نامتوازنی توسعه فعالیت های فناورانه تا سرمایه گذاری خدمات فناوری مالی در ایران

مدیر عامل شرکت ملی انفورماتیک گفت: زمینه فعالیت فناورانه در بازارهای مالی ایران فراهم است اما سرمایه­ گذاری و توسعه خدمات فناوری مالی در کشور متوازن نیست .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک و نقل از روابط عمومی شرکت ملی انفورماتیک، دکتر علی عبدالهی در هشتمین همایش مالی اسلامی به تبیین الزامات توسعه فناوری های مالی اسلامی در کشور پرداخت.

مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک با تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد اکو سیستمی در مواجهه با فناوری های نوین، به تبیین بحث فرصت های سرمایه گذاری در فناوری های مالی اسلامی پرداخت و افزود: آمارهای بین المللی نشان می دهد متاسفانه ایران در بازار فناوری های مالی اسلامی جایگاه خوبی ندارد و کسب رتبه 12 بعد از کشورهایی نظیر مالزی، عربستان سعودی و اندونزی نشان دهنده ضعف عملکرد و عدم اتخاذ رویکرد اکوسیستمی ما در این بخش است.

عبدالهی تاکید کرد: برآوردها و مطالعات بین المللی انجام گرفته در زمینه ظرفیت رشد و توسعه بازار فناوری مالی حکایت از تضعیف قابلیت گسترش هاب ایران در 2022 دارد و اگر اراده ای برای تغییر این وضعیت وجود دارد باید با رویکرد اکوسیستمی با زیست بوم فناوری مالی در کشور مواجه شویم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: زمینه فعالیت فناورانه مانند پرداخت، بانکداری و احراز هویت در بازارهای مالی ایران بسیار مستعد است اما سرمایه­ گذاری و توسعه خدمات فناوری مالی در کشور متوازن نیست و اغلب خدمات در حوزه پرداخت متمرکز شده است.

ایشان در پایان بر ضرورت توسعه دانش فنی (فناوری، مالی و فقهی) در زیست بوم فناوری مالی ایران، انقلاب در رگولاتوری مالی و ضرورت ایجاد نگرش مبتنی بر زیست بوم به مقوله فناوری مالی اسلامی به منظور حصول اطمینان از انسجام در زنجیره ارزش این بخش از اقتصاد اسلامی مورد تاکید قرار داد و رعایت این موارد را در کنار  حمایت فنی، مالی و مقرراتی از فناوران مالی برای تولید خدمات مالی اسلامی را به عنوان توصیه های راهبردی برای رشد و توسعه ایران در بازار فین تک اسلامی مطرح کرد.

گفتنی است هشتمین همایش مالی اسلامی به همت انجمن مالی اسلامی ایران، با محور نوآوری‌های مالی اسلامی در تامین مالی دانش‌بنیان و کارآفرینی برگزار شد.  در این همایش علاوه بر رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از فعالان دانشگاهی، حوزوی، بانکی، بیمه‌ها و ارکان بازار سرمایه کشور حضور داشتند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  +  4  =