رونمایی از نخستین سکوی تامین مالی جمعی ارزی-ریالی کشور/ افزایش سقف تأمین مالی جمعی به ۵۰ میلیارد تومان

با حضور وزیر اقتصاد صورت گرفت؛

نخستین سکوی تامین مالی ارزی-ریالی کشور با حضور وزیر اقتصاد و مدیران عامل بورس و فرابورس رونمایی شد و این سکو وارد فاز اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عصر روز یکشنبه 13خرداد ماه با حضور سید احسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد، مجید عشقی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمدعلی شیرازی؛ مدیرعامل فرابورس ایران، محمد شیریجیان؛ معاون اقتصادی بانک مرکزی، مهدی صفاری نیا؛ رئیس پارک فناوری پردیس، سید روح الله میرامینی؛ مدیرعامل صندوق توسعه فناوری های نوین و جمعی از مدیران ارشد نهادها و سازمان سرمایه گذاری خارجی و صندوق ضمانت صادرات و برخی از سکوهای تامین مالی جمعی ریالی، رونمایی از نخستین سکوی تامین مالی جمعی ارزی- ریالی کشور در سالن همایش فرابورس ایران برگزار شد.

نوین کراد؛ مولود هماهنگی نهادهای اقتصادی

سید احسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی در آئین رونمایی از این سکوی تامین مالی جمعی که برای نخستین بار در کشور در فاز ارزی و به همت صندوق توسعه فناوری های نوین ایجاد شده است، گفت: نشست امروز از جهات متعددی قابل توجه است؛ نخست این که این ابزار تامین مالی به واسطه یک صندوق پژوهش و فناوری به عنوان یک نهاد مالی نوپا اما رشد و بلوغ ‌یافته در مجموعه نهادهای نظام تامین مالی کشور و در زیست بوم فناوری طراحی شده است. آنهم ابزاری که به جهت جنس مشارکت ‌کنندگان و امکان‌ مشارکت عامه مردم در آن دارای ویژگی منحصربه ‌فردی است.

وی با اشاره به “هماهنگی بین نهادی” شکل گرفته در ایجاد این سکوی تامین مالی جمعی افزود: همواره حل بخشی از مشکلات اقتصادی کشور به دلیل عدم هماهنگی بین سازمان ها و نهاد های مختلف متولی بر زمین مانده است، اما در شکل گیری سکوی تامین مالی نوین کراد نوعی اراده جمعی و بین نهادی موثر شکل گرفت که در نوع خود بی سابقه است. به این ترتیب که با همت جمعیِ چندین مجموعه اعم از وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان بورس،فرابورس ایران، سازمان سرمایه گذاری های خارجی،بانک ملی ایران و صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان ارائه دهنده این محصول، امروز شاهد به ثمر نشستن همّت جمعی و نقش‌آفرینی بخش‌های مختلف اقتصادی کشور در راه‌اندازی این پروژه تامین مالی جمعی ارزی هستیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اجرای سایر برنامه های اقتصادی در کشور را نیازمند این نوع هماهنگی دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر صندوق‌های سرمایه ‌گذاری دارای ظرفیت های بسیاری هستند و چنانچه هماهنگی بین دستگاهی در صندوق هایی مانند صندوق های املاک و مستغلات افزایش یابد، شاهد شکل گیری نتایج مطلوب در این بخش ها نیز خواهیم بود.

ظرفیت تامین مالی جمعی بورس افزایش یافت

مجید عشقی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز رونمایی از سکوی نوین کراد را سبب افزایش ظرفیت بازار سرمایه در تامین مالی جمعی ارزیابی کرد و گفت: با رونمایی از این ابزار، سقف تأمین مالی جمعی در بازار سرمایه از ۲۵ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت. ضمن این که برای تأمین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط نیز تا یک ماه آینده مسیر جدیدی معرفی خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش 100 درصدی تامین مالی در کشور از طریق بازار سرمایه طی یک سال اخیر افزود: در حال حاضر بازار سرمایه ایران در توسعه نهادی و ابزاری در شرایط مطلوبی قرار دارد و در مقایسه با بورس‌های منطقه‌ ای، جزو کشورهای دارای ابزارهای کامل در بازار اولیه و ثانویه است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: این سازمان همواره به دنبال توسعه ابزارهای تامین مالی است و در این راستا رونمایی از یک سکوی تامین مالی جمعی ارزی در این بازار به طور قطع می تواند دستاوردهای بسیار خوبی را برای نظام تامین مالی و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

فرابورس به دنبال تامین مالی حوزه نوآوری/آغاز فعالیت نوین کراد از شنبه آینده

محمدعلی شیرازی، مدیرعامل فرابورس ایران در این مراسم با اشاره به تلاش های این نهاد مالی برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان و فناور کشور گفت: از سال گذشته با افتتاح بازار نوآفرین پذیرش و عرضه اولیه شرکت های دانش بنیان در فرابورس آغاز شد و این مهم در سال جاری نیز در حال پیگیری است. همچنین صدور مجوز پذیره نویسی صندوق‌های سرمایه‌ گذاری جسورانه و خصوصی و صدور مجوز فعالیت تامین مالی جمعی جدید نیز در دستور کار جدی فرابورس قرار دارد.

وی با پیش‌ بینی افزایش تأمین مالی جمعی به 10 هزار میلیارد تومان در سال 1403 افزود: صنعت سلامت و پس از آن صنایع مهندسی ساخت و فناوری اطلاعات از صنایع هدف این نوع تأمین مالی است. در این میان فرابورس به دنبال بازارپذیرکردن گواهی شراکت تأمین مالی جمعی و بررسی انتشار طرح تأمین مالی جمعی با قابلیت تبدیل گواهی‌های شراکت‌ به سهام شرکت سرمایه‌ پذیر در برنامه ‌های آتی خود است.

مدیرعامل فرابورس ایران یادآور شد: در تأمین مالی جمعی ارزی سکوی نوین کراد برای نخستین بار در کشور، سرمایه‌ گذاران را به طرح ‌های ارزآور سوق می‌دهیم و از شنبه آینده، وجوه سرمایه ‌گذاران برای تأمین مالی جمعی ارزی، جمع‌آوری خواهد شد.

نوین کراد در فاز اجرایی است

در ادامه آئین رونمایی از نخستین سکوی تامین مالی جمعی ارزی کشور، روح‌الله ابوجعفری؛ مشاور وزیر اقتصاد در امور دانش‌بنیان در تشریح ایده اولیه و هدف از ایجاد این سکوی تامین مالی جمعی گفت: این سکو با هدف ایجاد راهکارهای نهادی و بلندمدت برای ساز‌و‌کارهای ارزی و با هم‌افزایی بین دستگاه‌های اقتصادی و طی فرآیندی کاملا کارشناسی شکل گرفت. بر این اساس در نهایت مجوزها دریافت شد تا این روش تامین مالی جمعی جدید در فرابورس اجرایی شود.

مشاور وزیر اقتصاد در امور دانش‌بنیان در ادامه با بیان اینکه فرآیند عملیات نقل و انتقالات ارزی‌ مورد نیاز تامین مالی جمعی ارزی در خارج از کشور از طریق بانک ملی انجام می‌شود، افزود: ابتدا مجوز ۵۰ میلیون دلاری تا سقف یک میلیون دلار برای هر پروژه در نظر گرفته شده و انتظار می‌رود با آغاز فرایند، سقف آن افزایش پیدا کند و این ظرفیت تا چند میلیارد دلار در سال افزایش یابد. ضمن این که بحث ارائه ضمانت ارزی و احراز هویت برای مبارزه با پولشویی نیز برای آسودگی خیال سرمایه گذاران در این طرح لحاظ شده است.

ضرورت سوق سرمایه های ارزی خرد به نوین کراد

محمد شیریجیان؛ نماینده بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی گفت: هر چه قدر فشار تامین مالی از روی شبکه بانکی برداشته شود، ارائه تسهیلات با آثار تورمی کاهش می یابد و مساله کاهش کیفیت تامین مالی نیز حل خواهد شد.

وی با اشاره به مصوبه بانک مرکزی در خصوص این سکوی تامین مالی جمعی ارزی افزود: مصوبه کمیسیون ارزی بانک مرکزی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و نوآور است و سازوکارهای لازم نیز از جمله رفع تعهد ارزی این نوع خدمت جدید در آن پیش‌ بینی شده است.

وی سهم بازار سرمایه در تامین مالی برای تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی را حدود 1600 همت برآورد کرد و یادآور شد: این مهم با تکیه بر ابزارهایی همچون تامین مالی جمعی تحقق پذیر است. ضمن این که کراد فاند‌ ارزی نیز شروع خوبی برای آغاز تامین مالی ارزی از محل بازار سرمایه است.

شیریجیان با اشاره به سرمایه های خرد ارزی در دست مردم تصریح کرد: این سکو می تواند با جمع آوری سرمایه های خرد ارزی به تامین مالی قابل توجهی دست یابد و تمرکز فقط بر روی سرمایه ‌گذاری خارجی نباشد.

ورود نخستین پروژه تامین مالی ارزی به سکوی نوین کراد

محمد کلاهی؛ معاون اعتباری و تجاری سازی صندوق توسعه فناوری‌های نوین با تقدیر از همکاری دستگاههای مختلف اقتصادی در شکل گیری این پروژه در مدت یک سال اخیر، راه اندازی این سکو را نمونه بارز همت جمعی و کار تیمی و جهادی بین دستگاه های مختلف متولی دانست و خاطر نشان کرد: پس از اخذ مجوز فعالیت، نوین کراد از امروز در هر دو فاز ریالی و ارزی وارد مرحله اجرایی خواهد شد تا اولین پروژه تامین مالی ارزی از طریق این سکوی تامین مالی جمعی ارزی-ریالی عملیاتی شود.

وی با اشاره به دقت و وسواس ویژه صندوق توسعه فناوری های نوین برای انتخاب شرکت اول سرمایه پذیر ارزی از طریق این سکو افزود: شرکت صنایع صبح پارلار آسیا اولین شرکتی است که قرار است تأمین مالی جمعی ارزی آن از طریق سکوی نوین کراد صورت گیرد.این شرکت شروط لازم برای ورود به سکوی تامین مالی جمعی ارزی را داراست؛ به این ترتیب که دارای محصول دانش‌بنیان و با منشاء درآمد صادراتی است.

کلاهی در تشریح جزئیات این تامین مالی جمعی به عنوان نخستین پروژه نوین کراد و پوشش ریسک تامین مالی این سکو توسط ضمانت نامه تعهد پرداخت ارزی صندوق ضمانت صادرات خاطرنشان کرد: این پروژه نیازمند 200 هزار دلار سرمایه گذاری ارزی برای تامین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید و صادرات محصول دانش بنیان خود به کشورهای ترکیه و آذربایجان است. مدت پروژه 6 ماهه و سود مشارکت آن در انتهای دوره پرداخت می شود و پیش‌بینی می شود که 10درصد حاشیه سود ارزی سالیانه قابل تخصیص به سرمایه گذاران ارزی داشته باشد. لذا با تعامل صورت گرفته با صندوق ضمانت صادرات و وجود ضمانت نامه ارزی به میزان اصل مبلغ سرمایه، این سرمایه گذاری ارزی برای سرمایه گذاران خارجی بسیار کم ریسک خواهد بود.

وی این طرح را دریجه جدیدی برای تامین نیازهای ارزی شرکت های ایرانی و ابزار مطمئنی برای جذب سرمایه های ارزی سرمایه گذاران خارجی در کشور دانست و تصریح کرد: توسعه بازار و افزایش حجم صادرات محصولات دانش بنیان در بازار های جهانی و تحقق شعار از دستاوردهای دیگر این سکوی تامین مالی جمعی خواهد بود.

گفتنی است سکوی تامین مالی جمعی ارزی-ریالی نوین کراد؛ نخستین سکوی تامین مالی کشور است که به ابتکار صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان بزرگترین صندوق پژوهش و فناوری کشور ایجاد شده است. این سکوی تامین مالی جمعی عصر روز یکشنبه پس ازواخذ مجوز فعالیت، به طور رسمی و با حضور وزیر اقتصاد وارد فاز اجرایی شد و رسما کار خود را در فرابورس آغاز کرد.

شایان ذکر است سکوی تامین مالی جمعی ارزی ریالی نوین کراد با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، فرابورس ایران، بانک ملی، سازمان سرمایه گذاری خارجی، صندوق ضمانت صادرات، شرکت سپرده گذاری مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی و با عاملیت صندوق توسعه فناوری های نوین به مرحله اجرا رسیده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

69  −  65  =