جزئیات و شرایط دریافت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده دانش بنیان

به تازگی صندوق نوآوری و شکوفایی نحوه حمایت از کسب‌و‌کارهای اینترنتی دانش بنیان را اعلام کرد. برای هر شرکت تا 10 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که با نرخ ترجیحی و به‌صورت یکجا پرداخت شده و در یک دوره 12 ماهه بازپرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به‌ دنبال تهیه بسته حمایتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی از سوی دولت، صندوق نوآوری و شکوفایی از نحوه و شرایط اعطای تسهیلات به دانش‌بنیان‌ها و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده خبر داد.

حدود سه ماه است که دو پلتفرم اینستاگرام و واتساپ فیلتر شده‌اند و در پی آن بسیاری از کسب‌وکارهایی که در بستر آن‌ها مشغول فعالیت بودند، دچار مشکلات معیشتی و خسارت‌های فراوانی شدند.

پس اینکه اعداد و ارقام زیان‌ها بالا رفت، مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ماه‌های اخیر طرح‌هایی را مبنی بر حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده ارائه کردند که یکی از آن‌ها اعطای وام از صندوق نوآوری و شکوفایی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده است.

بسته حمایت از کسب‌وکارهای مجازی، شامل ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی برای حمایت از کسب‌و‌کارهاست و مواردی را مانند تأمین منابع برای تجهیزات مورد نیاز سکوهای مشمول، تسهیل مجوز کسب‌و‌کار، حفظ حریم خصوصی کسب‌و‌کارها و کاربران، ارائه خدمات دولتی در سکوهای مشمول و تسهیل استقرار سکوهای مشمول در پارک‌های علم و فناوری برای کاربران و پلتفرم‌های داخلی در نظر گرفته است.

کدام کسب‌وکارها مشمول تسهیلات صندوق می‌شوند؟

در بخش مربوط به تأمین منابع برای تجهیزات مورد نیاز سکوهای مشمول اعلام شده است که تسهیلاتی از صندوق نوآوری و شکوفایی به سکوها برای توسعه زیرساخت‌ها ارائه می‌شود. به عبارتی دیگر، صندوق نوآوری و شکوفایی صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق کارآفرینی امید موظف‌اند با حداقل سود را جهت تأمین امکانات، تجهیزات شبکه، تجهیزات ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها و برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری و مراکز داده‌ای که به سکوهای مشمول خدماتی را ارائه می‌کنند، تسهیلات لازم را در چارچوب اساس‌نامه خود بدهند.

در همین رابطه به تازگی سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرده است، به دنبال تصویب «آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال» که با هدف حمایت از رشد و توسعه فضای کسب وکارهای دیجیتال کشور و توسعه اقتصاد دیجیتال به امضای معاون اول رئیس جمهوری رسید، صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان یکی از دستگاه‌های متولی، جزییات حمایتی خود را تشریح کرد.

پایه و اساس حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی بر مبنای اعطای تسهیلات است و شامل آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیانی است که در یکی از چهار حوزه پلتفرم‌های کاربردی و کسب‌وکاری، نرم‌افزارهای محتوا محور، آموزش مجازی یا صنعت بازی‌های اینترنتی مشغول به فعالیت هستند و بازاریابی و فروش محصولات آنها از طریق پلتفرم‌های خارجی صورت بوده است، اما به دلیل بروز محدودیت‌های اخیر در اینترنت کشور با مشکل مواجه شده‌اند.

شرایط تسهیلات چیست؟

صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرده است که در بسته حمایتی خود برای هر شرکت تا ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته که با نرخ ترجیحی و به‌صورت یکجا پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن در یک دوره ۱۲ ماهه در نظر گرفته شده است.

مبلغ تسهیلات هر شرکت نیز معادل شش برابر مجموع هزینه‌های حقوق و دستمزد شرکت بر اساس لیست بیمه مهرماه ۱۴۰۱ مورد محاسبه قرار می‌گیرد، اما سقف وام برای شرکت‌های دانش‌بنیان تا مبلغ یک میلیارد تومان است که به طور مستقیم توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها اعطا خواهد شد.

در این میان، شرکت‌هایی که میزان تسهیلات آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، برای دریافت تسهیلات از محل منابع اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی معرفی خواهند شد.

همچنین، تسهیلات شرکت‌های خلاق نیز تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان است که از طریق عاملیت صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخت می‌شود. صندوق نوآوری و شکوفایی برای تشخیص آسیب‌دیدگی شرکت‌ها، ملاک‌هایی را مد نظر قرار داده است، مانند کاهش حداقل ۲۰ درصدی تعداد نصب، کاربر فعال، میزان بازدید یا ترافیک داده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مرداد ۱۴۰۱ است و این تسهیلات شامل شرکت‌هایی می‌شود که دارای سوابق فروش هستند و فروش سال گذشته آن‌ها کمتر از ۵۰ میلیارد تومان باشد.

این تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌­های پژوهش و فناوری با نرخ 9 درصد و با حداقل تضامین و وثایق مورد نیاز و از طریق بانک‌های همکار صندوق با نرخ 12 درصد پرداخت می‌شود. بازپرداخت آن نیز پس از گذشت 6 ماه از تاریخ دریافت تسهیلات توسط شرکت، آغاز می‌شود.

این تسهیلات در حالیست که آمارها نشان می‌دهد، خسارت‌های وارد شده به کسب‌وکارهای مجازی بیش از مبلغی است که صندوق نوآوری و شکوفایی برای آن‌ها در نظر گرفته است. چراکه در این مدت بسیاری از کسب‌وکارها برای همیشه تعطیل شده‌اند. حالا آیا با وجود این خسارت‌های کلان، آیا تسهیلاتی که با شرایط ویژه اعطا می‌شوند، می‌تواند ضررهای کسب و کارهای اینترنتی جبران کند؟

منبع: تجارت نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  81  =  90