افزایش پایداری محیط زیست با پرداخت های دیجیتالی و تراکنش های غیرنقدی

تراکنش‌های پرداخت سنتی شامل پول نقد، کارت‌ها و چک، اغلب با هزینه‌های زیست محیطی همراه است. تولید، حمل و نقل و استفاده از آن‌ها به طبیعت آسیب وارد می‌کند. مصرف‌کنندگان سالانه شش میلیارد کارت پلاستیکی ساخته شده از مواد مصنوعی غیرقابل تجزیه زیست تخریب‌پذیر را دور می‌اندازند. گزارش نیلسون بیان می‌کند که تعداد کارت‌های پرداخت در گردش تا سال 2025 از 31 میلیارد خواهد گذشت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، طبق گزارش BNY Mellon، سالانه 2.3 میلیارد چک جمع‌آوری می‌شود که تأثیر زیست محیطی آن از بین رفتن 455000 درخت است.

یک مطالعه توسط بانک مرکزی هلند (De Nederlandsche Bank NV) گزارش داد که میانگین پرداخت نقدی پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) 5 گرم CO2 دارد و GWP آن 1/3 برابر پرداخت با کارت نقدی است.

در ایالات متحده، دریافتی‌ها بیش از سه میلیون درخت و نه میلیارد گالن آب مصرف می‌کنند و بیش از چهار میلیارد پوند CO2 تولید می‌کنند. این معادل انتشار سالانه 450000 خودرو و 302 میلیون پوند زباله جامد است.

پایداری عنصر جدایی ناپذیر هر معامله تجاری است. بر اساس نظرسنجی مسترکارت در سال 2021، 85 درصد از پاسخ‌دهندگان در سراسر جهان مایل به انجام اقداماتی برای مبارزه با چالش‌های زیست محیطی و پایداری هستند.

در طول کووید-19، برخی نگران این بودند که پول نقد حامل ویروس است و بسیاری از مصرف‌کنندگان به پرداخت‌های دیجیتال روی آوردند. حتی با فروکش کردن همه‌گیری، تراکنش‌های دیجیتالی روشی برای بسیاری از افراد باقی ماند.

به عنوان مثال، طبق گزارش PhonePe با همکاری گروه مشاوره بوستون، پرداخت‌های دیجیتال در هند ممکن است تا سال 2026 به 10 هزار میلیارد دلار برسد که از 2 هزار میلیارد دلار در ژوئن 2022 افزایش یافته است که به 65 درصد از کل حجم پرداخت‌های سال 2026 کمک می‌کند.

بانک‌های چند ملیتی بزرگ، پردازشگرهای پرداخت و شرکت‌ها در حال ترویج پرداخت‌های دیجیتالی برای کاهش ردپای کربن و نزدیک شدن به دستیابی به کربن صفر تا سال 2050 هستند که از توافق‌نامه‌های بین‌المللی امضا شده در سال 2021 در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در گلاسکو (COP26) پشتیبانی می‌کند.

بیبی بوم‌ها بیش از 68 هزار میلیارد دلار ثروت بین نسلی را طی 25 سال آینده به فرزندان و وارثان خود منتقل خواهند کرد. دریافت‌کنندگان این ثروت بیش از نسل‌های قبلی نگران محیط زیست هستند و ممکن است مایل باشند بیشتر برای محصولات و خدمات پایدار هزینه کنند.

از آنجایی که اکوسیستم پرداخت همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد، مسئولیت تطبیق و اجرای فناوری‌های دیجیتال جدید، ابتکارات صنعت و رمزارز، استانداردهای پیام‌رسانی، و دستورالعمل‌های نظارتی و انطباق بر عهده بانک‌های مستقر و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که سرعت تغییرات در سراسر اکوسیستم به‌سرعت ادامه یابد.

در حالی که عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی و اقتصاد کلان در سال 2022 اشتهای سرمایه‌گذاران برای تامین مالی را کاهش داد، اما اعتقاد بر این است که این مشکلات موقتی است.

اگرچه حجم تراکنش‌ها احتمالاً به نزول کوتاه‌مدت ادامه می‌دهند، چشم‌‌انداز کلی پرداخت‌ها تا حدودی ضد رکود است زیرا به تقویت عملکرد بازار کمک می‌کند.

اما PayTech های نوآورانه ممکن است با مشکل مواجه شوند زیرا کاهش احتمالی حجم تراکنش‌ها باعث می‌شود که پول VC (خطر پذیر) همچنان کمیاب باشد.

منبع: www.capgemini.com

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

43  −  33  =