اجباری شدن بیمه پایه برای تمام افراد/ حق بیمه از حساب بانکی و یارانه برداشت می شود

معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت ایران، ضمن تاکید بر اجباری بودن بیمه پایه برای تمام افراد در برنامه هفتم توسعه، جزئیات برداشت حق بیمه افراد را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از مهر، مهدی رضایی، در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: پوشش جمعیت یکی از گام‌های نخست برقراری عدالت در سلامت محسوب می‌شود که شامل جمعیت روستایی و شهری هستند و ما بیش از ۲۰ میلیون جمعیت روستایی داریم که تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

وی در ادامه افزود: افراد روستایی به طور کامل تحت پوشش هستند و حق بیمه آنها از طرف دولت پرداخت می‌شود.

رضایی به جمعیت شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۷ میلیون جمعیت شهری غیر شاغل رسمی داریم که تحت عنوان جمعیت بیمه سلامت همگانی شناخته می‌شوند. این افراد طی سال‌های اخیر تحت تأثیر سیاست‌های حوزه سلامت گاها تحت پوشش قرار می‌گیرند و گاها هم از پوشش خارج می‌شدند که ما از آنها به عنوان جمعیت معتبر و یا نامعتبر بیمه یاد می‌کردیم.

وی با اشاره به پوشش رایگان بیمه سلامت برای ۵ دهک اول جامعه، اظهار داشت: از دهک ۶ به بعد، افراد برای تحت پوشش قرار گرفتن، حق بیمه پرداخت می‌کنند که دهک ۶ بالغ بر ۲۰ درصد حق بیمه پرداخت می‌کند. حق بیمه دهک ۷ هم ۳۰ درصد و دهک ۸ نیز ۴۰ درصد به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی آنها هم از تخفیف برخوردار هستند و آن بر اساس دهک‌بندی است.

رضایی ادامه داد: ما فکر می‌کنیم با آن درصد مشارکت حداقلی همه تحت پوشش قرار می‌گیرند و می‌توان گفت همه تحت پوشش بیمه هستند و نگرانی از این بابت وجود ندارد. بر اساس رصدهایی که سازمان بیمه سلامت انجام می‌دهد، اگر نیاز باشد برای جلب حمایت‌های بیشتر این اطلاع رسانی به دولت و مجلس انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما بر اساس رصدهایی که انجام دادیم سال گذشته تا امسال دو دهک به جمعیت رایگان افزوده شده است؛ یعنی سال گذشته سه دهک رایگان بودند اما در سال جاری دولت قبول کرد که دو دهک اضافه شود. بنابراین بر اساس برآوردهای ما جمعیتی نیست که بر اساس توانایی در پرداخت حق بیمه از بیمه محروم باشد.

معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت ایران گفت: از نظر ما هم اکنون جمعیت قابل قبولی از کشور تحت پوشش هستند و آنهایی که تمکن دارند و پرداخت نمی‌کنند، تمهیداتش در برنامه هفتم دیده شده و الزام به داشتن بیمه در این برنامه آمده است. اگر همه افراد موظف به داشتن بیمه هستند حق بیمه‌هایی که افراد پرداخت نکنند با مکانیزم‌هایی که در قانون هفتم دیده شده از حساب افراد یا آنهایی که احیانا یارانه می‌گیرند از محل یارانه برداشت می شود. در همین رابطه سازمان بیمه سلامت می‌تواند این مبلغ را برداشت کند تا افراد حتما و الزاما دارای بیمه پایه باشند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

72  ⁄    =  12