سامانه تراز رونمایی شد/تشخیص و تشویق فعالان اقتصادی قانونمند در “تراز”

سامانه تشخیص و تشویق فعالان اقتصادی قانونمند و خوش حساب با نام «تراز»، با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، رئیس کل گمرک ایران و رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ،با حضور معاون اول رئیس جمهور، ‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین معاونان وی از سامانه تراز به عنوان سامانه ای سنجشی، ‌ که عملکرد فعالان اقتصادی را پایش می کند رونمایی و از ۲۰۰ شرکت برتر نیز تقدیر شد.

علی ملکی، مشاور وزیر اقتصاد گفت: با رونمایی از سامانه تشخیص و تشویق فعالان اقتصادی قانونمند و خوش حساب با نام “تراز” قصد داریم، ‌ با روشی علمی فعالان اقتصادی که در سوابق فعالیتشان خوش حساب بودند نسبت به کسانی که به آن ها متعهد بودند به صورت خاص دولت این ها را خوب شناسایی کنیم و علاوه بر شناسایی از خدماتشان به کشور تقدیر کنیم.

به گفته ملکی، معمولا این طور بوده است که تا به حال عمدتا رویکردهای سیاست گذاری به سمت شناسایی متخلفان و برخورد با آنها بوده و از آن طرف ما کمتر به این فکر بودیم از فعالان اقتصادی که تعهداتشان را نسبت به دولت انجام می دهند به رسم عدالت از درستکاری آن ها تقدیر کنیم.

طبق گفته مشاور وزیر اقتصاد، ‌ شاخص های تشخیص یک فعال اقتصادی خوش حساب متنوع است؛ از همه پایگاه های دولت استفاده شده و حدود ۳۰ شاخص با هم ترکیب شده است، حوزه های بانکی، گمرکی، مسئولیت پذیری، مالیاتی، ارزی و ظرفیت های کسب و کار این شرکت ها از جمله این شاخص هاست. از مجموع و ترکیب این شاخص ها حدود ۲۰۰ شرکت برتر را انتخاب کردیم که ۱۰ شرکت ویژه و در مراتب بالا، آن ها هستند که مستقیما تقدیر می شوند و بقیه هم یک مجموعه از خدمات ویژه و مشوق های ویژه را از سوی زیر مجموعه وزارت اقتصاد برخوردار می شوند.

ملکی می گوید: نکته اصلی اینجاست که رفتارهای تاثیرگذار مثبت فعالان اقتصادی را تشویق می کنیم تا این فعالان زیر چتر حمایتی دولت بتوانند مشکلاتشان را هم حل کنند. چرا اسم آن را گذاشتیم تراز، چون این فعالان اقتصادی هستند که در واقع شرکت هایی که در تراز اقتصادی ایران فعال هستند این ها شناسایی می شوند و خود تراز اقتصادی کشور را افزایش می دهند.

امروز مراسم رونمایی از سامانه تشخیص و تشویق فعالان اقتصادی قانونمند و خوش حساب با نام “تراز” با حضور معاون اول رئیس جمهور، ‌ وزیر اقتصاد، ‌ رئیس کل گمرک ایران و رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

96  ⁄    =  48