بانک جهانی: اقتصاد ایران امسال ۲برابر خاورمیانه رشد می‌کند

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود رشد ۴.۱درصدی را برای اقتصاد ایران در سال جاری پیش‌بینی کرد که بیش از ۲برابر متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تسنیم، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشد 1.9درصدی را برای اقتصاد این منطقه در سال 2023 پیش‌بینی کرده است.

در حالی که متوسط رشد اقتصادی 19 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2022 به  6 درصد رسیده بود بانک جهانی پیش‌بینی کرده است این رقم در سال 2023 به حدود یک‌سوم کاهش یابد.

کشورهای نفتی منطقه وضعیت بدتری از این نظر خواهند داشت و انتظار می‌رود متوسط رشد اقتصادی کشورهای نفتی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2023 به 1.5 درصد برسد، متوسط رشد اقتصادی این کشورها در سال قبل 6.2 درصد اعلام شده بود.

بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی عربستان در سال جاری میلادی وارد رکود می‌شود و رشد اقتصادی این کشور به منفی 0.9 درصد می رسد. عربستان در سال پیش رشد 8.7 درصدی را تجربه کرده بود.

رشد اقتصادی قطر نیز در سال جاری میلادی به 2.8 درصد، امارات 3.4 درصد، بحرین 2.8 درصد، عمان 1.4 درصد و کویت 0.8 درصد می رسد.

*پیش بینی رشد 4.1 درصدی برای اقتصاد ایران

بانک جهانی در گزارش خود پیش بینی کرده است اقتصاد ایران بیش از 2 برابر متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2023 رشد کند. در حالی که ایران در سال پیش رشد اقتصادی 3.8 درصدی را تجربه کرده بود بر اساس پیش بینی بانک جهانی این رقم در سال جاری به 4.1 درصد افزایش خواهد یافت.

این گزارش پیش بینی خود از رشد اقتصاد ایران در سال 2023 را تاحد قابل توجهی اصلاح کرده است. بانک جهانی در گزارش ماه خرداد خود رشد 2.2 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال 2023 پیش بینی کرده بود.

*بهبود وضعیت تراز حساب های جاری و کاهش نرخ تورم در ایران

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود تراز حساب‌های جاری ایران در سال 2023 را معادل 4.8 درصد تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی کرده است. تراز حساب‌های جاری ایران در سال قبل معادل 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده بود.

بر اساس این گزارش تراز مالی ایران نیز از معادل منفی 1.9 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2022 به معادل منفی 1.6 درصد تولید ناخالص داخلی در سال جاری میلادی خواهد رسید که حاکی از کاهش کسری مالی دولت ایران در این سال است.

این گزارش همچنین از کاهش نرخ تورم در ایران طی سال 2023 خبر داده و پیش بینی کرده است نرخ تورم در ایران از 46.5 درصد در سال 2022 به 42.6 درصد در این سال برسد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  +  1  =