چگونه بانک مرکزی غنا در یک سال ۵ میلیارد دلار ضرر کرد؟

غنا که زمانی به عنوان یک داستان موفقیت آمیز اقتصادی آفریقایی معرفی می شد با یک بحران مالی بی سابقه مواجه است. صدها معترض در پایتخت این کشور، آکرا به خیابان ‌ها آمدند و از رئیس بانک غنا و دو معاونش خواستند به دلیل از دست دادن حدود 60 میلیارد سدی غنا (5.2 میلیارد دلار) در سال 2022 استعفا دهند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این تظاهرات که OccupyBoG نام گرفت، توسط حزب مخالف کنگره ملی دمکراتیک (NDC) رهبری شد. معترضان با پوشیدن پیراهن قرمز، روسری و کلاه، شعارهایی سر دادند و بنرهایی در دست داشتند که برخی از آن ها روی آن نوشته شده بود «غارت را متوقف کنید، ما در رنج هستیم».

اپوزیسیون ادعا می کند که بانک به طور غیرقانونی پول چاپ کرده تا به دولت وام دهد که منجر به کاهش ارزش پول و تورم فلج کننده شده است.

این بانک همچنین از این بانک به دلیل هزینه بیش از 762000 دلار برای سفرهای داخلی و خارجی، افزایش 87 درصدی نسبت به سال قبل و 250 میلیون دلار برای یک ساختمان اداری جدید انتقاد کرده است. اپوزیسیون می گوید این ارقام در حسابرسی داخلی ثبت شده است.

رئیس بانک مرکزی، دکتر ارنست آدیسون را به بی تدبیری و سوء مدیریت متهم کرده است. و در حالی که این بانک در گذشته به سوء مدیریت متهم شده است، ضرری به این بزرگی بی سابقه است.

پروفسور گادفرد باکپین، اقتصاددان از دانشگاه غنا، می گوید: «ما هرگز در تاریخ خود چنین چیزی را ندیده ایم. اگر بانک غنا بخواهد این ضرر را جبران کند… بیش از 45 سال طول می کشد.»

این بانک اتهام سوءمدیریت را رد می کند و می گوید این زیان ها در نتیجه نوسان نرخ ارز و به دلیل عدم پرداخت وام توسط مؤسسات دولتی بوده است.

همچنین می گوید تصمیم دولت برای دریافت وام 700 میلیون دلاری از آن و عدم بازپرداخت کامل آن به بحران کمک کرده است.

همچنین روسای بانک متهم به دامن زدن به تورم افسار گسیخته و مشکلات اقتصادی با اقدامات خود شده اند. مارتین کپبو وکیل می پرسد: «زمانی که برای دولت چند میلیاردی چاپ می کردند، نمی دانستند که بازتاب دارد؟ چرا این اتفاق افتاده است؟»

غنا در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی خود را طی یک نسل پشت سر می گذارد. سال گذشته، نرخ تورم به بالاترین حد خود یعنی 54 درصد رسید و همچنان بیش از 40 درصد است. چندین آژانس رتبه ‌بندی اعتباری رتبه این کشور را کاهش داده‌ اند و از استقراض پول در سطح بین ‌المللی جلوگیری کرده‌ اند.

تا سپتامبر 2022، کل بدهی غنا به 55 میلیارد دلار افزایش یافت. این بدان معناست که دولت به بیش از 70 درصد درآمد خود برای پرداخت بدهی نیاز دارد، کاری که قادر به انجام آن نبود. متعاقباً بسیاری از بدهی های خود را نپرداخت.

دولت مجبور شد برای دریافت کمک به صندوق بین المللی پول (IMF) مراجعه کند. دولت مجبور شد برای تأمین کمک مالی 3 میلیارد دلاری در اوایل سال جاری، با انجام تعدادی از الزامات موافقت کند.

مهمترین آن ها کاهش پرداخت های بهره بدهی کشور به سطح قابل مدیریت تا سال 2028 بود. این امر باعث می شود آن ها بودجه کافی برای اداره اقتصاد داشته باشند.

برای دستیابی به این هدف، دولت غنا بازسازی بدهی خود را با مذاکره مجدد در مورد شرایط با طلبکاران خود، پیشنهاد نرخ بهره پایین تر برای وام های آن ها و مدت بازپرداخت طولانی تر برای کاهش فشار بر امور مالی عمومی آغاز کرد.

با این حال، برخی از طلبکاران از شرکت در این برنامه مبادله بدهی خودداری کردند.

در 9 اوت، بانک غنا بیانیه ای صادر کرد و گفت که دولت به ایشان گفته است که پول کافی برای برآورده کردن الزامات صندوق بین المللی پول ندارد و در نتیجه نیمی از 700 میلیون دلاری را که از بانک وام گرفته است، بازپرداخت نخواهد کرد.

در عوض، پول به سمت بازسازی بدهی می رود. همچنین گفت که هیچ سودی به بانک پرداخت نخواهد کرد.

این بانک آخرین وام دهنده است و کارشناسان می گویند که دولت به رهبری رئیس جمهور نانا آکوفو آدو از وضعیت آن سوء استفاده کرده و قوانین بانک را زیر پا گذاشته است.

پروفسور بوکپین می گوید: «قانون بانک غنا بسیار واضح است که چاپ پول یا تأمین مالی دولت به 5 درصد از درآمد مالی سال قبل محدود شده است، به این معنی که اصولاً حمایت از دولت جرم نیست اما از 5 درصد فراتر نروید.».

مسئولان این بانک طبق قانون موظف هستند در صورت گذر از سقف 5 درصد به مجلس گزارش دهند. عدم ارائه گزارش می تواند منجر به جریمه نقدی یا مجازات حبس بیش از دو سال شود.

پیامدها برای بانک

هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که بانک غنا ورشکست شده است. این یک بانک تجاری نیست که مجبور به کسب سود باشد، بنابراین ضرر نباید بر عملیات معمول آن تأثیر بگذارد و به عنوان آخرین وام دهنده همیشه می تواند منابع مالی خود را ایجاد کند.

اما به گفته کارشناسان، زیان بانک مرکزی تبعات قابل توجهی دارد.

این امر اقتدار اخلاقی بانک را برای نظارت بر بانک های تجاری غنا تضعیف می کند. همچنین به اعتماد به سیستم مالی کشور لطمه می زند.

اگرچه سایر بانک های مرکزی در سراسر جهان با چالش های مشابهی مواجه شده اند، تفاوت در غنا میزان پول از دست رفته در مقایسه با اندازه اقتصاد است.

در بریتانیا، بانک انگلستان در 10 سال آینده حدود 180 میلیارد دلار ضرر خالص خواهد داشت که توسط دولت بریتانیا تامین می شود. اما اندازه اقتصاد بریتانیا به هزاران میلیارد دلار است.

برایت سیمونز، مبتکر و نویسنده اجتماعی غنائی، می گوید که این بانک نمی تواند زیان خود را با سایر کشورها مقایسه کند. تلاش آن ها برای رد انتقادات و اشاره به ضرر سایر بانک های مرکزی منطقی نیست زیرا مقیاس زیان آن ها بسیار بیشتر از سایر بانک های همتا است.

او می ‌گوید بسیاری از آشفتگی ‌ها به موضع سازگارانه بانک در قبال سیاست ‌های مالی سست دولت مربوط می ‌شود.

به عبارت دیگر، بانک با خلق پول به دولت اجازه داده است که فراتر از توان خود برود.

تاثیر بر مردم

گزارش بانک جهانی در ماه گذشته تخمین زد که 850000 غنایی به دلیل تورم بالا فقیر شده اند.

درآمد مردم غنا کاهش یافته و بر قدرت خرید آنها تأثیر گذاشته است. قیمت مواد غذایی، سوخت و آب و برق همچنان بالاست و بسیاری از خانوارها برای گذران زندگی با مشکل مواجه هستند.

علاوه بر همه اینها، بانک مرکزی اکنون هم از داخل کشور و هم از سوی صندوق بین المللی پول تحت نظارت است.

بر اساس شرایط وام صندوق بین المللی پول، اگر دولت تقاضای کمک های بیشتر کند، بانک چاره ای جز امتناع نخواهد داشت.

عکس از: رویترز

منبع: www.bbc.com

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  4  =  1