اوراق مرابحه منابع ارزی غیر مولد را به مولد تبدیل می کند

مدیرعامل بانک ملت در مراسم رونمایی از اولین اوراق مرابحه این بانک مطرح کرد

مدیرعامل بانک ملت در مراسم رونمایی از اولین اوراق مرابحه ارزی کشور، این اوراق را موجب تبدیل منابع ارزی غیر مولد به منابع مولد دانست.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی بانک ملت، رضا دولت آبادی در مراسم رونمایی از این اوراق اظهار داشت: بانک ها با توجه به سیاست کنترل نقدینگی، به دنبال روش های جدید تامین مالی پروژه های اقتصادی هستند و نمونه آن اولین اوراق مرابحه ارزی است که در بخش اول 100 میلیون یورو منتشر شده است.
وی در خصوص مزایای انتشار این اوراق از سوی بانک ملت گفت: با عرضه این اوراق، هم فشار به رشد دارایی ها کنترل می شود و هم منابع ارزی مورد نیاز پروژه بزرگ پالایشگاه بیدبلند فراهم می شود.
دولت آبادی گفت: انتشار این  اوراق و تامین نقدینگی از این راه، برای سایر بخش ها در دریافت تسهیلات محدودیت ایجاد نمی کند و علاوه بر تامین ارزی پروژه، منابع ارزی غیر مولد را به منابع مولد تبدیل می کند.
مدیرعامل بانک ملت در خصوص عرضه این اوراق و تاثیرات آن در اجرای پروژه جمع آوری گازهای مشعل  پالایشگاه بیدبلند گفت: کل سرمایه گذاری پروژه یک میلیارد و 109 میلیون دلار است که تاکنون بانک ملت 40 هزار میلیارد ریال آن را از محل تسهیلات ریالی، تامین و با عرضه 200 میلیون یورو اوراق مرابحه ارزی، این پروژه بزرگ ملی 20 درصد پیشرفت خواهد کرد.
به گفته دولت آبادی، با بهره برداری از پروژه و  افزایش صادرات، 1000 میلیون دلار درآمد ارزی  نصیب پالایشگاه و اقتصاد کشور خواهد شد.
وی افزود: اجرای این پروژه علاوه بر کنترل بحث آلایندگی 9هزار نفر اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد کرد.
مدیرعامل بانک ملت همچنین از تلاش همه دست اندرکاران در صدور این اوراق در بانک مرکزی، سازمان بورس، مرکز مبادلات، همکاران بانک در معاونت بین الملل و شرکت تامین سرمایه تقدیر کرد.
علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا  نیز با  قدردانی از بانک ملت در صدور اولین اوراق مرابحه ارزی کشور گفت: حداقل سرمایه برای این اوراق یک میلیون یورو است، دوره پذیره نویسی از هفته گذشته انجام شده و برای سری اول ۱۰۰ میلیون یورو پذیره نویسی شده و پذیره نویسی اول تکمیل شده است.
عبدالعلی علی عسگری مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس نیز با قدردانی از همکاری های همه جانبه بانک ملت اظهار داشت: پروژه جمع آوری گازهای مشعل پالایشگاه بید بلند پروژه ای بسیار ارزشمند و در ابعاد ملی و جهانی است که علاوه بر جلوگیری از ثروت سوزی و آلایندگی هوا برای کشور، تولید ثروت و درآمد  نیز می کند.
لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  1  =  1