توسعه پایدار در گرو آزادی( راه باریک آزادی)

کتاب پیشنهادی برای مطالعه در ایام نوروز(بخش دوم)

یکی دیگر از عناوین کتابی که در نوروز سال 1402 برای مطالعه پیشنهاد می شود، کتاب راه باریک آزادی نوشته جیمزا ا. رابینسون و دارون عجم اوغلو بوده که توسط سیدعلیرضا بهشتی شیرازی و جعفر خیرخواهان ترجمه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، در این کتاب در خصوص آزادی چیست و چگونه به دست می‌آید؟ پرداخته شده است. کتاب راه باریک آزادی، سومین کتاب از سه‌گانه مهم دارون عجم‌اوغلو و جیمز رابینسون (بعد از کتاب‌های ریشه‌های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی؛ و چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟) به همین سؤال پاسخ می‌دهد. این کتاب نیز مانند دو اثر دیگر ترکیبی از نظریه و تاریخ است. نویسندگان در این اثر نیز ابتدا نظریه‌ای ارائه می‌دهند و سپس در فصول متعدد می‌کوشند آن‌ را در موردهای تاریخی خاص آزمایش کنند. جورج آکرلف برنده جایزه نوبل اقتصاد درباره آن گفته است «راه باریک آزادی ما را به سفری جذاب از میان قاره‌ها و در دل تاریخ بشر می‌برد تا عناصر آزادی را کشف کنیم.

دارون عجم اغلو و جیمز ای.رابینسون در کتاب مهم راه باریک آزادی خود، آزادی را شرط اساسی توسعه پایدار معرفی می‌کنند. وضعیت باریک و تعادلی که در آن جامعه هم برخوردار از حکومت قوی و مقتدر و هم جامعه قوی و مطالبه‌گر است. نتیجهٔ این موقعیت باریک، لغزان، ناپایدار و نیازمند حراست، حکومتی قوی و نافذ است که قادر است برنامه ‌های عمومی را به اجرا گذارد و به علت مشارکت و حضور عمومی جامعه‌ٔ مدنی قدرتمند هم، قدرتش سرکش نیست و به زنجیر کشیده می‌شود. وضعیتی که امکان نقض آزادی‌ها و حقوق عمومی وجود ندارد و در عوض بستر شکوفایی، انگیزه‌بخشی و تحقق بخشیدن ظرفیت‌های اجتماعی و خلاصه توسعه پایدار همه‌جانبه اجتماع فراهم است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

70  ⁄    =  14