کاهش قیمت دلار و سکه با اعلام خبر آغاز زمان جدید مذاکرات برجام

بازار ارز و طلای تهران روز گذشته با دو شوک خبری وارد فاز صعود شد اما با اعلام خبر زمان جدید مذاکرات برجام قیمت طلا ، قیمت دلار و قیمت سکه بار دیگر بر مدار نزول قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بازار ارز و طلای تهران روز گذشته  با 2 شوک خبری مواجهه شد که منجر به صعود قیمت ها شد. از ممنوعیت معاملات ارزی در افغانستان گرفته تا برخورد نیروی دریایی سپاه با ناو آمریکایی.

قیمت دلار روز چهارشنبه با ۴۰ تومان افزایش، 27 هزارو 590 تومان نرخ گذاری شد. در ادامه روند بازار دیروز با انتشار خبر برخورد سپاه با ناو آمریکایی در آب های دریای عمان قیمت دلار شتاب بیشتری گرفت و بر روی 27 هزار و 630 قرار گرفت و در انتهای روز با 27 هزار و 800 تومان بسته شد.

اما در ساعات پایانی شب گذشته بعد از ماه ها چشم انتظاری بالاخره زمان شروع مذاکرات برجام از سوی مقامات ایرانی و آمریکایی اعلام شد و همین خبر سرعت قیمت دلار در بازار ارز امروز پنجشنبه 13 آبان 1400 را کاهش داد. معامله گران بازار ارز از مدت ها قبل منتظر اعلام این خبر بودند و قیمت دلار در بازار امروز در واکنش به خبر جدید برجام 50 تومان ریزش کرد و نسبت به روز قبل با 27 هزار و 750 تومان خرید و فروش شد.

قیمت درهم مرز حساس را حفظ کرد

قیمت درهم روز چهارشنبه همگام با افزایش قیمت دلار بالا رفت و و در انتهای معاملات ارزی روز گذشته  بر روی 7 هزار و 580 تومان قرار گرفت. درهم امروز اندکی عقب نشینی کرد اما همچنان بالای مرز حساس 7 هزار و 500 تومان در حال نوسان است.  

قیمت درهم امارات (حواله) امروز 30 تومان از ارزش خود را از دست داد و در ابتدای معاملات امروز با 7 هزارو 550 تومان معامله شد.

با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل (3.673) عدد 27 هزار و 731تومان به دست می‌آمد که 19 تومان از قیمت دلار بازار  کمتر بود.

واکنش قیمت سکه و طلا به اخبار برجام

قیمت دلار و قیمت درهم روز گذشته  محرکی برای افزایش قیمت سکه و طلا شدند. در شروع معاملات بازار امروز با کاهش قیمت دلار و درهم ورق بازار طلا برگشت و قیمت این دو فلز گران بهای داخلی وارد فاز نزول شدند.

در مقابل این افت قیمت فلز زرد رنگ داخلی، قیمت اونس طلا امروز با افزایش همراه بود و بعد از چند روز کاهش امروز اندکی بالا رفت و با ۱۷۷۴ دلار را برای خود ثبت کرد.

قیمت طلا 18 عیار روز گذشته نسبت به روز سه شنبه با 4 هزارو 100 تومان افزایش بر روی 1 میلیون و 173 هزار تومان  قرارگرفت اما در شروع معاملات امروز به 1 میلیون و 169 هزار و 300 تومان رسید که در واقع افت 3 هزار و 700 تومانی را تجربه کرده است.

قیمت سکه در ابتدای معاملات روز گذشته با 11 میلیون و 830 هزار تومان معامله شد. این فلز گران بها در انتهای روز چهارشنبه  با 11 میلیون و 860 هزار تومان بسته شد. قیمت سکه در بازار امروز پنجشنبه 13 آبان 1400، ۳۰,۰۰۰ هزار تومان پایین رفت و با 11 میلیون 830 هزار تومان مبادله شد. با احتساب قیمت ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه ۱۱ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان به دست می آمد. و حباب سکه نیز ۲.۰۷ درصد است.

 

 

منبع: اقتصادنیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  +  1  =