چند درصد تهرانی‌ها نمی‌توانند خانه بخرند؟

۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه تولید مسکن در استان تهران، منطبق بر نیازها و توان مالی متفاوت ساکنین نیست، گفت: تولید مسکن برای طیف محدودی از افراد جامعه، مسکن تولید می‌کند و بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در تهران امکان خرید مسکن ندارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عبدالرضا گلپایگانی، با بیان اینکه اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، داشتن مسکن متناسب را برای هر ایرانی به عنوان یک حق، به رسمیت شناخته است، گفت: در شهر تهران برخی از ساختمان‌ها، سازه ناپایداری دارند و بنا‌های ناپایدار یکی از تهدید‌هایی است که تاب آوری شهر تهران را به صورت جدی زیر سؤال برده است، ضمن اینکه در روند گسترش شهر، یک توسعه نامتوازن و توزیع ناهمگن خدمات شهری اتفاق افتاده که منجر به تفاوت ۴۰۰ درصدی در توزیع سرانه‌های خدماتی محلات جنوبی و شمالی محور انقلاب شده است.

تهران، بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی دارد

وی با اشاره به موضوع تولید مسکن در شهر تهران، اظهار  کرد: بر مبنای آمار اعلام شده در سال ۱۳۹۵، شهر تهران، بیش از ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی دارد، این در حالیست که تعداد قابل توجهی از ساکنین آن فاقد مسکن مناسب هستند. موضوع دیگر اینکه استطاعت مالی و توان خرید مسکن در تهران بسیار کاهش پیدا کرده و باید گفت که استان تهران بدترین استان کشور، از نظر توان خرید مسکن است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در استان تهران امکان خرید مسکن ندارند، گفت: توان مالی خانوار‌های تهرانی در بخش تقاضای مسکن به شدت کاهش پیدا کرده که این موضوع منجر به مهاجرت از شهر تهران و دوقطبی شدن محلات و تقسیم آن به محله‌های فقرا و اغنیا شده و این یک مسئله جدی و رو به تزاید است. از طرفی نوسازی هر هکتار بافت فرسوده حدود ۱۳۶ میلیارد تومان هزینه می‌برد که ۵۰ درصد این مبلغ، صرف نوسازی املاک و ۵۰ درصد آن برای تأمین خدمات هزینه می‌شود.
وی ادامه داد: موارد مذکور، تنها بخشی از مشکلاتی است که شهر تهران با آن دست به گریبان است، اما این شهر، ظرفیت‌هایی نیز دارد از جمله اینکه در طرح جامع شهر تهران لایه‌ای مربوط به زمین‌های ذخیره شهری تعیین شده است که حدود ۵ هزار هکتار زمین را در بر می‌گیرد، حدود ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین رها شده و ناکارآمد در شهر تهران وجود دارد، نیروی متخصص مهندسی و شهرسازی فوق العاده‌ای نیز در این شهر داریم و اکثر دانشگاه‌های تراز اول در زمینه مهندسی و شهرسازی در تهران قرار دارند، بنابراین می‌توان از این ظرفیت عظیم، برای تولید مسکن متناسب با نیاز تمام اقشار ساکن در شهر تهران بهره گرفت.

گلپایگانی با اشاره به رویکرد شهرداری تهران برای استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن، گفت: با توجه به این رویکرد، ما در تلاشیم که با توان هرچه بیشتر به سمت مقاوم سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده حرکت کنیم. در همین راستا بازآفرینی محله‌های ناکارآمد را به صورت ویژه در دستور کار قرار دادیم و در ادامه روندی که تقریبا از دو سال گذشته توسط سازمان نوسازی شهر تهران آغاز شده است، ظرفیت‌های رها شده شهر مانند محدوده خیابان فداییان اسلام که تقریبا ۳۰ سال فریز شده بود را به جریان توسعه وارد کردیم.

کارخانه تولید مسکن تهران برای طیف محدودی مسکن تولید می‌کند

معاون شهردار تهران در خصوص تأمین مسکن قابل استطاعت و تولید مسکن منطبق بر نیاز‌های متناوب و متفاوت شهروندان، اظهار کرد: اکنون متوسط مساحت مسکن نسبت به ۱۰ سال گذشته حدوداً ۳۰ الی ۴۰ متر افزایش پیدا کرده است، یعنی متوسط مساحت مسکن در شمال تهران حدود ۱۲۰ متر و در جنوب تهران حدود ۹۰ متر است و مسکن برای اقشاری که تازه تشکیل خانواده می‌دهند و توان مالی پایینی دارند، یا اصولاً برای نیاز‌ها و سلیقه‌های متفاوت تولید نمی‌شود. تقریباً کارخانه تولید مسکن تهران برای طیف محدودی مسکن تولید می‌کند که باید دامنه این تولید را گسترده‌تر کرد.

ضرورت ایجاد یک برنامه اسکان متناسب با نیاز ساکنین

وی با تأکید بر اینکه در تولید مسکن باید به سلایق و توان‌های مالی متفاوتی توجه داشت، ادامه داد: ما معتقدیم، برخی از محلات جنوبی تهران باید به صورت کامل با کمک شهرداری نوسازی شوند و از آن‌ها به عنوان الگو استفاده کرد، به عنوان مثال، محله باغ آذری آخرین گود از گود‌های باقی مانده تهران و یکی از محلات بسیار ناکارآمد است که سازمان نوسازی شهر تهران طرحی شامل یک مجموعه ۸۰۰ واحدی را در آنجا با رعایت مسائل اجتماعی و اشتغال ساکنین و با استفاده ازظرفیت خود ساکنین آغاز کرده است که می‌توان به عنوان یک الگو، آن را به محلات مشابه تعمیم داد.

معاون شهردار تهران گفت: برای محله نفرآباد در کنار حرم عبدالعظیم حسنی (ع) یا محله اسلام آباد واقع در اوین درکه نیز  طرح‌هایی به صورت کامل با مدیریت و هدایت شهرداری تهران تهیه شده و در حال اجرا است که آن‌ها نیز می‌تواند به عنوان یک الگو مد نظر قرار گیرند. در این طرح‌ها آنچه مورد توجه قرار گرفته، به رسمیت شناختن حق اسکان برای ساکنین، توسعه قلمرو عمومی، ایجاد یک برنامه اسکان متناسب با نیاز ساکنین است.

وی اضافه کرد: شهرداری تهران در راستای برنامه‌هایی که برای تولید مسکن متناسب با نیاز‌های ساکنین محلات دارد، جلساتی را با وزارت راه و شهرسازی داشته و کارگروه مشترکی نیز بین شهرداری تهران و این وزارتخانه تشکیل شده است که امیدواریم این ظرفیت به رفع کمبود سرانه‌های خدماتی، ارتقاء کیفیت زندگی در محلات، نوسازی و مقاوم سازی بافت‌های فرسوده و کم کردن فاصله شمال و جنوب و تولید مسکن متناسب با استطاعت خانوار‌ها کمک کند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در ادامه درخصوص کمک به اشتغال شهرسازان توسط شهرداری تهران، گفت: اکنون در کمیته‌های نمای مناطق،  ۴۴ استاد عضو هیئت علمی و ۲۲ حرفه‌مند کاربلد در حال فعالیت هستند، تقریبا ۶۰ شرکت مهندسی در دفاتر نوسازی شهر تهران فعال هستندکه ۱۸۰ محله را  تحت پوشش دارند، مهندسین مشاور شهرساز  و اشخاص حقیقی زیادی نیز در سازمان‌های مختلف شهرداری و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مشغول انجام کار تخصصی در حوزه شهرسازی و معماری هستند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  69  =  79