پیش بینی قیمت دلار یک اسفند ۱۴۰۲ / حرکت رنج دلار در بی‌پولی آخر ماه

قیمت دلار روز دوشنبه نوسان کاهشی بسیار محدودی داشت و با همان قیمت روز قبل معامله شد. به اعتقاد معامله‌گران به دلیل کمبود پول در آخرین روز بهمن، بازار ارز نوسان خاصی نداشت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار در سومین روز هفته با نوسان محدود ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی در کانال جدید ماند. این اسکناس روز دوشنبه در پله اول کانال هفتم کریدور ۵۰ هزار تومانی معامله شد. بررسی بازار ارز در روز جاری حکایت از این دارد که کاهش تقاضا باعث رنج شدن قیمت اسکناس آمریکایی شده است. برخی معامله‌گران، دست خالی فعالان بازار در آخرین روز بهمن را دلیل تحرکات محدود قیمت دلار عنوان می‌کنند. در سومین روز هفته، نوسان قیمت، این اسکناس را در برخی ساعات معاملاتی به کانال ششم برگرداند اما قیمت در نهایت در کانال هفتم کریدور۵۰ هزار تومانی بسته شد.

برخی معامله‌گران بازار ارز دلیل حرکات رنج دلار در روز دوشنبه را نبود پول در بازار به رسم روزهای پایانی هر ماه عنوان کردند. آنها با این لفظ که در بازار هیچ خبری نیست از کاهش تقاضا خبر دادند.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان هفته

کارشناسان اقتصادی معتقدند بازارساز توانایی آن را دارد که در کوتاه‌مدت با عرضه یا عدم عرضه به بازار جهت دهد. اما در بلندمدت، نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است. آنها می‌گویند نقدینگی رو به رشد است و کسری تراز عملیاتی بودجه در بلندمدت بر قیمت ارز اثرگذار است.

گفتنی است تحلیلگران بازارهای مالی هفته جاری را روزهای مهمی برای رونددهی به قیمت دلار تا پایان سال می‌دانند. آنها می‌گویند اگر قیمت دلار بتواند بالای کانال ۵۶ هزار تومانی تثبیت شود، قبل از پایان سال، سقف جدید را خواهد زد و اگر بازارساز موفق شود دلار را کنترل کند و اجازه ندهد دلار در محدوده ۵۷ هزار تومانی تثبیت شود تا پایان سال بعید است دلار به کانال بالاتر ورود کند.

به نظر می‌رسد کدها و سیگنال‌هایی که از سمت بانک مرکزی به بازار ورود می‌کند مبنی بر این است که دست بازارساز خالی است و به اقدامات عجیبی مانند تمدید اوراق ۳۰ درصد و یا محدودیت در تراکنش‌های بانکی برای کنترل نرخ دلار روی آورده است.

بازدهی دلار در بهمن مثبت شد

بررسی قیمت دلار در یک ماه بهمن حکایت از این دارد که اسکناس آمریکایی طی ۳۰ روز بهمن بازدهی ۵.۴۳ درصدی داشته و دلار در مدت یاد شده رشد قیمت سه هزار تومانی داشته است.

گفتنی است دوشنبه ۳۰ بهمن درهم با کاهش ۸۰ تومانی با قیمت ۱۵ هزار و ۵۶۰ تومان معامله شد. علاوه بر آن قیمت تتر ۱۰۰ تومان کاهش داشت و روی رقم ۵۶ هزار و ۶۰۰ تومانی قرار گرفت. روز دوشنبه پوند انگلیس افزایش ۵۰  تومانی داشت و با رقم ۷۲ هزار و ۹۰ تومانی معامله شد. قیمت یورو کاهش محدود ۱۰ تومانی داشت و به قیمت ۶۱ هزار و ۵۸۰ تومان رسید.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  ×    =  36