فشار خسارت‌های بیمه درمان، عمر و بدنه خودرو بر شرکت‌های بیمه

در میان رشته‌های بیمه‌ای، سهم 6 بخش از خسارت‌های پرداختی در سال 1401 نسبت به سال قبل افزایش یافته که بخش‌های درمان، بدنه اتومبیل و زندگی (عمر) در صدر آن قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از اکوایران، آمارها نشان می‌دهد سهم‌خواهی سه بخش بیمه درمان، بدنه اتومبیل و بیمه عمر از خسارت‌های پرداختی شرکت‌های بیمه افزایش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی بیمه مرکزی در سال گذشته بیش از 175 همت حق بیمه به شرکت‌های بیمه‌گر پرداخت شده که از این میزان بیش از 57 درصد آن که معادل 100 همت بوده، صرف پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران شده است.

بیشترین سهم خسارت پرداختی در سال 1401 مربوط به دو رشته درمان (سهم 35.7 درصد) و شخص ثالث (سهم 33.6 درصد) بوده است. در سال گذشته شرکت‌های بیمه‌گر قریب به 36 همت صرف پرداخت خسارت‌های بخش درمان به بیمه‌گذاران کردند.

بررسی آمارها نشان می‌دهد در میان رشته‌های بیمه‌ای، سهم 6 بخش از خسارت‌های پرداختی در سال 1401 نسبت به سال قبل افزایش یافته که درمان، بدنه اتومبیل و زندگی (عمر) در صدر آن قرار دارد.

سهم بخش درمان از میزان خسارت‌ پرداختی شرکت‌های بیمه با افزایش 1.8 درصدی از 33.9 درصد در سال 1400 به 35.7 درصد در سال 1401 رسیده که به نظر می‌رسد افزایش هزینه‌های درمانی یکی از علت‌های این امر باشد.

به همین ترتیب سهم بخش بدنه اتومبیل از خسارت‌های پرداختی شرکت‌های بیمه نیز با افزایش تقریبا یک درصدی از 7.4 درصد در سال 1400 به 8.3 درصد در سال 1401 رسیده است.افزایش قیمت خودرو و به تبع آن افزایش هزینه تعمیر و بازسازی آن منجر به افزایش سهم هزینه پرداخت خسارت برای شرکت‌های بیمه شده است.

سهم بیمه عمر نیز از خسارت‌های پرداختی بیمه طی دوره مورد اشاره حدود 0.8 واحد درصد افزایش داشته است.

به اعتقاد برخی کارشناسان افزایش سهم بیمه عمر از خسارت‌های پرداختی شرکت‌های بیمه‌ای را می‌توان ناشی از ترکیب چند عامل از جمله افزایش سن جمعیت کشور، افزایش آگاهی عمومی درباره مزایای بیمه عمر و افزایش رقابت در بازار بیمه  با ارایه بیمه عمر با شرایط مناسب دانست.

از سوی دیگر سهم بیمه شخص ثالث از خسارت‌های پرداختی شرکت‌های بیمه در سال 1401 نسبت به سال 1400 کاهش یافته و از 35.6 درصد به 33.6 درصد رسیده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  7  =  56