هزینه وام متاهلین از ۵۰ میلیون تومان عبور کرد+نمودار

هزینه وام مسکن در روز 22 آذرماه سه رکورد بی سابقه را در حداقل دو سال اخیر به ثبت رساند. طبق آمارهای اعلام شده از سوی بانک مسکن در این روز نرخ سود وام از مرز 24 درصد عبود کرده و به 24.41 درصد رسید که بالاترین میزان این متغیر در حداقل دو سال گذشته بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، هزینه وام مسکن در 22  آذر ماه به بالاترین سطح خود تقریبا در دو سال گذشته رسیده و رکورد بی سابقه ای را در این مدت ثبت کرد. طبق آمارهای اعلام شده از سوی بانک مسکن، هزینه هر برگ اوراق تسه  در آخرین روز هفته گذشته به کانال 100 هزار تومان وارد شده و متعاقبا نرخ سود را نیز ارتقا بخشید.

اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسکن کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان است.

رکوردزنی بی سابقه در هزینه وام مسکن

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود

هزینه هر کدام از اوراق در روز یک شنبه 21 آذرماه وارد کانال 100 هزار تومان شده و در روز بعد یعنی 22 آذر با 5درصد رشد نسبت به روز گذشته به 107 هزار و 500 تومان رسید. بررسی این قیمت با روزهای قبل نشان از ورود بی سابقه اوراق تسه به این کانال در دو سال اخیر داشته است. در ادامه این اتفاق موجب شد تا هزینه سقف وام برداشتی مجردین در این هفته نیز تغییر کرده و رکورد بالایی را ثبت کند.

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در دوشنبه 22 آذر برابر با 30 میلیون و 100 هزار تومان و برای متاهلین 51 میلیون و 600 هزار تومان ثبت شد. مسیر قیمت ها در این هفته روندی تقریبا صعودی بوده که تا پایان این مسیر حفظ شده است.

این رقم در مقایسه با روزهای قبل بیشترین سطح خود قرار گرفته و رکورد دو سال اخیر را برای هر دو مدل از متقاضیان شکسته است.

از آن جا که متقاضیان وام برای دریافت وام ناچار به پرداخت دو هزینه هستند بنابراین نرخ سود آن ها نیز از میزان اسمی خود جدا شده و متناسب با قیمت اوراق تغییر خواهد کرد.

نرخ سود موثر وام مسکن بالارفت

نرخ سود وام مسکن مانند هزینه ای که در طول 12 سال متقاضیان پرداخت می کنند با تغییر قیمت اوراق جابجا می شود. زیرا مجردین و متاهلینی که خواهان دریافت وام به این طریق هستند باید دو هزینه را برای اخذ وام بپردازند. نخست هزینه خرید وام که با توجه به قیمت اوراق تعیین می شود و دیگری هزینه بازپرداخت وام.  

درهمین راستا محاسبات نشان می دهد نرخ سود وام مسکن در همین چند روز اخیر از سطح 22 درصد به بالاترین سطح خود دست پیدا کرده که معادل با 24.41 درصد بوده است. این نخستین بار در حداقل دو سال گذشته است که نرخ سود وام مسکن از مرز 24 درصد عبور می کند.

رکوردزنی هزینه نهایی وام مسکن در 22 آذر

پولی را که متقاضیان با توجه به شرایط اخذ این وام باید به بانک مسکن باز پرداخت کنند با توجه به قیمت هر کدام از اوراق تغییر می کند. بنابراین هزینه ای که مجردین باید در طول 12 سال در قسط های مربوطه به بانک مسکن بپردازند در 22  آذرماه برابر با 190 میلیون و 200 هزار تومان و برای متاهلین معادل با 351 میلیون و 510 هزار تومان محاسبه می شود. این ارقام نیز بیشترین هزینه های نهایی وام مسکن در طول حداقل دو سال اخیر بوده است.

هزینه وام مسکن در 22 آذر  1400 به بالاترین حدخود در حداقل دو سال اخیر رسید. این اتفاق موجب شد تا نرخ سود به کانال 22 درصد رسیده و بیشترین سطح را در دو سال گذشته تاکنون به ثبت برساند

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

44  +    =  50