شرکت مدیریت دارایی‌های بانکی تاسیس می‌شود

با تصویب نمایندگان مجلس صورت می گیرد

با تصویب مجلس، شرکت مدیریت دارایی‌های بانکی ذیل صندوق ضمانت سپرده‌ها و با سرمایه آن صندوق با هدف مولدسازی، بازاریابی و فروش دارایی‌های مازاد شبکه بانکی تاسیس می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، بند پ ماده ۸ لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس بند پ ماده ۸ لایحه برنامه؛ حداکثر شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، شرکت مدیریت دارایی های بانکی ذیل صندوق ضمانت سپرده ها و با سرمایه آن صندوق با هدف مولدسازی، بازاریابی و فروش دارایی های مازاد شبکه بانکی تأسیس می‌شود.

گفتنی است اساسنامه و ضوابط ناظر بر تاسیس، فعالیت و انحلال شرکت مدیریت  دارایی های بانکی، نحوه قیمت گذاری و واگذاری دارایی‌ها و چگونگی تسویه حساب شرکت مزبور با بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی، توسط بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و پس از تأیید شورای پول و اعتبار به تصویب هیات وزیران می رسد.

هرگونه شناسایی درآمد، تجدید ارزیابی و نقل و انتقال دارایی های بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی به شرکت مدیریت دارایی های بانکی، برای یک بار در طول برنامه مشمول مالیات با نرخ صفر است. رسیدگی به شکایات مربوط به این بند صرفا در چهارچوب ماده ۲۲  قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

به موجب این مصوبه چنانچه شاکی به موجب رأی قطعی دادگاه متضرر شناخته شود، خسارات واردشده در حدود مقرر در قانون و حکم دادگاه، صرفا به هر صورت مالی توسط بانک مرکزی جبران می شود. چنانچه خسارت، مستند به قصور یا تقصیر افراد باشد، بانک مرکزی موظف است از طریق مراجع قانونی  علیه افراد دخیل در ایجاد خسارت اقامه دعوی کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

91  −  84  =