بانک مرکزی در بازار ارز خط قرمز دارد/قطعا جهش نرخ ارز نخواهیم داشت

از سوی یک تحلیلگر مسایل مالی مطرح شد

یک تحلیلگر مسایل مالی با تاکید بر اینکه قطعا جهش نرخ ارز نخواهیم داشت، گفت: بانک مرکزی یک خط قرمز در بازار ارز دارد که اجازه نمی‌دهد نرخ ارز از یک محدوده مشخصی بالاتر برود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تسنیم، شاهین شایان آرانی با اشاره به اثر اخبار بر بازار ارز به‌عنوان عامل روانی تاثیرگذار بر نرخ‌ها، عنوان کرد: خبرهای منفی با انتشار سریع در فضای مجازی بر روند بازار ارز موثر هستند.

این تحلیلگر مسایل مالی اظهار داشت: جنگ اخیر غزه در خاورمیانه به انتظارات افزایشی نرخ ارز در بازار دامن زد و ما در اینجا با عامل روانی مواجه بودیم که البته به این معنا نیست که نرخ ارز باید افزایش پیدا کند.

شایان آرانی در ادامه افزود: منظور این است که این‌گونه فشارها در تمامی کشورها وجود دارد، ولی ما یک مرجع رسمی به‌نام بانک مرکزی داریم که وظیفه بازارسازی و کنترل نرخ ارز را به‌عهده دارد.

به‌گفته وی، با فشارها برای صعود نرخ ارز به‌دلایل روانی و…، بانک مرکزی به‌خوبی وارد عمل می‌شود و به‌درستی مدیریت بازار ارز را انجام می‌دهد.

این تحلیلگر مسایل مالی تاکید کرد: به‌نظرم بانک مرکزی در شرایط فعلی و همچنین ماه‌های اخیر توانسته  نرخ ارز را در آستانه و محدوده مشخصی کنترل و مدیریت کند. هرچند نرخ ارز نوساناتی را داشته، ولی این نوسانات طبیعی و نرمال است.

شایان آرانی با اشاره به اینکه نکته مهم در شرایط فعلی این است که بانک مرکزی توان ذخایر ارزی مناسب، اقتدار و اختیار لازم برای مدیریت موثر بازار ارز را دارد، گفت: همچنین در زمان مناسب نیز تدبیر و درایت خود را اعمال خواهد کرد.

وی اضافه کرد: موضوع حائز اهمیت این است که بانک مرکزی توانسته با وجود همه فشارها و عوامل واقعی و روانی، بازار ارز را مدیریت و جهش نرخ دلار را مهار کند. این‌که برخی تصور کنند که جهش ارزی خواهیم داشت، باید تاکید کنم که این‌گونه نیست و بازار ارز تحت مدیریت بانک مرکزی قرار دارد.

به‌گفته این تحلیلگر مسایل مالی، در حقیقت یک نهادی وجود دارد به‌اسم بانک مرکزی که در زمان مناسب وارد می‌شود و بر اساس سیاست‌های کارشناسی و فنی خود، جهش ارزی را مهار و کنترل می‌کند. در مدت یک‌ساله اخیر نیز، اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت و کنترل نرخ ارز موثر واقع شده است.

شایان آرانی در پایان اظهار داشت: بانک مرکزی یک خط قرمز  را در بازار ارز دارد که اجازه نمی‌دهد نرخ ارز از محدوده مشخصی بالاتر برود و از این طریق، کنترل این بازار را در اختیار دارد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

84  −  81  =