واحد پول بریکس در دنیا ایجاد می‌شود

یک کارشناس اقتصاد سیاسی با بیان اینکه واحد پول جدید بریکس به دنیا معرفی می‌شود،‌در مورد اهمیت پیوستن ایران به بریکس گفت: ایران با این کار از نظام سلطه دلار آمریکا رها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فارس، ساسان شاه‌ویسی در مورد اهمیت پیوستن ایران به گروه کشورهای عضو بریکس، گفت: عضویت در این گروه اولا به خاطر سیاست امنیتی و کاهش هژمون دلار و تسلط کاهش از تسلط نظام پولی آمریکا است، دوم اینکه ظرفیت نهادگرایی که در این گروه وجود دارد، می‌تواند نهادهای موازی با نظام سلطه غرب ایجاد کند.

وی گفت: نظام‌هایی که در گروه کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی، چین و هند) می‌تواند نهادگرایی‌های جدیدی ایجاد کند که به موازات نهادهای اقتصاد غرب مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سازمان تجارت جهانی عمل خواهد کرد و سلطه اقتصاد غرب را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به چالش می‌کشد و در آینده جایگزین این نهادهای سلطه‌گر می‌شود.

شاه‌ویسی همچنین گفت: در راستای ایجاد نهادگرایی، بانک توسعه نو و صندوق ضمانت نو در کشورهای بریکس ایجاد می‌شود و همچنین شورای کسب و کار بریکس، دانشگاه بریکس ایجاد می‌شود و از حوزه علم و فناوری به سمت ایجاد نهادهای مالی و پولی حرکت می‌کند که بتواند سلطه نهادهای غربی و استعماری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد و همچنین هژمونی دلار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد.

این کارشناس اقتصاد سیاسی اظهار داشت: بریکس جایی برای همه کشورهایی است که از سلطه آمریکا و نظام غرب خسته شده‌اند و تلاش دارند در مبادلات تجاری خود دلار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حذف کنند و به سمت دلارزدایی بروند. در این زمینه قرار است بانک بریکس و صندوق بریکس ایجاد شود و همچنین واحد پول مشترک بریکس تعریف می‌شود که این پول کم‌کم جایگزین دلار در تجارت بین‌الملل می‌شود.

شاه‌ویسی این را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم گفت: رویکرد کشورهای عضو بریکس بر اساس استراتژی برد ـ برد و هم‌گرایی منطقه‌ای و نهادهای جدید است که می‌خواهند سلطه آمریکا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اقتصاد و سیاست کاهش دهند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

12  ⁄    =  4