پیش بینی بورس امروز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۲

بورس تهران روز سه‌شنبه با رشد تراز یکپارچه شاخص‌های اصلی و ثبات ارزش معاملات خرد مواجه بود. شکست طلسم ۱۸ روزه خروج جریان پول حقیقی از سهام در روز دوشنبه ماندی نبود و در معاملات دیروز بار دیگر برآیند جریان پول حقیقی منفی شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از اقتصاد آنلاین بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد رشد تراز شاخص کل هم‌وزن در کنار افزایش تراز شاخص کل بود. دیروز روند معاملات مشابه روز دوشنبه، در لحظات ابتدایی با رشد تراز شاخص کل و هم‌وزن همراه بود که تا انتهای معاملات نیز تداوم داشت. تأثیر اخبار مثبت منتشر شده در روز یکشنبه و دوشنبه، در معاملات روز گذشته نیز محسوس بود. با این حال رشد تراز روز سه‌شنبه بی‌رمق بود و رشد تراز شاخص کل در بازار بورس از شاخص هم‌وزن بیشتر شد.

روز سه‌شنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران مشابه شاخص‌های بورسی سبز پوش بودند و شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به ۱۹ صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم ۱۱ صدم درصدی داشت و بیانگر رشد بیشتر شاخص هم‌وزن این بازار بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با ۵۰ صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن با ۶۲ صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام برای ششمین روز معاملاتی متوالی در سطح ۳ همتی قرار داشت و بدون تغییر خاصی نسبت به روز دوشنبه، در رقم ۳ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان متوقف شد.

روز دوشنبه خالص جریان پول حقیقی پس از ۱۸ روز خروج پول از معاملات سهامی، مثبت شد و ۸۲ میلیارد تومان به مالکیت کد‌های حقیقی افزوده شد. دیروز با وجود رشد شاخص‌های سهامی، بار دیگر شاهد کاهش مالکیت حقیقی‌ها با خروج ۱۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی از معاملات سهامی بودیم.

روز شنبه ارزش صفوف فروش رشد داشت و ارزش صفوف خرید ۶۰ درصد ریزش کرد. یکشنبه و دوشنبه ارزش صف‌های خرید رشد شدیدی داشتند. ارزش صف‌های خرید سهام روز دوشنبه به نسبت روز یکشنبه افزایش ۱۰۱ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۳۶ درصد افت کرده بود. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز دوشنبه ۶ درصد رشد کرد و به ۲۳۶ میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با ۱۷ درصد افزایش تا سطح ۲۳۱ میلیارد تومانی افزایش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۳.۹ میلیون تومان روز دوشنبه تا ۲۲.۴ میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی اندکی افزایش داشت و از ۲۳.۸ میلیون تومان به ۲۳.۹ میلیون تومان رسید. با این اوصاف پس از چندین نوسان ضعیف در قدرت خریدار و فروشنده حقیقی، افزایش تقاضا حقیقی سهام باعث کاهش شکاف میان این دو معیار شده است.

پیش بینی بورس چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم رکود معاملاتی دیروز و تداوم تأثیر مثبت سیگنال‌هایی همچون کمک ۱۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی به سازمان بورس، صدور مجوز فعالیت ۷ صندوق با ۲۸۰۰ میلیارد تومان منابع، افزایش نرخ لاستیکو رشد قیمت دلار در بازار آزاد آغاز خواهد شد. بازار سهام در حال تحلیل گزارش‌های شهریور ماه و صورت‌های مالی شش ماهه شرکت‌ها است. روابط بین الملل این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های ازاد ارز و طلا نیز از رکود فاصله بگیرند و با این اصاف و با در نظر گرفتن شرایط شاخص‌های آماری بورسی و فرابورسی بازار سهام امروز مثبت، ولی ضعیف پیش بینی می‌شود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی، ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۳ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در زیر ۲۳ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×  3  =