تاثیر کار گروهی و رعایت قوانین در مقابله با پولشویی/استفاده از فناوری جهت مبارزه با جرایم

​مدیر امور بازرسی بانک صادرات ایران، اهمیت کار گروهی و رعایت دقیق قوانین و مقررات در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را دو بال موفقیت و افزایش کارآمدی نظام بانکی در مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم دانست.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، محمدباقر عباسی‌نژاد در اختتامیه دومین نشست تخصصی سالانه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات و در جمع بازرسان و مدرسان تخصصی این بانک، بر سه عامل آموزش، امیدآفرینی و آرامش‌بخشی در ایجاد همگرایی و هم‌افزایی در میان کارکنان نظام بانکی برای مقابله با فساد اقتصادی و مبارزه جدی با پولشویی و تامین مالی تروریسم تاکید کرد. 

عباسی‌نژاد در ادامه افزود: همکاری و هماهنگی جدی در میان بخش‌های مختلف نظام بانکی و پیروی از دستورالعمل‌های بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین نهادهای نظارتی در زمینه مبارزه با پولشویی در قالب کار گروهی، از اثربخشی بیشتری برخوردار است.

وی شوق آموختن، احساس امنیت شغلی و امیدواری، خلاقیت، علاقه‌مندی به خدمت به مردم، هماهنگی و همدلی، تحول‌پذیری، قدرت ایجاد ارتباط، شایستگی و لیاقت، ایجاد اعتماد، نظم و انضباط، هم‌افزایی، هدفمند بودن و احساس مسئولیت و رسالت داشتن، مشکل‌گشایی و چندمهارتی در امور بانکی و همچنین داشتن استقلال رای و اقتدار را از جمله مهمترین  ویژگی‌های یک تیم مطلوب در زمینه بازرسی و مبارزه با پولشویی عنوان کرد و در این میان آموزش مستمر را رکن اصلی موفقیت بازرسان و متخصصان مبارزه با پولشویی برشمرد.

​مدیر امور بازرسی بانک صادرات ایران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نهادهای نظارتی چشم و گوش مدیران در نظام بانکی هستند، به پدیده جهانی‌سازی اقتصاد و ارتباط آن با بازارهای مالی و رشد فزاینده جرایم اقتصادی سازمان یافته و گسترش انتقال دارایی‌های نامشروع با هدف تغییر هویت از طریق تطهیر از طریق بانک‌ها، بیمه‌ و سایر موسسات مالی اشاره  و تصریح کرد: امروز اغلب بانک‌ها و موسسات مالی دنیا خود را موظف به رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی می‌دانند و بانک صادرات ایران نیز بیش از گذشته و با قدرت برای تحقق اهداف بانک در این زمینه مصمم است.

عباسی‌نژاد در این نشست در بیان اهمیت عملکرد امور بازرسی در تطبیق مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نیز گفت: هدف اصلی پایش و گزارش‌دهی مستمر فعالیت‌های مشکوکی است که سعی در پنهان‌سازی وجود و استفاده از سرمایه‌های غیرقانونی دارد. اهمیت تطبیق و مبارزه با پولشویی، در حفاظت از عملیات کسب و کار و اقتصاد و همچنین مسئولیت اجتماعی ماست.

مدیر امور بازرسی بانک صادرات ایران همچنین با بیان تاریخچه واحدهای بازرسی و مبارزه با پولشویی بانک صادرات ایران و مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی، هدف از بازرسی تخصصی مبارزه با پولشویی را ارزیابی و بهبود کنترل‌های داخلی، خط مشی‌ها و فرآیندها برای اطمینان از تطابق قوانین مبارزه با پولشویی در بخش‌های ارزیابی ریسک و نظارت برای رصد تراکنش‌ها و فعالیت‌های مشکوک و همچنین آموزش کارکنان دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اصول مبارزه با پولشویی در بانک‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: بانک‌ها باید در چهار بخش شناسایی مشتری و احراز هویت دقیق آن در زمان افتتاح حساب، بررسی پروفایل و ارزیابی در زمینه ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم، بررسی حساب‌ها تراکنش‌های مشتریان از قبیل تایید منشا مقادیر بالای پول و گزارش‌دهی به موقع و همچنین بررسی تراکنش‌های نقدی بیش از 10 هزار دلار و گزارش‌دهی موارد مشکوک به نهادهای قانونی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم توجه کافی داشته باشند.

عباسی‌نژاد همچنین طی سخنانی نظارت بر تراکنش‌ها، چالش‌های شناسایی مشتری و همچنین چالش‌های مبارزه با پولشویی درنظام بانکی در سه بعد ساختاری، کارکردی و زمینه‌ای را تشریح و تبیین کرد.

وی در بیان راه‌حل مبارزه با پولشویی، نقش فناوری و استفاده از سامانه‌های نظام‌مند و تحلیل داده‌ها و همچنین استفاده از هوش مصنوعی را خاطرنشان و بر نقش آموزش کارکنان بر اقدامات موثر در زمینه پولشویی و مبارزه با آن تاکید کرد.

در پایان این نشست احکام 10 نفر از بازرسان تخصصی جدید مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات ایران به آنها اهدا و از نفرات برگزیده در این همایش نیز تجلیل شد.

گفتنی است دومین دوره نشست تخصصی سالانه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات ایران طی سه روز با احضور هادی خانی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد حسین دهقان‌منشادی رییس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، مهدی اقبالی‌راد عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران، محمدباقر عباسی‌نژاد مدیر امور بازرسی بانک، امیررضا رشیدی رییس اداره کل مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات ایران، علیرضا غفاری مدرس و مشاور مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بازرسان و مدرسان تخصصی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات ایران برگزار شد.​

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

20  ⁄  2  =