گوگل با ردیت قرارداد ۶۰ میلیون دلاری امضا کرد؛ استفاده از مطالب کاربران برای آموزش هوش مصنوعی

این توافق در بهبود عملکرد موتور جستجوی گوگل هم مؤثر است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از دیجیاتو،چند روز پیش اعلام شد که ردیت داده‌های خود را برای توسعه مدل‌های هوش مصنوعی به فروش می‌رساند. حالا گوگل از دستیابی به یک توافق با ردیت خبر داده است. با این توافق چندده میلیون دلاری، موتور جستجوی گوگل از پست‌های ردیت برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود و بهبود خدماتی مانند سرویس جستجو استفاده می‌کند. البته این توافق به غیر از جنبه مالی، برای ردیت کاربردهای دیگری هم دارد.

با این توافق، ردیت می‌تواند برای بهبود جستجوی داخلی سایت و ویژگی‌های دیگر، به مدل‌های هوش مصنوعی گوگل دسترسی داشته باشد. البته این شرکت مستقر در سان‌فرانسیسکو، هنوز واکنش رسمی به این خبر نداشته است.

به گزارش CBS News، معامله با گوگل گام بزرگی برای ردیت است. این شرکت با این توافق به‌نوعی قصد دارد موضوعات مختلف را منظم و هدفمند کند. مدیریت بخش زیادی از مطالب ردیت وابسته به کمک کاربرهاست. ردیت درآمد زیادی ندارد و به همین دلیل چند وقت پیش استفاده از APIهای خود را پولی کرده بود؛ موضوعی که اعتراض و اعتصاب کاربران زیادی را به‌دنبال داشت.

این توافق چه سودی برای گوگل خواهد داشت؟

این توافق برای گوگل هم بسیار مهم است؛ زیرا گوگل می‌خواهد دسترسی گسترده‌ای به محتواهای نوشتاری انسانی داشته باشد؛ بنابراین می‌تواند از این محتواها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود استفاده کند تا توانایی آن‌ها در پاسخ صحیح به سؤالات کاربران را افزایش دهد.

بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس هوش مصنوعی به‌دنبال راه‌هایی برای توسعه این سرویس‌ها هستند و این توافق می‌تواند روشی مناسب برای این امر باشد. این توافق هیچ‌گونه تغییری را درزمینه مدیریت داده‌ها در ردیت پیش‌بینی نمی‌کند. همچنین در این توافق باید گوگل با شرایط کاربران و سیاست حفظ حریم خصوصی ردیت سازگاری داشته باشد. به عنوان مثال، زمانی که کاربران ردیت مطالب یا محتواهایی را در سایت حذف می‌کنند، سایت این محتواها را در همه‌جا حذف می‌کند و هیچ اثری از آن در سرویس‌های دیگر باقی نمی‌ماند. شرکای ردیت مانند گوگل نیز موظف به انجام این کار هستند تا به انتخاب‌هایی که کاربران در ردیت انجام می‌دهند، احترام بگذارند.

گوگل در یک اطلاعیه خبری ردیت را تحسین کرد و آن را «یک منبع باورنکردنی از گفت‌وگو‌ها و تجربیات انسانی» نامید و تأکید کرد که هدف اصلی این شرکت «ساده‌ترکردن» دسترسی افراد به اطلاعات مفید ردیت است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  3  =  18