تشریح دلایل آرامش بازار ارز از سوی وزیر اسبق اقتصاد

وزیر اسبق اقتصاد، افزایش اقتدار بانک مرکزی، فعال سازی دیپلماسی اقتصادی و ارزی، حذف سیاست های مخرب گذشته و کنترل حجم و رشد نقدینگی را از دلایل ایحاد آرامش در بازار ارز ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تسنیم، سیدشمس الدین حسینی با تشریح دلایل برقراری آرامش در بازار ارز گفت: یکی از کارهای خوب رییس فعلی بانک مرکزی از روز اول در این بانک، تاکید بر گسترش بازار رسمی بوده است.
وزیر اسبق اقتصاد درباره نشانه ها و دلایل آرامش ارزی در بازار اظهار داشت: یکی از دلایل آرامش بازار، اصلاح نرخ ارز بود که به واسطه آن شکاف قیمت بازار آزاد و بازار رسمی بسیار کاهش یافت.
حسینی در ادامه افزود: علاوه بر این بانک مرکزی توانست با حذف سیاست های مخرب قبلی، نقدینگی را نیز کنترل کند که امیدوارم این موفقیت ادامه دار باشد. در واقع بانک مرکزی توانست از این طریق، یکی از بنیان های افزایش تقاضای ارز را کنترل کند.
وی از افزایش اقتدار بانک مرکزی به عنوان یکی دیگر از دلایل آرامش ارزی کشور یاد کرد و گفت: با تقویت اقتدار بانک مرکزی، یکی از عناصر موثر در سیاست گذاری پولی ترمیم شد.
وزیر اسبق اقتصاد به توفیق دولت و بانک مرکزی در فعال سازی دیپلماسی اقتصادی و ارزی نیز اشاره کرد و بیان داشت: دولت در بخش سیاست خارجی هم فعال تر شده است. بنابراین مجموع این دلایل نشان می دهد که چرا بازار ارز در وضعیت آرامش قرار دارد.
حسینی در ادامه سخنانش به موضوع ارز 4200 تومانی در دولت قبل هم پرداخت و خاطرنشان کرد: در سال 99 به استناد آمار بانک مرکزی، 11 هزار میلیارد تومان از افزایش پایه پولی ناشی از سیاست ارز ترجیحی بوده است. فرضا ارز را 24 هزار تومان از صادرکننده می خریدند و 4 هزار تومان به واردکننده می فروختند و در نتیجه به ازای هر دلار، 20 هزار تومان به پایه پولی اضافه می شد.
وی تصریح کرد: در سال 1400 نیز که 11 همت افزایش پایه پولی به 95 همت تبدیل شد، مقدار زیادی از افزایش پایه پولی به همین دلیل بود. سوال این است که اگر قیمت 4200 تومان برای ارز در سال 99 یا 1400 مناسب بود، پس چرا قیمت ارز 30 هزار تومان شد؟
حسینی در پایان عنوان کرد: مگر غیر از این بود که ما ارز 4200 تومان را وضع کردیم که بتوانیم قیمت ها را کنترل کنیم؟ که البته کنترل هم نشد. در سال 99 یا 1400، شاخص بهای تولیدکننده 100 درصد شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  2