احتمال حذف یارانه نقدی با ورود کالابرگ الکترونیک

با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی سامانه مورد نیاز برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک را تکمیل کرده است و با توجه به اعلام دولت به‌نظر می‌رسد که با اجرای این طرح یارانه نقدی حذف و با کالابرگ جایگزین شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از آنجا که طرح کالابرگ الکترونیکی مستقیماً با معیشت مردم مرتبط است حساسیت‌های بسیاری روی آن وجود دارد در نتیجه هر گونه تغییر نسنجیده در سیاست‌های پرداخت یارانه‌ای می‌تواند نارضایتی عمومی به‌دنبال داشته باشد. با توجه به اظهارات مطرح‌شده از سوی مقامات و سخنگوی اقتصادی دولت به‌نظر می‌رسد دولت نیز حساسیت‌های این حوزه را به‌رسمیت می‌شناسد و قرار است این طرح را به‌صورت مرحله‌ای و پس از اطمینان از فراهم بودن شرایط لازم اجرایی کند.

با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده به‌نظر می‌رسد در زمان حاضر سامانه مورد نیاز برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی فراهم شده است و این طرح روی همین بستر در یکی از استان‌های جنوبی کشور اجرایی خواهد شد. گفته شده است که پس از یک ماه از اجرای آزمایشی، این طرح در کل کشور اجرایی خواهد شد.

جایگزینی با کالابرگ الکترونیک

یکی از ابهاماتی که در خصوص اجرای این طرح وجود دارد شیوه تأمین مالی آن است چرا که براساس شنیده‌ها قرار است اعتباری را برای هر فرد در نظر بگیرد و افراد براساس این اعتبار بتوانند فهرستی از کالاهای تعیین‌شده را خریداری کنند، به‌نظر می‌رسد که در نهایت ارزش نقدی این اعتبار به فروشگاه‌هایی که این‌دست کالاها را به مردم ارائه خواهند کرد پرداخت خواهد شد،
این موضوع خود نیاز به منابع مالی دارد، در پاسخ به این ابهام، وزارت اقتصاد اعلام کرده است که مشکلی از نظر تأمین مالی ندارد اما با توجه به اینکه نظام پرداخت یارانه‌ها جمعیت زیادی از مردم را متأثر می‌کند، لازم بود دولت با اطمینان درباره زیرساخت فنی اجرای طرح را دنبال کند تا مشکلی در تأمین کالا و خریدهای مردم پیش نیاید.

براساس اعلام این وزارتخانه ادعای اینکه دولت برای تأمین مالی اجرای کالابرگ الکترونیکی دچار مشکل است در حالی مطرح می‌شود که اساساً تأمین مالی آن مبتنی بر همان نظام پرداخت‌های یارانه‌ای یعنی تقریباً ماهانه 28 هزار میلیارد تومان است، به‌عبارت دیگر دولت همان بودجه‌ای را که برای پرداخت یارانه ماهانه مورد استفاده قرار می‌دهد برای تأمین مالی طرح کالابرگ در نظر گرفته است و قرار نیست بار مالی جدیدی به دولت تحمیل شود.

روزهای پایانی تکمیل زیرساخت‌ کالابرگ الکترونیکی

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود، در خصوص کالابرگ الکترونیکی و اتصال دستگاه‌ها به پنجره واحد دولت الکترونیکی صحبت کرد.

سخنگوی دولت در نشست خبری امروز هشتم آذر ماه، اعلام کرد که ۸۳ درصد دستگاه‌ها به سامانه پنجره واحد متصل شده‌اند و بیش از ۸ میلیون نفر توانسته‌اند از خدمات پنجره واحد بهره‌مند شوند.او ادامه داد که ۱۷ درصد باقیمانده دستگاه‌ها هم یا در حال اتصال هستند یا مسائل فنی دارند که قرار است حل شود.

به گفته او، برای اولین‌بار در کشور برای بررسی لایحه بودجه کمیسیون خاصی در دولت ایجاد شد تا به شکل تخصصی به این موضوع پرداخته شود و اولین جلسه کمیسیون بودجه هفته گذشته برگزار شد. این جلسات به‌صورت هفتگی در حال انجام است و با اصلاح فرایندی که صورت‌گرفته است انتظار می‌رود که کار بررسی برنامه‌ها و احکام بودجه زودتر پیش رود و در موعد قانونی به مجلس ارسال شود.

 او در بخش دیگری از صحبت‌‌هایش درباره کالابرگ الکترونیکی صحبت کرد و گفت: «مجلس از ابتدا در بودجه امسال مقرر کرده بود که یارانه‌ها باید یا به شیوه کالابرگ یا از طریق سایر راه‌ها اعطا شوند؛ این بدان معناست که در صورت وجود زیرساخت‌ها از کالابرگ الکترونیکی استفاده شود؛ اما اگر شرایط فراهم نیست، اعطای یارانه به مردم متوقف نشود.» او ادامه داد: «در همین راستا مقرر شده یارانه به‌صورت مستقیم ادامه داشته باشد و در کنار این اقدام، زیرساخت‌ها تکمیل شوند.»

مراحل تکمیل زیرساخت کالابرگ منظم در حال پیشبرد است و گزارش‌هایش دو بار در هفته در جلسات ستاد تنظیم بازار و ستاد هماهنگی بررسی می‌شود. او تاکید داشت که مسیر کالا برگ الکترونیکی مسیر کاملا روشنی است.

او در پایان تاکید کرد که دولت در تخصیص یارانه به مردم و تأمین کالاهای اساسی مردم و منابع غذایی ریسک نمی‌کند و فرایند اعطای یارانه مستقیم به مردم تا زمان تمکیل زیرساخت‌ها را متوقف نخواهد کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  3  =