تورم در روسیه افزایش می‌یابد

بانک مرکزی روسیه در گزارش خود از روند اقتصاد کشور اعلام کرد سه عامل بازار کار، بودجه و تراز پرداخت‌های بین‌المللی تورم را در ۲۰۲۳ بالا خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، بانک مرکزی روسیه در روز سه‌شنبه اعلام کرد بازار کار، بودجه و تراز پرداخت‌های بین‌المللی باعث افزایش فشار تورم در سال جاری میلادی می‌شود و کاهش ارزش روبل هم قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد.

انتظار می‌رود بانک مرکزی روسیه در اولین اجلاس خود در سال جاری میلادی که هفته آینده برگزار خواهد شد، نرخ بهره را روی 7.5 درصد ثابت نگه دارد. روند افزایش تورم در این کشور به‌تدریج آهسته شده اما هنوز هم بالاتر از هدف 4 درصد بانک مرکزی قرار دارد. فشار تورم بر خانواده‌ها در ماه ژانویه 11.6 درصد بوده‌است.

بانک مرکزی روسیه در گزارش خود از روند اقتصاد کشور بر 3 عامل مؤثر در افزایش تورم تأکید کرد که عبارت‌اند از بازار کار، بودجه و تراز پرداخت‌های بین‌المللی.

این بانک همچنین هشدار داد کاهش ارزش روبل در ماه دسامبر به‌دنبال اجرایی شدن طرح سقف قیمت برای نفت و محصولات نفتی روسیه تورم را بالاتر خواهد برد، مخصوصاً اگر مازاد تجاری کشور کاهش چشمگیری داشته باشد.

علی‌رغم تغییر جهت به سمت زنجیره‌های جدید عرضه و افزایش فعالیت اقتصادی روسیه در بخش‌هایی مانند کشاورزی و خدمات مصرف‌کننده در پایان 2022، هنوز هم سلامت اقتصاد این کشور در بلندمدت در خطر قرار دارد.

بانک مرکزی روسیه تأکید کرد کمبود نیروی کار، محدودیت‌های فناوری و تقاضای ضعیف خارجی رشد اقتصاد کشور را در نیمه دوم 2023 تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این بانک اعلام کرد تأثیر سقف قیمت تعیین‌شده برای نفت این کشور توسط کشورهای غربی بر حجم صادرات در شرایط فعلی بازار محدود بوده‌است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه محصولات نفتی روسیه احتمالاً باعث افزایش تقاضا برای نفت خام این کشور در سایر مناطق دنیا خواهد شد، چون قیمت آن را نسبت‌به نفت خام برنت پایین می‌آورد.

منبع: تسنیم

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

31  +    =  40