پیش بینی قیمت دلار پس از انتخابات/ الگوی دلار، صعودی است

قیمت دلار در سومین روز هفته با افزایش پلکانی بازگشایی شد و تا پایان معاملات روز دوشنبه افزایش بیش از ۵۰۰ تومانی داشت. روند صعودی اسکناس دلار در حالی که سیاست‌گذار درصدد است قیمت‌ها را در بازار ارز حداقل تا پیش از انتخابات مجلس فریز کند، قابل انتظار بود. علی طباطبایی کارشناس بازارهای مالی افزایش آهسته و پیوسته دلار را با توجه به تورم و افزایش تقاضا در هفته‌های پایانی سال قابل پیش‌بینی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تجارت‌نیوز، دلار در حالی روز دوشنبه به سقف قیمتی ۲۳ روز اخیر رسید که سیگنال سیاسی خاصی به بازار ورود نکرد و حتی سرما و برودت هوا برخی از معامله‌گران خرد را از حضور فیزیکی در بازار ارز منصرف کرد؛ اما با این وجود، فشار تقاضا به بازار ارز آرایش افزایشی داد.

روند صعودی دلار قابل پیش‌بینی بود

با وجود اینکه سیاست‌گذار از ابتدای سال با ابرازهای متعددی سعی در مهار قیمت دلار و ثبات‌ بخشیدن به بازارهای مالی داشت، اما کارشناسان اقتصادی با تکیه بر مولفه‌های اقتصادی همواره بر فشرده شدن فنر اسکناس آمریکایی توسط بانک مرکزی تاکید داشتند. آنها نسبت به رها شدن این فنر در روزهای پایانی سال هشدار داده بودند.

در همین راستا علی طباطبایی که پیش‌ از این نیز بارها به نقش تورم در بازار ارز تاکید کرده بوده به تجارت‌نیوز در خصوص روند افزایشی قیمت دلار گفت: «با توجه به مولفه‌های اقتصادی و موضوع تورم و افزایش تقاضا برای واردات در ماه‌های پایانی سال، روند صعودی قیمت دلار قابل پیش‌بینی بود.»

وی در خصوص روند قیمت دلار تا پایان سال گفت: «به نظر می‌رسد محدوده قیمتی فعلی با تلرانس دو تا سه هزار تومانی برای این اسکناس پایدار باشد. باید در نظر داشت بهترین اتفاقاتی که می‌توانست موج صعودی دلار را موقتا سرکوب کند تا کنون رخ داده است. بنابراین خبرهای جدید نمی‌تواند مُسکن قوی برای ریزش قیمت این اسکناس باشد.»

ریزشی برای دلار نخواهیم داشت

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اجرای سیاست‌ خبردرمانی برای مهار قیمت دلار توسط نهاد پولی کشور خاطرنشان کرد: «بانک مرکزی شاید بتواند موقتا و در محدوده زمانی کوتاهی قیمت‌ها را در همین محدوده نگه دارد، اما معتقدم بعد از این هیچ گونه ریزشی برای دلار نخواهیم داشت.»

این کارشناس اقتصادی به سابقه حرکت دلار در زمان‌های نزدیک به انتخابات اشاره کرد و افزود: «هر چه به انتخابات و روزهای پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، با توجه به سابقه حرکت دلار که در انتخابات سال‌های گذشته حرکت صعودی خود را داشته، به نظر می‌رسد باید انتظار روند صعودی برای این اسکناس داشته باشیم.»

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

52  −    =  47