چشم‌انداز اقتصاد امارات متحده عربی از نگاه بانک مرکزی

بانک مرکزی امارات پیش‌بینی رشد اقتصادی سال ۲۰۲۴ خود را به ۵.۷ درصد افزایش داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا، بانک مرکزی امارات متحده عربی (CBUAE) با اعلام افزایش قابل توجه تولید نفت اوپک در سال آینده، پیش‌بینی رشد سال ۲۰۲۴ این کشور را از ۴.۳ درصد به ۵.۷ درصد تغییر داده است؛ البته بانک پیش‌بینی‌های رشد خود را برای سال ۲۰۲۳ از ۳.۳ درصد به ۳.۱ درصد بازبینی کرده که تا حد زیادی منعکس‌کننده تمدید کاهش تولید نفت تا پایان سال است.

تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس در هفته اول دسامبر، با کاهش داوطلبانه تولید در مجموع ۲.۲ میلیون بشکه در روز برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ موافقت کردند که در راس آن عربستان سعودی کاهش داوطلبانه فعلی خود را نزولی کرد.

امارات همچنین موافقت کرد که تولید خود را از ماه ژانویه تا پایان ماه مارس سال آینده ۱۶۳ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

بانک مرکزی نرخ رشد مورد انتظار اقتصاد غیرنفتی امارات را برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب به ۵.۹ و ۴.۷ درصد تغییر داده  که دلیل آن گسترش بخش‌هایی مانند خدمات مالی و بیمه، ساخت و ساز، املاک، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی است.

در این گزارش آمده است: «علاوه بر تغییرات تولید نفت که منعکس‌کننده اطلاعیه‌های اخیر است، پیش‌بینی‌ها در بخش غیرنفتی برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ با کاهش تقاضای جهانی کاهش می‌یابد».

پیش‌بینی‌ها برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به‌ویژه به دلیل تحولات درگیری‌ها در اوکراین و غزه، کاهش سریع‌تر از حد انتظار در رشد جهانی، کاهش بیشتر یا افزایش تولید نفت اوپک پلاس همچنین کاهش تولید نفت سایر اعضای اوپک پلاس همچنان در معرض ابهام قرار دارند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  +  5  =