هفته پرالتهاب نرخ سود در ابتدای آبان + جدول

رکوردزنی نرخ سود بین بانکی

روند صعودی نرخ سود در بازار باز موجب شد تا نرخ بهره به قله 8 ماهه دست پیدا کند. این رقم برای نخستین بار از سطح 20 درصد عبور کرده و بالاترین میزان را از انتهای بهمن 99 تا کنون به ثبت رسانید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در اولین هفته آبان ماه رصد نرخ سود در بازارها نشان می دهد نرخ سود در دو بازار افزایشی و در یک بازار کاهشی بوده است. 

سکوت در بازار اوراق بدهی دولتی
در هفته های سپری شده هیچ داد وستدی در بازار اولیه اوراق بدهی به ثبت نرسیده و نرخ سود در همان سطح 21.7 درصد باقی ماند. 

این بازار که به منظور تامین کسری بودجه دولت برگزار می شود در مهر ماه برگزار نشده و این توقف تاهفته نخست آبان ادامه پیدا کرده است. رصد فعالیت ها در این بازار نشان می دهد به طور کلی در سال جاری تنها 43 هزار و 250 میلیارد تومان اوراق بدهی به دولت فروخته شده که تقریبا 50 درصد این رقم در موقعیت مشابه سال گذشته بوده است.

نرخ سود وام مسکن در هفته نخست آبان 1400
اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالکان آن‌ها می‌توانند بدون ایستادن درصف از بانک مسکن وام استقراض نمایند. هر کدام از این اوراق هزینه ای دارد که در بازار خرید و فروش آن مشخص می شود. اعتبار این اوراق 500 هزار تومان بوده که با این اعتبار مجردها می توانند با سقف خرید 280 ورق نهایتا 140 میلیون تومان وام برای خرید مسکن اخذ کنند.

در صورتیکه این سقف برای متاهلین 480 ورق و 240 میلیون تومان تعیین شده است.

رفتار نرخ سود در بازار مسکن می تواند نمایان کننده هزینه این وام برای متقاضیان باشد. در همین خصوص در حالیکه چهارشنبه 28 مهر ماه این متغیر در حد 21.5 درصد بود در هفته گذشته این رقم مسیری نزولی پیدا کرده ودر نهایت به 21.35 درصد تنزل پیدا کرد. این روند کاهشی نشان از مسیر نزولی دریافت وام مسکن در هفته نخست کاری در سال 1400 داشته است.

نرخ بهره رکورد زد
در صورت برخورد جدی بانکها به کسری نقدینگی، مجبور به استقراض از یکدیگر هستند. بازاری که این داد وستد در آن رخ می دهد را بازار شبانه می گویند. در این بازار بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری قرض می دهند تا نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. این داد و ستد البته با فاصله زمانی کوتاه و نرخ سود مشخصی انجام میشود. 

روند نرخ سود در این بازار یا همان نرخ سود بین بانکی در هفته نخست آبان ماه نشان از روند صعودی این متغیر داشته و در این موعد با ثبت 20.31 درصد به بیشترین میزان خود در 8 ماه اخیر دست پیدا کرده است. 

صعود نرخ سود در بازار باز
بازار دیگری که در آن بانک مرکزی به واسطه آن سعی در مدیریت نقدینگی بانکها و به عبارت دیگر نرخ سود بین بانکی دارد، را بازار باز می نامند. بانک مرکزی در هر هفته به منظور کنترل نقدینگی در بانکها و کنترل نرخ سود به بسط و قبض پول در بازار باز می پردازد. 

این بانک از این طریق نرخ سود بازار بین بانکی را تنظیم می‌کند. در این هفته در بازار باز،‌ بیشترین میزان بسط پول در هفته های برگزاری این بازار به ثبت رسیده که به منظور پیش گیری از افزایش نرخ سود بین بانکی بوده است. با این حال در این موعد این نهاد مجبور به افزایش نرخ سود شده و نرخ سود بازار باز را به 19.25 درصد رسانید. این اتفاق می تواند عاملی در جهت رشد نرخ سود بین بانکی باشد.

منبع : اقتصاد نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  ×    =  72