این کشور ۸۱ درصد سود بانکی می دهد

آرژانتین اکنون یکی از بالاترین نرخ‌های بهره بانکی را در جهان دارد چرا که بانک مرکزی این کشور در روز پنج‌شنبه، نرخ بهره معیار خود را ۳۰۰ واحد پایه افزایش داد و به ۸۱ درصد رساند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از راشاتودی، آرژانتین اکنون یکی از بالاترین نرخ‌های بهره بانکی را در جهان دارد چرا که بانک مرکزی این کشور در روز پنج‌شنبه، نرخ بهره معیار خود را ۳۰۰ واحد پایه افزایش داد و به ۸۱ درصد رساند.

این بانک پس از آنکه نرخ تورم در ماه مارس از انتظارات فراتر رفت و از ۱۰۴ درصد نسبت به سال قبل عبور کرد، این اقدام جسورانه را انجام داد.

این جهش به این معنی است که قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دو برابر شده است.

بوئنوس آیرس همچنین کسری تجاری ۱.۱ میلیارد دلاری را در ماه گذشته میلادی به ثبت رساند که بزرگترین کسری تجاری در نزدیک به ۵ سال اخیر محسوب می‌شود.

تولید محصولات کشاورزی که بیشتر کالاهای صادراتی آرژانتین را تشکیل می‌دهند، نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافت چرا که صنعت کشاورزی این کشور تحت تأثیر خشکسالی بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، برخی از اقتصاددانان آرژانتینی رکود اقتصادی ۴ درصدی را در این کشور پیش‌بینی می‌کنند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که ارزش پول ملی آرژانتین یعنی پزو، در بازارهای آزاد، جایی که نرخ آن در برابر دلار آمریکا تقریباً نصف نرخ رسمی است، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

این در حالی است که ذخایر بین‌المللی این کشور آمریکای جنوبی در هفته جاری میلادی به پایین‌ترین رقم خود در سال جاری میلادی رسید.

آرژانتین نسبت به دیگر کشورهای جهان طی چند سال متوالی دارای یکی از بالاترین نرخ‌های تورم بوده است. بوئنوس آیرس مدت‌ها تلاش کرده است تا تورم را مهار کند، اما اختلاف‌ها در این کشور سیاست اقتصادی را مخدوش کرده است. تابستان گذشته، سه وزیر اقتصاد در فاصله تنها چهار هفته با عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی جانشین یکدیگر شدند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

54  +    =  57