بانک های دولتی و غیردولتی تا پایان مهر ماه چقدر وام پرداخت کرده اند؟

بر اساس گزارش های بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری تا پایان مهر ماه سال جاری بیش از 1400 هزار میلیارد تومان وام پرداخت کرده اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 16.5 درصدی همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی، تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان مهر ماه امسال، معادل ۴۱۲۵.۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد ۱۶.۵ درصدی همراه شده است.

همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰.۴ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۳۷.۸ درصد و فروش اقساطی با ۱۴.۲ درصد است.

از نظر عددی نیز، در پایان مهر ماه سال جاری ۴۲۸.۳ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند سال گذشته، ۳۸.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

بانک‌های تجاری چقدر وام دادند؟

از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل ۸۶۴.۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که رشد ۱۶.۱ درصدی داشته و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۱۱۰.۹ هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته ۲۷.۸ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است؛ ۱۲.۸ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با ۳۶.۳ درصد معادل ۳۱۳.۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

علاوه بر این، ۱۷ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۱۴۶.۵ هزار میلیارد تومان در پایان مهر ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۱۵۲.۹ میلیارد تومان بوده است.

به طور کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان مهر ماه امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض‌الحسنه اختصاص یافته است.

بانک‌های تخصصی چقدر وام قرض‌الحسنه دادند؟

همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان مهر ماه سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۲۱.۲ درصد افزایش به عدد ۶۰۶.۶ هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل ۳۴.۸ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۳۶.۷ درصدی در مقایسه با پایان سال قبل مواجه شده است.

گفتنی است؛ ۵.۷ درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان مهر ماه امسال ۳۳.۹ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۲۰۵.۷ هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند پارسال ۱۸۸.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که ۲۰.۹ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان مهر ماه امسال به میزان ۱۲۶.۶ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در وام‌دهی

طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان مهر ماه امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با ۱۵.۶ درصد رشد به رقم ۲۶۵۴.۸ هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۱۰.۶ درصد (۲۸۲.۵ هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در پایان مهر امسال ۴۳.۵ درصد رشد داشته است.

همچنین، ۴۲.۸ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۱۱۳۵.۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  6  =  24