بانک ‌های مرکزی امارات و مصر با قرارداد مبادله ارز موافقت کردند

بانک های مرکزی امارات متحده عربی و مصر با یک معامله مبادله ارزی موافقت کردند که می تواند اقتصاد مصر را تقویت کند. این قرارداد به دو بانک مرکزی اجازه می دهد تا پنج میلیارد درهم امارات و 42 میلیارد پوند مصر مبادله کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در یک خبر مشترک در روز پنجشنبه آمده است که این توافق به دو بانک مرکزی اجازه می دهد تا پنج میلیارد درهم امارات و 42 میلیارد پوند مصر یا تقریباً معادل 1.36میلیارد دلار مبادله کنند.

پوند مصر در 18 ماه گذشته بیش از 50 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است و این کشور از کمبود ارز رنج می برد. مصر، پرجمعیت ترین کشور خاورمیانه، بزرگترین وارد کننده غلات در جهان است. منابع آن به طور سنتی از اروپای شرقی می آمد، بنابراین از پیامدهای جنگ اوکراین ضربه سختی خورده است.

در ماه گذشته، نرخ تورم سالانه مصر به 39.7 درصد رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل که 15.3درصد بود، بیش از دو برابر شد.

ترتیبات سوآپ ارز معمولاً زمانی به کار می‌ رود که کشورها به دنبال تقویت بانک‌ های مرکزی و داخلی با ارائه نقدینگی اضافی به شکل ارز خارجی هستند.

جیمز سوانستون، اقتصاددان متخصص حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا، به آسوشیتدپرس گفت: «به نظر می رسد که امارات متحده عربی از مصر حمایت مالی می کند. بانک مرکزی مصر برای تقویت پول خود به ارز بیشتری نیاز دارد.»

امارات متحده عربی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس از زمان روی کار آمدن دولت عبدالفتاح السیسی در سال 2013، حامیان اصلی دولت بوده اند.

برآوردها حاکی از آن است که بیش از 100 میلیارد دلار از پول کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق سپرده های بانک مرکزی، کمک های سوخت و سایر حمایت ها به قاهره رفته است.

روسای بانک های مرکزی امارات و مصر هر دو گفتند که توافق روز پنجشنبه همکاری بین دو کشور متحد را تقویت می کند، اما جزئیات بیشتری در مورد این توافق ارائه نکردند.

معامله صندوق بین المللی پول و کاهش ارزش پوند مصر

اوایل این هفته، بلومبرگ گزارش داد که مصر نگرانی اصلی را که بازنگری برنامه نجات 3 میلیارد دلاری با صندوق بین المللی پول را متوقف کرده بود، برطرف کرده است.

در این گزارش آمده است که صندوق بین المللی پول بر این باور است که مصر (دومین وام گیرنده بزرگ آن پس از آرژانتین) اکنون تمایل بیشتری به فروش دارایی های دولتی پس از چندین قرارداد مهم دارد.

با این حال، انتخابات ریاست‌ جمهوری در برای دسامبر برگزار می ‌شود، برآوردن درخواست صندوق بین ‌المللی پول برای کاهش ارزش پوند را برای دولت مصر دشوار کرده است، زیرا این امر بر مصرف ‌کنندگانی که پول نقد ندارند، فشار وارد می کند.

پیشرفت آهسته اصلاحات مصر می ‌تواند به این معنی باشد که پیشرفت در بازنگری که قبلاً به تأخیر افتاده ممکن است در سال جاری امکان ‌پذیر نباشد و ضربه بزرگتری به اعتماد سرمایه ‌گذاران به اقتصاد 470 میلیارد دلاری این کشور وارد کند.

منبع: www.aljazeera.com

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

7  +  1  =