۵۶درصد تسهیلات بانکی برای استان تهران و رتبه ششم منابع آذربایجان‌شرقی

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی با بیان اینکه 55 درصد منابع بانکی و 56 درصد تسهیلات بانکی در اختیار تهران است، گفت: آذربایجان شرقی در منابع رتبه هفتم و مصارف رتبه ششم است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ، عادل غلامی امروز در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است و بر اساس برآوردها ۹۰ درصد اقتصاد کشور به وسیله سیستم بانکی اداره می‌شود، اظهار کرد: اما آذربایجان شرقی استثنا از سطح کشور بوده و ۹۵ درصد اقتصاد آن خصوصی است.

وی با بیان اینکه ۳۰ بانک و موسسه  با ۸ هزار و ۶۵۰ نفر در استان آذربایجان شرقی خدمات بانکی را به مردم ارائه می‌دهند، اظهار کرد:  ۷۲۶ شعبه بانک‌های دولتی در استان فعال هستند.

پرداخت ۱۰۰ همت تسهیلات در آذربایجان شرقی

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ نزدیک ۱۰۰ همت تسهیلات پرداخت شده است که ۴۷ درصد آن در بخش صنعت و معدن، ۱۱.۵ درصد در بخش کشاورزی، ۹ درصد در بخش مسکن و ساختمان و ۲۴ درصد در بخش خدمات بوده است.

وی ادامه داد:  ۲۷ همت در چهار ماهه نخست سالجاری شامل ۵۲ درصد بخش صنعت و معدن، ۷.۵ درصد در بخش کشاورزی، ۹.۵ درصد در بخش بازرگانی، ۶.۷ درصد در بخش ساختمان و ۲۴ درصد در بخش خدمات پرداخت کند.

غلامی خاطرنشان کرد: در استان نسبت مصارف به منابع نزدیک ۸۴ درصد است. سهم استان ما از منابع کشور ۲.۷۲ درصد و از مصارف کشور ۲.۳۳ درصد است که این رقم برای سال ۱۴۰۲ تا تیرماه نیز ۲.۷۰ درصد از منابع و ۲.۳۷ درصد از مصارف کشور است.

۵۷ هزار نفر در آذربایجان شرقی وام ازدواج گرفتند

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به تسهیلات ازدواج در استان اشاره کرد و اظهار کرد: ۶۸ هزار نفر برای دریافت تسهیلات ازدواج در سال گذشته سامانه بانک مرکزی ثبت‌نام کرده بودند که  ۵۷ هزار نفر به عبارتی ۸۴ درصد تا پایان سال، تسهیلات خود را دریافت کردند.

وی ادامه داد: در چهار ماهه سال جاری نیز ۳۷ هزار و ۳۰۰ نفر برای تسهیلات ازدواج ثبت نام کردند که  تا به امروز ۱۵ هزار و ۳۴۱ نفر (۴۱ درصد) موفق به دریافت آن شده‌اند.

پرداخت وام فرزندآوری به ۳۵ هزار نفر

غلامی افزود: در بخش فرزندآوری نیز در سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۵ هزار مورد تسهیلات فرزندآوری به مبلغ ۱۴ هزار میلیارد ریال پرداخت شده بود و در چهار ماهه سالجاری نیز ۱۱ هزار مورد تسهیلات با مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است. بر اساس برآوردها نزدیک ۱۲ درصد تسهیلات پرداختی شامل ازدواج، فرزندآوری و بخش قرض الحسنه بوده است.

وی گفت:در استان آذربایجان شرقی در سال گذشته ۱۹۸ همت منابع و ۱۳۰ همت مصارف پرداخت شده است و استان سهم بانک‌های خصوصی از منابع ۲۳ درصد و مصارف سه درصد است.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی گفت:  استان در منابع رتبه هفتم و مصارف رتبه ششم است و ۵۵ درصد منابع کشور و ۵۶ درصد مصارف کشور نیز در اختیار تهران است.

غلامی گفت: شرکت‌های بزرگ و برخی سازمان ها منابع خود را از در تهران متمرکز کردند اما مصارف آنان در آذربایجان شرقی است که موجب می‌شود سهم استان از منابع کشور کاهش یابد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

99  ⁄    =  11