور در ادامه قابل مشاهده است؛

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

75  ⁄    =  15