تداوم تیره‏‏‏‏‌روزی بورس

معاملات روز گذشته بورس تهران با تداوم افت نماگرهای سهامی پیگیری شد. شاخص‌کل بورس تهران در روز گذشته با افت ۱.۰۲‌درصدی همراه شد و در سطح ۲‌میلیون و ۵۸‌هزار‌واحدی کار خود را به اتمام رساند. گفتنی است آخرین‌باری که دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در چنین سطوحی در حال نوسان بود به ۹ اسفند سال‌گذشته بازمی‌گردد. با افتی که روز گذشته در بازار سهام تجربه شد، شاخص‌کل نزول ۶.۲۴‌درصدی را از ابتدای سال‌ تجربه کرده‌است.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از دنیای اقتصاد،در روز گذشته، شاخص هموزن نیز افت ۰.۷۳‌درصدی را ثبت کرد و در سطح ۶۸۰‌هزار‌ واحدی به‌کار خود خاتمه داد. در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار با افت ۰.۹۵‌درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد بازار سهام که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، رقم‌هزار و ۸۶۲‌میلیارد ‌تومان را ثبت کرد که رشد اندکی نسبت به‌روز قبل معاملاتی نشان می‌دهد. همچنین در روز گذشته، ۳۴۲‌میلیارد‌تومان پول حقیقی نیز از بازار خارج شد.

ابهام در بورس

با توجه به نزول تدریجی بورس در روزهای اخیر این سوال درمیان سهامداران مطرح است که؛ چه عواملی موجبات اوضاع قمر در عقرب این‌چنینی را در بورس فراهم کرده‌اند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان عوامل متعددی را به‌عنوان عوامل منفی تاثیرگذار بر وضعیت بورس اشاره کرد که در ادامه به دو مورد از مهم‌ترین ریسک‌های بازار اشاره می‌شود. در گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» نیز اشاره شد که ابهام، بزرگ‌ترین دشمن هر بازاری است. با توجه به اتفاق‌‌‌‌‌هایی که در کشور به‌‌‌‌‌وقوع پیوسته، به‌نظر می‌رسد بازار سهام در یک وضعیت مبهم و قمر در عقرب به‌‌‌‌‌سر خواهد برد. براساس اعلام شورای ‌‌‌‌‌نگهبان، انتخابات ریاست‌جمهوری در هشتم تیر ماه سال‌‌‌‌‌‌جاری برگزار خواهد شد و تا مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن رئیس‌جمهور جدید و ترکیب کابینه وی، بیش‌‌‌‌‌از یک ‌‌‌‌‌ماه زمان لازم خواهد بود. طبیعتا در چنین فضای غبارآلودی، بازار سهام نمی‌تواند در کلیت خود روند قدرتمندی داشته‌باشد و به‌نظر می‌رسد تا زمان مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن وضعیت ریاست‌جمهوری و فعل و انفعالات بعدی، بازار در یک وضعیت خنثی به مسیر خود ادامه خواهد داد. از سوی دیگر در آبان ماه نیز انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد و طبیعتا مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن نتیجه انتخابات مذکور نیز تاثیر دوجانبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بر بازار سرمایه خواهد داشت. مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن نتایج انتخابات آمریکا، هم می‌تواند قیمت

کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بازار جهانی را تحت‌‌‌‌‌‌تاثیر قرار دهد و هم می‌تواند بر روند بازار داخلی ما تاثیرگذار باشد. بررسی سابقه حرکت بازارهای دارایی در سال‌‌‌‌‌‌۹۹ و خصوصا روزهای نزدیک به انتخابات ایالات‌‌‌‌‌‌متحده نشانگر آن است که حتی پیش‌بینی‌هایی که درخصوص برنده احتمالی سکاندار کاخ‌سفید در آن مقطع وجود داشت، بازار ارز داخلی را به‌شدت تحت‌‌‌‌‌‌تاثیر قرارداد و متعاقبا در بازارهای طلا و سکه نیز رشد قیمتی اتفاق افتاد، بنابراین در مقام جمع‌بندی برای این بخش می‌توان این‌‌‌‌‌‌چنین استنباط کرد که بازار سرمایه در ماه‌های آینده به‌دنبال مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن ابهامات پیرامونی خواهد بود و مشخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و ایالات‌متحده می‌تواند بازار را از بند ‌ابهامات خارج سازد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×    =  14