هزینه ۲۶ میلیاردی گوگل برای ابقا به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض پلتفرم‌ها

گوگل در سال 2021، مجموعاً 26.3 میلیارد دلار هزینه کرده است تا موتور جستجوی پیش‌فرض مرورگرها، گوشی‌ها و پلفترم‌های زیاد دیگری باشد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از دیجیاتو، ماه گذشته در گزارشی گفته شده بود که گوگل سالانه بین 18 تا 20 میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا «موتور جستجوی اصلی آیفون» باقی بماند. حالا گزارش جدیدی منتشر شده است که ادعا می‌کند گوگل در سال 2021، مجموعاً 26.3 میلیارد دلارهزینه کرده تا موتور جستجوی پیش‌فرض مرورگرها، گوشی‌ها و پلفترم‌های زیاد دیگری باشد.

براساس گزارش ورج، این مبلغ مجموع هزینه‌های گوگل برای تبدیل‌کردن موتور جستجوی خود به گزینه پیش‌فرض همه پلتفرم‌ها محسوب می‌شود که در جریان بازجویی وزارت دادگستری از «پرابهاکار راگاوان»، رئیس بخش جستجوی گوگل، به‌دست آمده است.

 

آلفابت، شرکت مادر گوگل، در گزارش درآمد اخیر خود اعلام کرده که کسب‌و‌کار تبلیغات جستجوی گوگل در سه ماه گذشته حدود 44 میلیارد دلار و در سال گذشته حدود 165 میلیارد دلار درآمد داشته است. کل کسب‌و‌کار تبلیغاتی این شرکت نیز کمی کمتر از 90 میلیارد دلار سود داشته است. بااین‌وجود، می‌توان گفت که گوگل حدود 16 درصد از درآمد بخش جستجو و حدود 29 درصد از سود آن را صرف این معاملات اختصاصی می‌کند تا موتور جستجوی خود را به گزینه پیش‌فرض پلتفرم‌ها تبدیل کند.

همچنین بخش زیادی از این پول به اپل می‌رسد. نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی گفته بود که غول فناوری برای تبدیل‌شدن گو‌گل به موتور جستجوی پیش‌فرض سافاری حدود 18 میلیارد دلار در سال 2021 هزینه کرده است. علاوه‌براین، گوگل به فایرفاکس و سامسونگ نیز هزینه‌های مشابهی را پرداخت می‌کند و با بسیاری از تولیدکنندگان و پلتفرم‌های دیگر نیز معاملات مشابهی دارد.

این آمار تاکنون کاملا محرمانه بوده‌اند و زمانی به‌دست آمده‌اند که گوگل دفاعیات خود را در دادگاه آغاز کرده است. راگاوان به‌عنوان اولین مدیر برای دفاع از گو‌گل در دادگاه حاضر شده که ادعا می‌کند غول فناوری در معرض خطر دائمی ازدست‌دادن جایگاه و کاربران خود به پلتفرم‌هایی مانند تیک‌تاک و ChatGPT است. او همچنین از Yelp و Amazon به‌عنوان رقبای جدی یاد کرده و گفته است که گوگل در چنین بازار جذابی باید هر کاری که می‌تواند انجام دهد. در مقابل، وزارت دادگستری ادعا می‌کند که پرداخت 26.3 میلیارد دلار برای تبدیل‌شدن به گزینه پیش‌فرض بسیاری از پلتفرم‌ها باعث ازبین‌رفتن رقابت می‌شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

45  ⁄  15  =