آشفتگی بانکی پتانسیل ایجاد بحران مالی را دارد

مدیرعامل گروه بانکی استرالیا و نیوزلند (ANZ.AX) روز دوشنبه گفت که آخرین آشفتگی در سیستم بانکی جهانی پتانسیل ایجاد یک بحران مالی را دارد، اگرچه پیش بینی اینکه که می تواند بحرانی مشابه سال 2008 ایجاد کند یا خیر زود است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مقامات سراسر جهان به دلیل پیامدهای آشفتگی اخیر در بانک ‌ها پس از فروپاشی بانک Silicon Valley (SVB) و Signature Bank (SBNY.O) در ایالات متحده و تصاحب اضطراری Credit Suisse در حالت آماده ‌باش هستند.

شاین الیوت، مدیرعامل شرکت در مصاحبه ای با وب سایت بانک گفت: «این بحران برای برخی بدیهی است، اما آیا این یک بحران مالی است، چه کسی می داند؟ آیا پتانسیل این را دارد؟ بله، این پتانسیل را دارد که یک بحران باشد.»

اما او با اشاره به بحران مالی جهانی در حدود 15 سال پیش که اقتصادهای پیشرفته بزرگ جهان را در بدترین رکود خود از زمان رکود بزرگ در دهه 1930 فرو برد، گفت: زود است که فرض کنیم شرایط فعلی می تواند منجر به “GFC دیگری” شود.

بانک ‌های استرالیایی به اندازه بانک ‌های ایالات متحده و بریتانیا در طول بحران سال 2008، تا حدی به لطف استانداردهای سختتر وام‌ دهی و اقتصاد محلی انعطاف ‌پذیرتر آسیب ندیدند.

الیوت، مدیر ارشد اجرایی در چهارمین بانک بزرگ وام دهی کشور گفت: «این یک موضوع متفاوت است. این واقعاً به جنگ جهانی علیه تورم مربوط می شود و اینکه چگونه بانک های مرکزی نرخ ها را بسیار سریع افزایش می دهند تا با آن مبارزه کنند و این تلفات دارد.»

رگولاتور بانکی استرالیا، بلافاصله پس از فروپاشی وام دهنده بزرگ SVB متمرکز بر استارتاپ، اعلام کرد که نظارت بر بانک های محلی را تشدید کرده است.

الیوت گفت که تنظیم ‌کننده‌ های جهانی این بار برای حمایت از بانک‌ ها سریعتر عمل کرده ‌اند، زیرا از بحران‌ های قبلی درس گرفته ‌اند.

«با گفتن همه اینها، واضح است که تمام نشده است. من فکر نمی کنم شما بتوانید اینجا بنشینید و بگویید خب، کار بانک سیلیکون ولی و کردیت سوئیس تمام شد و می دانید، زندگی به حالت عادی باز خواهد گشت. همه چیز در یک دوره زمانی طولانی از بین می رود.»

ریچل اسلید، مدیر گروه بانکداری شخصی در دومین وام دهنده بزرگ کشور، بانک ملی استرالیا با مسئولیت محدود (NAB.AX)، روز دوشنبه به نشریه استرالیایی فایننشال ریویو گفت که مشتریان وام مسکن پس از 10 افزایش متوالی نرخ بهره، اولین نشانه های تحت فشار بودن را از خود نشان داده اند. هنوز هیچ جهشی در پیش فرض ها وجود نداشت.

جیم چالمرز، وزیر خزانه داری گفته است که استرالیا در موقعیت خوبی برای مقاومت در برابر برخی از نوسانات قرار دارد، زیرا در این بانک ها به خوبی سرمایه گذاری شده بود، در حالی که بانک مرکزی استرالیا هفته گذشته اعلام کرد که بانک ها «بی شک در وضعیت قوی هستند.

مترجم: مسعود اسکندری

منبع: https://www.reuters.com/business/finance/anzs-ceo-says-banking-turmoil-has-potential-trigger-financial-crisis-2023-03-26/

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

28  −    =  25