ضرورت توسعه نرم افزارهای بانکی و مالی برای تحول دیجیتال

ویژگی ‌های امنیتی قوی، ابزارهای مؤثر مدیریت حساب، اتصال با سایر سیستم‌ ها و پشتیبانی از تلفن همراه و چند ‌کاناله بودن، همگی برای توسعه نرم ‌افزارهای بانکی و مالی ضروری هستند. توسعه ‌دهندگان نرم ‌افزار ممکن است راهکارهای قوی و مطمئنی را طراحی کنند که خواسته‌ های در حال تغییر بانک‌ ها و مؤسسات مالی را برآورده کند و در عین حال تجربیات عالی مشتری را با گنجاندن این عناصر و در نظر گرفتن نیازهای خاص بخش بانکی فراهم آورد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بانک‌ ها و سایر سازمان ‌های مالی ممکن است به لطف راهکارهای نرم ‌افزاری، عملیات خود را ساده ‌تر سازند، امنیت را تقویت کنند و خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند. در این خبر به بررسی ویژگی ها و مشخصات کلیدی توسعه نرم افزارهای بانکی و مالی می پردازیم.

گزینه های امنیتی

در خدمات نرم افزار بانکی و مالی، امنیت حرف اول را می زند. برای محافظت از داده‌ های حساس مشتری و توقف دسترسی غیرقانونی، استفاده از اقدامات امنیتی قوی از جمله رمز گذاری، محدودیت ‌های دسترسی و روش ‌های احراز هویت ضروری است. ورود و تراکنش امن کاربر با احراز هویت دو مرحله ای، احراز هویت بیومتریک و پروتکل های ارتباطی امن باید امکان پذیر باشد.

مدیریت حساب

در نرم افزار بانکی، عملکردهای مدیریت حساب ضروری است. مشتریان ممکن است حساب‌ هایی را ایجاد و مدیریت کنند، مانده حساب ‌ها را بررسی کنند، تاریخچه تراکنش ‌ها را بررسی کنند و اطلاعات شخصی را با استفاده از این قابلیت ‌ها تغییر دهند. انواع حساب های متعدد (پس انداز، چک و غیره)، پیوند دادن حساب، و مدیریت حساب مشترک خدماتی هستند که ممکن است بانک ها ارائه دهند.

انتقال وجه و پرداخت

نرم افزار بانکی باید دارای ویژگی های موثر پرداخت و انتقال پول باشد. مشتریان ممکن است به دلیل ویژگی هایی از جمله پرداخت آنلاین، پرداخت صورت حساب و انتقال همتا به همتا تراکنش ها را به صورت یکپارچه انجام دهند. سیستم های پرداخت ملی و شبکه های پرداخت لحظه ای به لطف ادغام با درگاه های پرداخت، تراکنش های مالی به راحتی و به شکلی ایمن انجام می شود.

مدیریت اعتبار و وام

ابزارهای مدیریت وام و اعتبار باید در نرم افزار بانکی تعبیه شود. این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا بازپرداخت وام را مدیریت کرده، وضعیت وام را مورد نظارت قرار داده و درخواست وام دهند. مشتریان ممکن است از ماشین حساب برای تخمین واجد شرایط بودن وام، نرخ بهره و برنامه های بازپرداخت استفاده کنند تا به آن ها در انتخاب های آگاهانه کمک کند. ویژگی هایی از جمله ارزیابی ریسک، مدیریت محدودیت اعتباری و امتیاز اعتباری به مدیریت موثر اعتبار و کاهش ریسک کمک می کند.

برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری

مشتریانی که به دنبال برنامه ریزی مالی و خدمات سرمایه گذاری هستند ممکن است از ویژگی های مدیریت ثروت و سرمایه گذاری بهره مند شوند. ابزارهایی برای مدیریت سبد، نظارت بر سرمایه گذاری و مشاوره سرمایه گذاری را می توان در نرم افزار بانکی یافت.

مشتریان ممکن است به لطف ادغام با داده های بازار سهام، اخبار مالی لحظه ای و ابزارهای تحقیق سرمایه گذاری، چشم اندازهای مفیدی برای انتخاب سبد سرمایه گذاری دریافت کنند. تجربه مدیریت ثروت ممکن است با ویژگی هایی مانند کاهش مالیات، برنامه ریزی بازنشستگی و تکنیک های سرمایه گذاری خودکار بهبود بیشتری یابد.

تجزیه و تحلیل و گزارش

موسسات بانکی ممکن است به لطف خدمات گزارش دهی و تجزیه و تحلیل، بینش های مهمی در مورد رفتار مشتری، روندهای مالی و عملکرد عملیاتی کسب کنند. بانک ‌ها با استفاده از داشبوردهای قابل تنظیم، نمایش ‌های گرافیکی و ابزارهای تجسم داده ‌ها، می ‌توانند شاخص ‌های عملکرد کلیدی را اندازه‌ گیری کنند، رضایت مشتری را بسنجند و مناطق توسعه را تشخیص دهند.

مقررات و الزامات انطباق

ایجاد نرم افزارهای بانکی و مالی باید مطابق با هنجارها و مقررات صنعت باشد. قوانین حفاظت از داده ها، استانداردهای ضد پولشویی (AML) و الزامات شناخت مشتری (KYC) همگی باید توسط نرم افزار دنبال شوند.

ایجاد گزارش ‌های نظارتی با قابلیت ‌های گزارش ‌دهی قوی امکان ‌پذیر می ‌شود که به روش ‌های حسابرسی نیز کمک می ‌کند. قابلیت همکاری با سایر سیستم های مالی با رعایت استانداردهای مالی بین المللی مانند ISO 20022 برای پرداخت ها تضمین می شود.

قابلیت های یکپارچه سازی

برای ارائه یک تجربه کاربری روان، نرم افزار بانکی باید با چندین سیستم و سرویس دیگر تعامل داشته باشد. یکپارچه سازی با دروازه های پرداخت، سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، سیستم های بانکی متمرکز و API های شخص ثالث ضروری است. از طریق همکاری با شرکای فین‌ تکی، طرح‌ های بانکداری باز به بانک ‌ها این امکان را می ‌دهد تا خدمات بهبود یافته ‌ای ارائه کنند و اشتراک ‌گذاری امن داده ‌ها را ترویج کنند.

مقیاس پذیری و اثربخشی

برای کاربردهای بانکی و مالی، مقیاس پذیری و عملکرد معیارهای ضروری هستند. این برنامه باید دسترسی همزمان کاربر را فراهم کند، تعداد زیادی از تراکنش ها را مدیریت کند و حتی در دوره های پر ترافیک پاسخگو باقی بماند. آزمایش بار، روش ‌های بهینه ‌سازی پایگاه داده و طراحی مقیاس ‌پذیر تضمین می ‌کنند که محصول می ‌تواند تقاضای فزاینده را بدون کاهش عملکرد برآورده کند.

سخن پایانی

ویژگی ‌های امنیتی قوی، ابزارهای مؤثر مدیریت حساب، اتصال با سایر سیستم‌ ها و پشتیبانی از تلفن همراه و چند ‌کاناله بودن، همگی برای توسعه نرم ‌افزارهای بانکی و مالی ضروری هستند. توسعه ‌دهندگان نرم ‌افزار ممکن است راهکارهای قوی و مطمئنی را طراحی کنند که خواسته‌ های در حال تغییر بانک‌ ها و مؤسسات مالی را برآورده کند و در عین حال تجربیات عالی مشتری را با گنجاندن این عناصر و در نظر گرفتن نیازهای خاص بخش بانکی فراهم آورد.

مترجم: مسعود اسکندری

منبع

https://dataconomy.com/2023/07/26/banking-and-financial-software-development-features-and-requirements/

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  1  =  2