اعلام آمادگی تأمین‌اجتماعی جهت توسعه و تکمیل پوشش بیمه‌ای هنرمندان

سازمان تأمین‌اجتماعی برای همکاری در بهره‌مندی قشر سینما از پوشش بیمه‌ای و بهبود و تکمیل شرایط بیمه‌ای هنرمندان اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در دیدار رئیس سازمان سینمایی، مدیرعامل خانه سینما و جمعی از هنرمندان و فعالان این عرصه، از آمادگی این سازمان برای همکاری در بهره‌مندی این قشر از پوشش بیمه‌ای و بهبود و تکمیل شرایط بیمه‌ای هنرمندان خبر داد.

موسوی در این زمینه گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه هنرمندان را دارند و چند بار تأکید کرده‌اند که برای بیمه هنرمندان اقدامی اصولی انجام دهیم. سازمان تأمین‌اجتماعی برای تحت پوشش قرار دادن هنرمندان عزیز و فعالان تمامی حوزه‌های فرهنگی و هنری از جمله سینماگران آمادگی دارد و پیش از این نیز توافق‌ها و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است که باید با جدیت بیشتری پیگیری و تکمیل شود.

موسوی با بیان اینکه باید منابع بیمه‌ای موردنیاز برای ارائه خدمات به هنرمندان تأمین شود، گفت: اقشار مختلف در زمان بروز مشکلات به تأمین‌اجتماعی مراجعه می‌کنند و در شرایط عادی زندگی توجه کافی به موضوع بیمه ندارند. انتظار ما این است که جامعه هنری کشور برای ترویج فرهنگ بیمه و آینده‌نگری، پیشگام بوده و الگوی سایر اقشار باشند. ما باید مزایای خدمات بیمه‌ای را برای مردم توضیح دهیم و حق مردم در استفاده از این مزایا را برای همه جامعه تبیین کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که هنرمندان نیز همچون همه اقشار جامعه از خدمات جامع و کامل تأمین‌اجتماعی استفاده کنند. معاونت بیمه‌ای سازمان نیز نهایت همکاری را برای بیمه هنرمندان داشته باشد و برای قراردادهای هنری از همه ظرفیت‌های قانونی برای کمک به هنرمندان استفاده کنند. در حوزه بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی قراردادهای هنری با رویکردی بررسی شود که هنرمندان و تهیه‌کنندگان برنامه‌های هنری با رضایت خاطر با سازمان تأمین‌اجتماعی تعامل داشته باشند.

محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی نیز در این جلسه گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی هنرمندان موضوع بیمه است. هنرمندان در سنین بالاتر به فکر بازنشستگی می‌افتند و در برخی موارد مشکلات زیادی دارند. امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها، تمهیدات مشخصی برای هنرمندان پیشکسوت ایجاد شود. برخی هنرمندان به دلیل وجود مشکلات با سنوات پایینی بازنشسته شده‌اند که وضعیت مناسبی ندارند.

‎وی افزود: پیشنهاد ما این است که کارگروه مشترکی بین سازمان سینمایی و سازمان تأمین‌اجتماعی برای بیمه هنرمندان عرصه سینما شکل بگیرد تا مسائل مربوط به هنرمندان را به صورت مداوم پیگیری کنند. همه ما برای رفع مشکلات هنرمندان عزیز وظایف سنگینی بر عهده داریم. امیدواریم با مساعدت سازمان تأمین‌اجتماعی مشکلات جامعه سینمایی رفع شود.
مرضیه برومند، مدیرعامل خانه سینما نیز در این جلسه گفت: ما باید بتوانیم با تأمین‌اجتماعی در چارچوب مشخصی به نتیجه برسیم و بیمه هنرمندان را ادامه دهیم. از تأمین‌اجتماعی انتظار داریم که از هنرمندان حوزه سینما حمایت کنند و امیدواریم با تشکیل کارگروه به مسائل این صنف توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

محمد محمدی، معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی نیز در این جلسه گفت: ۴۵ هزار نفر را تحت‌پوشش بیمه هنرمندان داریم و جا دارد که بررسی شود و هنرمندانی که تمام‌وقت کار هنری می‌کنند را تحت‌پوشش قرار دهیم و منابع محدود اختصاص یافته برای بیمه هنرمندان بهتر از این هزینه شود. اولین تفاهم‌نامه را برای بیمه هنرمندان در سال ۸۰ امضا کردیم که بخشی از حق بیمه را وزارت ارشاد بدهد و از آن زمان در جلسات کارشناسی من همیشه این سؤال را داشتم که چرا هنرمندان با حداقل حقوق بیمه شده‌اند و در زمان بازنشستگی نیز حداقل حقوق را دریافت می‌کنند درحالی‌که بسیاری از این عزیزان حقوق بالاتری در زمان اشتغال دریافت می‌کنند و حق آنها است که بتوانند در قالب یک تفاهم با پرداخت حق بیمه متناسب، در زمان بازنشستگی نیز حقوق مناسب‌تری دریافت کنند.

‎محمدی با تأکید بر آمادگی سازمان تأمین‌اجتماعی برای تشکیل کارگروه مشترک و همکاری در زمینه بیمه هنرمندان گفت: برخی از آئین‌نامه‌ها و روندهای اجرایی فعلی در زمینه بیمه هنرمندان نیاز به اصلاح و بازنگری دارد و ما در چارچوب مقررات آماده همکاری کامل با خانه سینما و سازمان سینمایی هستیم تا پوشش بیمه‌ای هنرمندان و قراردادهای پیمان این حوزه به نحو مطلوب‌تری انجام شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

40  ⁄  8  =