از اتاق زیر شیروانی تا سرمایه گذاری در سیلیکون ولی

چگونه یک ایرانی موفق به مدیریت کسب و کاری میلیون دلاری شد؟

در جدیدترین لیست برترین سرمایه‌گذاران جسورانه که در مراحل اولیه رشد سرمایه‌گذاری می‌کنند نام پژمان نوزاد از مشهورترین سرمایه‌گذاران ایرانی سیلیکون ولی نیز دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نام پژمان نوزاد در دو لیست سرمایه‌گذاری ۲۰۲۳ فوربس دیده میشود در لیست بهترین سرمایه‌گذاران بذری او در صدر جدول قرار دارد و در لیست سرمایه‌گذاران بذری تکنولوژی نیز در کنار سرمایه‌گذاران شرکتهای کوین‌بیس، شیائومی و Airb&b در رده ۲۱ قرار دارد.

سرمایه‌گذاران بذری ( Seed Investors) در نخستین مرحله یا راند سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری در این مرحله دارای ریسک بسیار زیادی است چون بخش عمده استارتاپ‌ها اساسا از این مرحله بالاتر نمی‌روند اما در عین حال معدود استارتاپ‌های موفق بازگشت سرمایه بیشتری را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند.

پژمان نوزاد یکی از سرمایه‌گذاران استارتاپ مشهور DoorDash و بنیانگذار صندوق جسورانه PrarVC است.

صندوق جسورانه PrarVC توسط نوزاد و Mar Hershenson در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاشته شد که هم اکنون ارزش پورتفو آن به بیش از ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد.

این صندوق جسورانه یکی از نخستین سرمایه‌گذاران استارتاپ مشهورتحویل غذای DoorDash بود که با ورود به بازار سرمایه در سال ۲۰۲۰ برای پژمان نوزاد یک موفقیت قابل توجه را به همراه داشت.

PrarVC همچنین یک استارتاپ دیگر به نم SoundHound را هم توانسته به بازار سرمایه وارد کند ضمن اینکه یک سرمایه‌گذاری موفق دیگر این شرکت Guardant Health است که در سال ۲۰۱۸ وارد بورس شد.

نوزاد تا قبل از این‌ها به دلیل سرمایه‌گذار در دراپ‌باکس و Gusto هم شناخته شده بود. هر دو شرکت در بورس نیویورک حضور دارند.

پژمان نوزاد در ایران خبرنگار ورزشی بود و در سال ۱۹۹۲ دانشگاه را رها کرد و به پالوآلتو کالیفرنیا مهاجرت کرد.

او در گوشه ای از خاطراتش گفته که «اوایل حضورم در سیلیکون ولی در مغازه لبنیاتی کار می کردم و چون خانه ای نداشتم شبها در اتاق زیر شیروانی بالای فروشگاه می خوابیدم. یک شب در حال باز کردن درب مغازه بودم که پلیس به خیال اینکه قصد سرقت از آنجا را دارم دستگیرم کرد».

منبع: آی تی ایران

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  1  =  5