رونمایی از سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح مراحل ثبت قراردادهای رایگان اجاره مسکن گفت: این اقدام برای کاهش هزینه موجران و مستأجران راه‌اندازی شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تسنیم، هادی عباسی حدود 9 ماه پس از انتصاب به‌عنوان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن، اظهار کرد: در روابط اجتماعی و اقتصادی قرارداد نقشی تعیین‌کننده دارد و همه معادلاتی که انسان‌ها در جامعه با هم دارند قرارداد اجتماعی است.

وی با بیان اینکه این قراردادها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اضافه کرد: در واقع کشورهایی پیشرفته هستند که سازوکار قراردادهای پیشرفته داشته باشند و امروز به‌سمت قراردادهای هوشمند حرکت می‌کنیم.

وی با اشاره به سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن تصریح کرد: تا امروز چنین سامانه‌ای نداشته‌ایم، در فاز اول این سامانه بحث اجاره مسکن را داریم، در ادامه با تکمیل سامانه، وارد قراردادهای خرید و فروش ساخت‌وساز و… می‌شویم.

وی ابراز کرد: افراد از طریق درگاه خدمات دولت هوشمند وارد سامانه می‌شوند و ابتدا موجر اطلاعات ملک را ثبت می‌کند، در ادامه مستأجر وارد سامانه می‌شود، بعد از این مرحله موجر و مستأجر قرارداد را امضا می‌کنند و هر کدام از اینها نیز یک نفر را به‌عنوان شاهد معرفی می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از این مرحله کد رهگیری رسمی صادر می‌شود. این قراردادها قابل استعلام‌گیری از سوی هر کدام از دو طرف قرارداد است.

عباسی راجع به راه‌اندازی سامانه یادآور شد: این سامانه از ابتدای اردیبهشت امسال به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد. طی 10 روز اخیر و تا این لحظه حدود 1400 قرارداد اجاره در سامانه ثبت شده است. این سامانه 24ساعته است و سامانه کد رهگیری بنگاه‌های املاک همزمان نیز فعال است.

وی با تأکید بر اینکه فرآیند ثبت قرارداد با استفاده از رمز یک‌بارمصرف انجام می‌شود، اظهار کرد: تا قبل از رونمایی از این سامانه، صدور کد رهگیری از سوی مشاوران املاک رایگان نبود که با راه‌اندازی این سامانه کد رهگیری بنگاه‌های املاک نیز رایگان شده است!

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه طی 10 روز اخیر حدود 50 هزار نفر به سامانه مراجعه کرده‌اند که تا این لحظه حدود 5000 قرارداد ایجاد شده و برای 1366 قرارداد تا این لحظه کد رهگیری صادر شده است.

عباسی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه مهم‌ترین هدف وزارت راه برای راه‌اندازی سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن، گفت: کاهش هزینه مبادله در اقتصاد در فرآیند قراردادهای اجاره مسکن مهم‌ترین هدف از این اقدام بوده است.

وی همچنین تأکید کرد: استفاده از این سامانه هیچ مالیاتی ندارد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

8  +  1  =