ارزش گذاری دارایی‌های دیجیتال نامشهود در قالب قوانین مالیاتی

حجم زیادی از دارایی هایی شرکت های حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات)، دارایی نامشهود هستند که اگر به صورت صحیح ارزش گذاری شوند، نه تنها امکان اخذ تسهیلات از نهادهای مالی را افزایش می دهد بلکه مسیر ورود به بازار سرمایه را نیز برای این شرکت ها تسهیل خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همزمان با ۱۱ تیرماه ۱۴۰۳ و سومین روز بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، پنل ارزش گذاری دارایی‌های دیجیتال نامشهود در قالب قوانین مالیاتی، با حضور محمدعلی ناروئی، مشاور معاونت فناوری و نوآوری وزارت ICT و دبیر پنل، مهدی حاتمیان، مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و روئین صمدزاده، مدیر سابق عرضه اولیه تپسی و مشاور مالی استارت‌آپ‏‏‌ها در غرفه بانکداری آینده برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، محمدعلی ناروئی با بیان اینکه حجم زیادی از دارایی هایی شرکت های حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات)، دارایی نامشهود هستند که اگر به صورت صحیح ارزش گذاری شوند، نه تنها امکان اخذ تسهیلات از نهادهای مالی را افزایش می دهد بلکه مسیر ورود به بازار سرمایه را نیز برای این شرکت ها تسهیل خواهد کرد.

وی اشاره کرد با توجه به ضرورت حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و نقش شرکت های حوزه فاوا به عنوان پیشران کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال، موضوع ارزش گذاری بیش از پیش اهمیت می یابد.

ناروئی در ادامه با طرح این سوالات که دلیل عدم استفاده از این ظرفیت در شرکت های حوزه فاوا در طول سالیان گذشته چیست؟ آیا این ابزار برای شرکت های بزرگ کاربرد دارد؟ چه شرایط و ملاحظاتی را باید برای شرکت های حوزه فاوا باید درنظر گرفت تا انگیزه ای جهت استفاده از این ابزار داشته باشند؟ از همکاران خود خواست تا به این سوال پاسخ دهند.

مهدی حاتمیان در این پنل گفت: در ماه‌های گذشته در وزارت ICT، تغییرات ساختاری انجام شد و معاونت سیاست گذاری و برنامه‌ریزی توسعه اقتصاد دیجیتال و فاوا نام دفتر تامین مالی سرمایه‌گذاری به جای دفتر برنامه‌ریزی اقتصادی جایگزین شد. با توجه به برنامه هفتم قانون جهش تولید مهم این است که ما با افزایش تولید ناخالص داخلی می‌توانیم به بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء استانداردهای زندگی کمک کرده و رشد اقتصادی را از طریق رشد عوامل تولید و بهره‌برداری میسر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شناسایی دارایی‌های فعالان اقتصاد دیجیتال برای ما قابل اهمیت است. ادامه داد: لایه اول اقتصاد دیجیتال موضوع نرم‌افزار، تولید سخت‌افزار تجهیزات، زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده و زیرساخت‌های ارتباطی است. آن چیزی که ما را به سمت اقتصاد اشتراکی و مبتنی بر سکو هدایت می‌کند، لایه دوم اقتصاد دیجیتال است و لایه سوم کسب و کارهایی هستند که میخواهند از سنتی به سمت دیجیتال حرکت کنند، دارایی‌های نامشهود این لایه شناسایی نشده است.

حاتمیان افزود: در برنامه هفتم توسعه زیست بوم هوشمند بخش فاوا را طراحی کردیم که توسعه شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است. به واسطه حل مسائل کشور از طریق استارت آپ‌ها و سرمایه‌گذاری خطرپذیر و به دنبال آن سرمایه‌گذاری شرکتی مدلی برای اقتصاد دیجیتال طراحی شده است که بر اساس آن تامین مالی پایدار و حمایت مالی پایدار از ارکان توانمندسازی است که حاکمیت در آن نقش مهمی دارد که می تواند براساس مسائل کیفی برنامه هفتم توسعه و مشکلاتی که کشور ما با استفاده از این اکوسیستم در ذیل دولت هوشمند، حکمرانی هوشمند، کسب و کار هوشمند و شهروند هوشمنددلرد را حل کرده و پیامدهای اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی را به عنوان توسعه پایدار در کنار ژئوپلیتیک را اعلام می‌دارد. وی ادامه داد از جمله مهم‌ترین مواردی که در اقتصاد دیجیتال مطرح است ترکیب نوآورانه علم و اقتصاد و علم محاسبات است که می‌توانیم با دارایی آن را به ولت تبدیل کرده و بسنجیم.

همچنین با موضوع داده و مهارت می‌توان بحث تحقیق توسعه و نوآوری را مد نظر قرار دهیم. مسئله ما دیجیتالی کردن صنعت با فاکتورهای تولید، ارزش گذاری داده، گردآوری داده، تعیین مالکیت داده و تجارت داده است. بنابراین دانشگاه‌ها می‌توانند کمک کنند تا ایده‌ها سریع‌تر به محصول و بازار وارد شده و در کسب و کارها توسعه یابند.

حاتمیان در پاسخ به اینکه آیا دارایی‌های نامشهود مربوط به کسب و کارهای بزرگ است یا کسب و کارهای کوچک را نیز شامل می‌شود، گفت: دارایی‌های نامشهود کسب و کارهای بزرگ کوچک و متوسط را شامل می‌شود یعنی رویکرد بها، درآمد و بازار در همه آنها وجود دارد. همچنین دستورالعمل‌های خوبی در این مورد وجود دارد اما تا زمانی که این دستورالعمل‌ها پیاده‌سازی و توسط بازار سرمایه به رویکرد قابل قبولی تبدیل شود راه طولانی در پیش داریم. باید شرکت‌های بزرگ مانند تپسی به کسب و کارهای کوچک وارد شوند و آنها را پله به پله وارد بازار سرمایه بورس و فرابورس کنند تا در گذر زمان دستورالعمل‌ها را تدوین و کل سیستم نوآوری کشور را برگیر این موضوع کنیم.

رویکرد رگولاتوری سرآغاز سیاست گذاری، عملیات و قدم بزرگی در شناسایی حوزه‌ها است

روئین صمدزاده در ادامه این پنل با بیان اینکه یکی از اشکالات ما این است که دارایی‌های نامشهود را جزئی جدا شده می‌دانیم در صورتی که این نوع نیز جزئی از دارایی‌های یک کسب و کار است. یعنی اگر عملیات و برنامه اجرایی به آن نپیوندد، ارزشی نخواهد داشت؛ بنابراین نمی‌توان دارایی نامشهود را از کسب و کار منفک کرد یعنی اگر دارایی نامشهود را از هر کس به کاری بگیریم، ارزش آن کسب و کار تقریبا صفر خواهد بود.

وی با بیان اینکه تنها کشوری هستیم که قانون حسابداری خاص خود را دارد گفت توانستیم دارایی‌های نامشهود را وارد این قانون کنیم و در صورت‌های مالی آن را لحاظ کنیم. اشکالات در این خصوص زیاد است اما همه چیز به صورت جدا جدا محاسبه می‌شود. برای مثال سیستم مالی دارایی نامشهود را نمی‌پذیرد‌‌. باید تعیین کنیم که ارزش گذاری به چه منظور است، آیا این ارزش گذاری به منظور تامین مالی سرمایه‌گذاری و یا مواردی دیگر است بنابراین راه زیادی  تا اجرای آن در پیش داریم.

صمدزاده با بیان اینکه تپسی مدل قابل لمستری از این مدل است، گفت: یعنی بازار سرمایه پذیرفته است اما بقیه دوستان باید این راه را طی کنند زیرا جنس توسعه شبکه و پایداری شبکه آنها متفاوت است. باید توجه داشت که در این راه کم بودن سرعت، کم بودن ارتباطات نهادها، قطع ارتباط نهادها و مواردی از این دست وجود دارد.

وی با بیان اینکه دارایی نامشهود جزئی از کسب و کار است، گفت: شرکت‌های نوآور در چرخه کسب و کار خود نوعی روش‌های جدیدی را استفاده می‌کنند، بنابراین باید توجه داشت که هدف ارزش گذاری چیست بنابراین اگر با هدف عرضه اولیه باشد، بازار سرمایه راهکار خود را در این مورد دارد. هدف ما این است که شرکت‌های استارتاپی را ارزش گذاری کنیم، دارایی‌های نامشهود به دلیل اینکه جزو جدا شدنی نیست و موتور محرکه آینده کسب و کار است، ما باید آن را به عنوان یک ظرف یا حلقه کامل ببینیم که نمی‌توان آن را جدا کرد، مشکل شرکت‌ها اعتبار ارزش گذاری است.

صمدزاده در پاسخ به این سوال که اولویت اصلی در این مسیر چیست، گفت: اقتصاد دیجیتال را دانش بنیان‌ترین اقتصاد می‌نامیم که در بستر اینترنت است و ارزش گذاری آن اهمیت بالایی برای رشد و جهش اقتصاد کشور دارد. رویکرد رگولاتوری ما سرآغاز سیاست گذاری و عملیات و قدم بزرگی در شناسایی حوزه‌ها است.

باید توجه کرد که استارت‌آپ‌های کوچک دغدغه موضوعات حمایتی به ویژه در بخش تامین مالی دارند تا از طرف صندوق ضمانتی داشته باشند تا بتوانند دارایی‌های خود را ارزش گذاری کنند.مجموع دارایی نامشهود اغلب شرکت‌ها در خارج از کشور بیش از مجموعه دارایی‌های مشهودشان است، اما در کشور ما به دلیل عدم این ارزش گذاری این اتفاق در ۹۹ درصد مواقع در شرکت‌ها رخ نمی‌دهد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

81  ⁄    =  9