تصویب یک سند مهم برای کودکان ایرانی+جزئیات

وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبر تصویب آیین‌نامه حمایت از رشد و تربیت اوان کودکی در هیات دولت، گفت: این آیین‌نامه به عنوان اولین سند رسمی جمهوری اسلامی ایران در اوان کودکی، زمینۀ انجام مطلوب وظایف سازمان تعلیم و تربیت کودک را فراهم خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا،رضامراد صحرایی با بیان اینکه اوان کودکی محور اصلی تحول نیروی انسانی در همه کشورهاست، گفت: برگشت‌پذیری هزینه‌هایی که دولت‌ها در این دوره انجام می‌دهند با دیگر دوره‌ها قابل مقایسه نیست.

وی افزود: اوان کودکی به حدی مهم است که امروزه یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی و تعالی جوامع، میزان اهمیت این دوره در نگاه حاکمیت‌هاست.

صحرایی با تأکید بر اینکه استقرار سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک یکی از افتخارات دولت سیزدهم است، ادامه داد: با ایجاد این سازمان ذیل وزارت آموزرش و پروش، بیش از هفت میلیون نفر به جامعه مخاطب این وزارتخانه افزوده شد. با این حال، کارنامه‌ی وزارتخانه و سازمان در همین مدت اندک بسیار درخشان و آبرومند است. این سازمان در مدت اخیر، علاوه بر تصویب آیین‌نامه‌های مختلف، به خوبی توانسته با تثبیت جایگاه خود در حاکمیت، وضعیت پیشین کودکستان‌ها را مبتنی بر استانداردها و راهبردهای اساسنامه ساماندهی کند و همین عامل سبب شده که نگرانی خانواده‌‎ها تا حد بسیار زیادی رفع شود، زیرا مبانی تعلیم و تربیت اسلامی، پایه و اساس برنامه‌ها، طرح‌ها و محتواهای تولیدشده در این سازمان است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش از استقرار سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک عملاً در حوزه‌ی اوان کودکی هیچ نهاد متولی وجود نداشت و هیچ فعالیت فراگیر، منسجم و هدفمندی صورت نمی‌گرفت، خاطرنشان کرد: آیین‌نامه حمایت از رشد و تربیت اوان کودکی اولین سند رسمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه اوان کودکی است.

صحرایی با اشاره به ضرورت حرکت سازمان‌یافته و فراگیر در عرصۀ تمدنی‌سازی در گام دوم انقلاب اسلامی، جایابی و تثبیت جایگاه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در حاکمیت را اقدامی بنیادین و زیربنایی توصیف کرد و گفت: این سازمان به عنوان یکی از رویش‌های گام دوم و دوران بلوغ انقلاب اسلامی، بنا به منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و با تصویب شورای‌‎ عالی انقلاب فرهنگی و تأیید مجلس شورای اسلامی در حکمرانی کشور جایابی شده ‌است.

وی تربیت نسل مولد در عرصه­‌ ‌تمدن‌سازی نوین اسلامی را از مهمترین اهداف سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک دانست و افزود: این سازمان طبق اساسنامه، مرجعِ انحصاری راهبری، سامان‌دهی، صدور مجوز، هدایت و نظارت بر امور، فرایندها، محتواها و منابع انسانیِ شایسته برای تعلیم و تربیت کودکان زیر شش سال تمام در کودکستان‌ها و سایر مراکز نگهداری و آموزش کودکان است و اهدافی نظیر تربیت نسل مولد در عرصه­ی ‌تمدن‌سازی نوین اسلامی، ایجاد گفتمان ملی در حوزه‌ی اوان کودکی، تولی‌گری و مدیریت یکپارچه­ این حوزه را محقق می‌کند.

صحرایی با اشاره به تصویب آیین‌نامه حمایت از رشد و تربیت اوان کودکی، ادامه داد: این آیین‌نامه به منظور طراحی راهکارهای دقیق و عملیاتی، نظارت بر حُسن اجرای برنامه‌ها و همسو شدن اشتراکات هزینه‌ای (مبتنی بر رشد همه‌جانبه دوره‌ی حساس اوان کودکی)، طراحی و تدوین شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ایجاد عزم و انسجام ملی، فراهم­کردن بستر نقش‌آفرینی و تعامل حداکثری دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط و جلوگیری از اهمال و موازی‌کاری برای نزدیک به ۹ درصد جمعیت کشور (حدود هفت میلیون و صد هزار کودک) به ‌انضمام جمعیت والدین، مربیان و فعالان این زیست‌بوم، از مهمترین اهداف آیین‌نامه حمایت از رشد و تربیت اوان کودکی است.

وی در ادامه به برخی از وظایف سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک اشاره و خاطرنشان کرد: «زمینه‌سازی برای انجام رسالت محوله در بدنه­ی حاکمیت اسلامی»، «تأکید بر ساماندهی و مدیریت یکپارچه»، «قاعده‌گذاری برای کودکستان‌ها و سایر مراکز مجاز جدید با دیدگاه مرکز آموزشی و تربیتی به جای مهد کودک مراقبتی» و همچنین «عدالت‌محوری و فراهم ‌آوردن زمینه‌ی دسترسیِ عادلانه به فرصت‌های تربیتی فراگیر برای همه‌ی کودکان» از مهمترین وظایف این سازمان است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: از دیگر مأموریت‌های سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک می‌توان به حفظ یکپارچگی، همسویی و هماهنگی تربیت دوره اوان کودکی با نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور، با محوریت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، توجه به تفاوت‌های فردی و فرهنگی و به‌تبع آن رعایت اصل تنوع در روش‌های تربیتی با رویکرد بومی (اسلامی و ایرانی) و البته ارتقای شایستگی‌های تربیتی در راستای توانمندسازی خانواده‌ها و مربیان اشاره کرد.

صحرایی با بیان اینکه آیین‌نامه حمایت از رشد و تربیت اوان کودکی زمینۀ انجام مطلوب وظایف سازمان تعلیم و تربیت کودک را فراهم خواهد کرد، یادآور شد: «مدیریت یکپارچه‌ی نیازهای کودکان زیر ۷ سال و خانواده­های آنان در سایر دستگاه­های متولی (با نظارت این سازمان)»، «توجه به سلامت جسمی و روانی کودکان و خانواده و مربیان»، «ایجاد عدالت در تخصیص بودجه مؤثر برای تأمین تغذیه، بهداشت، سلامت، حقوق اجتماعی در دوره اوان کودکان» و «ایجاد تسهیلات و حمایت از زیست­بوم تربیت اوان کودکی و خدمات آن»، از تأثیرات مهم این آیین‌نامه است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

55  −    =  45