ذخیره سازی پروفایل ژنتیکی ۷۹ هزار مجرم در بانک ژنتیک

با همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، تاکنون 200 هزار نمونه از مجرمین مورد هدف اخذ شده و 79 هزار پروفایل ژنتیکی از مجرمان نیز در بانک ذخیره شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فارس، رضا رئوفیان رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در روز پنجشنبه دوم آذر ماه ۱۴۰۲ در نشست هم اندیشی مدیران پزشکی قانونی گفت: بر اساس آخرین برآوردها تعداد نمونه های اخذ شده از مجرمان ۲۰۰ هزار مورد بوده که از این تعداد ۷۹ هزار پروفایل ژنتیکی استخراج و در بانک ذخیره شده است.

رئوفیان با اشاره به شتاب فعالیت بانک در دو سال اخیر و افزایش حجم نمونه ها و پروفایل ها، افزود: مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری تعداد نمونه های اخذ شده از مجرمان به ۲۳۴ هزار مورد خواهد رسید که حجم قابل توجهی از جامعه هدف مجرمان هدف گذاری شده را دربرمی گیرد.

رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران همچنین با تاکید بر به کارگیری اطلاعات موجود در بانک در کشف و شناسایی مجرمین خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از یک هزار مورد مطابقت مربوط به مجرمین و ۲۰۰ مورد مربوط به شناسایی متهمین کثیرالجرم و نمونه های پیدا شده در صحنه جرم است که در برخی موارد هیچ متهمی برای آن وجود نداشت.

لازم به ذکر است ایده تشکیل بانک ژنتیک از سال ۱۳۸۹ مطرح و پس تصویب در قالب برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ابلاغ دستورالعمل آن از سوی رییس وقت قوه قضاییه در سال ۱۳۹۲، کار تشکیل بانک ژنتیک ایران انجام و جمهوری اسلامی ایران در ردیف ۸۰ کشور دارنده بانک ژنتیک و یا در حال تشکیل بانک در دنیا قرار گرفت.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

33  −  23  =