چشم انداز “میر” در ایران تا کجاست ؟

بار دیگر در رسانه ها موضوع شبکه پرداختِ کارتیِ میر مطرح شده است، خبرهایی از اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران تا ۱۰ شهریور امسال به گوش می رسد؛ حالا در جدیدترین اظهارات، رئیس کل بانک مرکزی از تفاهمنامه ای دراینباره که به زودی فاز اول آن اجرایی خواهد شد می گوید. او از امضای نخستین قرارداد پیمانِ پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه گفته و با اشاره به افتتاح زیرساخت معاملاتِ توافقیِ ریالِ برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک اظهار کرده: “در نشست دوجانبه با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران نهایی شد و فاز اول این طرح تا اواخر ماه آینده میلادی برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود. در این مرحله کارت های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپردازهای کشور روسیه قابل استفاده می‌باشد و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت های بانکی خود از خودپردازهای روسیه اسکناس روبل دریافت کنند”.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی ایران کیش،داستان میر روسیه قصه درازی دارد و پیش ازاین نیز نام آن برای ورود به کشور بارها مطرح شده بود. مثلا می شود گفت حدود دوسال پیش معاون وقت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه بین ایران و روسیه ،کارت بانکی «میر» را  نسخه روسی ویزا و مستر کارت دانست و از این گفت که در صورت فعال سازی، “میر” اولین سیستم گسترده پرداخت جهانی در ایران به صورت رسمی، خدمات خود را عرضه خواهد کرد.

اما بودند کسانی که دراین میان “میر” را به نوعی جایگزین سوئیفت ارزیابی می کردند.

ولی حقیقت این است که “میر” در سال 2014 در روسیه کلید خورد. پس از ماجرای پیوستن کریمه به خاک روسیه و قطع ارتباط کارت ها از سیستم های پرداخت بین المللی و فشارها بر این کشور، روسیه سیستم کارت ملی پرداخت NPCS، را راه اندازی و اپراتور کارت‌های MIR  ایجاد شد. اگرچه واژه میر به معنای صلح است اما روسیه تلاش کرد تا با برقراری یک سیستم بانکی مستقل از ساختارهای بین المللی معمول، نوعی دیگر از تعاملات بانکی را پیش ببرد. میر به مرور درمیان افراد روسیه فراگیر شد. سیستم و کارت میر اکنون در کشورهایی مانند ویتنام، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، اوستیای جنوبی، آبخازیا، کوبا و ترکیه قابل استفاده است.

از آنجایی که با ورود روسیه به جنگ اوکراین، شرکت‌های خدمات مالی ویزا و مسترکارت مستقر در ایالات متحده، اعلام کردند که فعالیت خود را در روسیه به حالت تعلیق در می‌آورند، به همین علت روسیه بیش از پیش به سیستم جایگزینی برای این دو شرکت احتیاج پیدا کرد. همه میدانند که مستر و ویزا کارت‌ها با موسسات مختلف در سراسر جهان برای ارائه خدمات پرداخت در شبکه بین‌المللی همکاری می‌کنند. با در اختیار داشتن این کارت‌ها هنگام سفر به خارج از کشور می‌توانید از عابر بانک‌ها یا دستگاه‌های کارت خوان استفاده کرده و بدون محدودیت پول‌های خود را جابجا کنید و بدون نیاز به گرفتن پول کشور مقصد به راحتی خرید کنید.

از همین رو شیوه‌ی کار میر کارت نیز به همین شکل است، تا نوع روسی ویزا و مسترکارت نام بگیرد. چنانچه پروژه مذکور از شهریورماه اجرایی شود گردشگر روس، هنگام سفر به ایران به راحتی می‌تواند پرداخت‌های خود را انجام دهد. بنابراین بسیاری معتقدند با توجه به نبود مستر و ویزا کارت در کشور و مشکلات ناشی از این فقدان، راه اندازی میر کارت در ایران شاید بتواند به مسائلی مانند بهبود نسبی گردشگری در ایران نیز کمک کند. اگرچه از گفته های رئیس کل بانک مرکزی پیداست که در مرحله نخست، ماجرای استفاده از سیستم میر درایران و روسیه برای خود پردازها اجرایی می شود، اما چه بسا در فازهای آتی این امکان برای دستگاه های کارت‌خوان نیز فراهم آید و اساسا سیستم جدید بانکی که میتواند ابعاد نسبی بین المللی به خود بگیرد در ایران جا باز کند.

اگرچه که قطعا میر فضایی محدود تر از ویزا و مسترکارت و یا ساختارهای معمولِ بین المللی دارد اما با توجه به خلا‌های موجود سیستم های معمول در کشورمان، میر چه بسا جایگزینی برای پرکردنِ نسبی آنها  باشد. به عبارتی با توجه به آنکه ایران و روسیه تحت تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار دارند و به نوعی دسترسی این دو کشور به سیستم‌های مالی جهانی قطع شده است راه اندازی میر باعث سهولت تبادل تجاری با ایران نیز می‌شود و مشکلات تجار روس در این زمینه را برطرف می‌کند و این یک فرصت مناسب در شرایط کنونی به شمار میاید.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  5  =  40