پیش بینی بورس سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

شاخص کل بورس طی هفته جاری، روندی نزولی را طی کرده است. هر چند این روند در برخی روزها شتاب چندانی نداشته اما با این حال برخی معامله‌گران را در لاک دفاعی فرو برده است. اکنون این سوال مطرح است که آیا بازار روز سه‌شنبه را هم در مسیر کاهشی خواهد پیمود؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تجارت‌نیوز، معاملات بورس روز دوشنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل در جهت روز گذشته خود گام برداشت اما با شتاب کمتری مسیر نزولی را پیمود؛ بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هزار و 571 واحدی که معادل 0.09 درصد این شاخص است، رو‌به‌رو شد و در ارتفاع یک میلیون و 781 هزار واحدی به کار خاتمه داد.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با کاهش 0.1 درصدی به سطح 539 هزار و 104 واحدی رسید. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز دوشنبه را 11 میلیارد و 300 میلیون و ارزش معاملات را پنج هزار و 360 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

روز دوشنبه شاخص کل فرابورس هم 11 واحد افت کرد و در سطح 22 هزار و 707 واحدی قرار گرفت. در این بازار نمادهای بپاس، وسپهر، توریل، وسپهر، دی و کوثر بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل داشتند. در همین حال، آریا، فزر، کزغال، شراز، دماوند، بجهرم و کلر بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص فرابورس داشتند.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام داشت. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز دوشنبه، خبر از خروج 113 میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.

پیش‌بینی بورس سه‌شنبه

روز دوشنبه ارزش معاملات خرد، اتفت دوباره‌ای را ثبت کرد. در جا زدن ارزش معاملات خرد زیر 10 هزار میلیارد تومان معمولا نشانه وضعیت رکودی بازار سهام است.

در همین حال بازار این روزها شاهد فشار فروش جریانی است که در روزهای پایانی سال نیازمند نقدینگی است. این جریان حقیقی و حقوقی توانسته‌اند در هفته پایانی سال، شاخص کل را به رنگ سرخ درآورند.  اما آیا این روند پایدار خواهد بود؟

طی هفته‌های اخیر بازار سهام تحت تاثیر دلار، رشد را تجربه کرده بود. با این حال طی روزهای اخیر دلار روند نزولی را در پیش گرفته و روز دوشنبه هم نوسانی بود. بر همین اساس دلاری‌های بازار اندکی با احتیاط وارد معاملات می‌شوند.

در همین حال با توجه به اشباع بازارهای موازی و عقب‌ماندگی بورس از رشد نسبت به دیگر بازارهای مالی و سرمایه‌ای، می‌توان این گزینه را مطرح کرد که اکنون سهام آماده پذیرش سرمایه است.

بر مبنای همین دیدگاه می‌توان گفت بازار در روزهای پایانی سال صحنه نبرد میان معامله‌گران است؛ از یک سو فروشندگانی که در پایان سال نیازمند پول نقد هستند فشار بر بازار را افزایش داده‌اند و از سوی دیگر، سرمایه‌گذارانی که با دیدگاه رشد بورس در سال آینده، پرتفوی خود را از نو می‌چینند، پول را در این بازار به گردش درآورده‌اند.

باید اشاره داشت که جدا از فروش حقوقی‌های بازار برای تامین نقدینگی، با توجه به چشم‌انداز رشد دلار در سال آینده، سهام دلاری بازار دوباره مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفته است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  9  =  36