با گسترش هوش مصنوعی، انتشار آلودگی‌های مایکروسافت ۳۰ درصد افزایش یافته است

نیاز بازار به خدمات هوش مصنوعی و توسعه دیتاسنترها بر افزایش آلودگی‌های گلخانه‌ای مایکروسافت تأثیر داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از زومیت ،انتشار گازهای گلخانه‌ای مایکروسافت از سال 2020 تقریباً 30 درصد بیشتر شده است؛ علت این افزایش تا حد زیادی به‌دلیل ساخت مراکز داده‌ای است که سیستم‌های هوش مصنوعی و محاسبات ابری روی آن‌ها کار می‌کنند. غول فناوری برای رفع این مشکل، برخی تأمین‌کنندگان را ملزم می‌کند که تا سال 2030 از برق 100 درصد بدون کربن استفاده کنند. مایکروسافت در گزارش سالانه خود گفت که انتشار کل کربن آن از سال 2020 تقریباً 30 درصد افزایش یافته است که عمدتاً به‌دلیل ساخت مراکز داده است. مایکروسافت می‌گوید که این مسئله تا حدی به‌علت موقعیت خاص آن به‌عنوان یک تأمین‌کننده پیشرو در فضای ابری است و این امر نیز باعث گسترش مراکز داده‌ می‌شود.مایکروسافت با شرکت‌های بزرگی ازجمله آمازون و گوگل برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های هوش مصنوعی مولد درحال رقابت است.

رشد گازهای گلخانه‌ای مایکروسافت از 2020 تا 2023

آلودگی‌های مستقیم و وابسته به مصرف انرژی مایکروسافت در سال 2023 در مقایسه با سال 2020، 6.3 درصد کاهش یافته است. بااین‌حال، انتشار گازهای گلخانه‌ای از زنجیره تأمین این شرکت – که اکثریت قریب به اتفاق کل انتشار گازهای گلخانه‌ای آن را تشکیل می‌دهد – 30.9 درصد افزایش داشته است.

مایکروسافت ازجمله شرکت‌هایی است که مجموعه وسیعی از اهداف اقلیمی مانند «منفی‌شدن کربن» و «دستیابی به ضایعات صفر» را برای خود تعیین کرده. غول ردموند در تلاش برای رسیدگی به انتشار گازهای گلخانه‌ای غیرمستقیم زنجیره تأمین‌‌اش، درحال اجرای یک الزام جدید برای تأمین‌کنندگان منتخب است تا به برق 100 درصد بدون کربن تا سال 2030 دست یابند.

براساس گزارش‌های قبلی، انتظار می‌رود که هوش مصنوعی و مراکز داده تا سال 2030 حدود 8 درصد از مصرف برق ایالات‌متحده را تشکیل دهند که بیش از دو برابر سهم امروز آن‌هاست. به گزارش نیویورکر، چت‌بات انقلابی OpenAI، یعنی ChatGPT ظاهراً بیش از نیم میلیون کیلووات‌ساعت برق مصرف می‌کند تا به حدود 200 میلیون درخواست در روز پاسخ دهد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

36  −  27  =