پانزده زن فناور موفق در حوزه مالی و بانکداری را بشناسید

همه چیز در حال تغییر است. ممکن است مردان همچنان تسلط بیشتری بر مشاغل مدیریتی داشته باشند، اما واقعیت این است که زنان هر چه بیشتر نسبت به فرصت‌های موجود در تجارت و امور مالی آگاهی کسب می‌کنند، مشاور و راهنمای خود را انتخاب می‌کنند و سایر موانع را از بین می‌برند. اینجاست که باید انتظار داشت شکاف جنسیتی خود به خود از بین برود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اگرچه درصد مردان و زنانی که وارد حوزه امور مالی می‌شوند تقریباً برابر است، اما مردان معمولاً سریع‌تر از زنان مدارج عالی را به دست می‌آورند؛ مثلاً در میان نقش‌های ارشد شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تنها 4.9 درصد از شرکا زن هستند.

در حوزه سهام خصوصی نیز شرایط تفاوت چندانی ندارد و تنها کمتر از 10 درصد از نقش‌های ارشد را زنان بر عهده دارند. بخش بانکداری و مالی نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر، حوزه‌ای مردسالار است و تعداد مدیران زن در این زمینه بسیار اندک است.

با وجود اینکه تعداد زنان در امور مالی و بانکداری از مردان بیشتر است؛ اما این موضوع در رده‌های مدیریتی کاملاً برعکس است. بر اساس تحقیقات مک‌کینزی، در ابتدای سال 2021، زنان حدود 52 درصد از صنعت مالی و بانکداری را تشکیل می‌دادند، اما حضور آنها در درجه‌های بالاتر شرکت کمرنگ‌تر بود.

در سطوح مدیریتی، زنان سفیدپوست تنها 23 درصد از مدیران و زنان رنگین پوست نیز 4 درصد از مدیران را تشکیل می‌دادند.

با این حال، همه چیز در حال تغییر است. ممکن است مردان همچنان تسلط بیشتری بر مشاغل مدیریتی داشته باشند، اما واقعیت این است که زنان هر چه بیشتر نسبت به فرصت‌های موجود در تجارت و امور مالی آگاهی کسب می‌کنند، مشاور و راهنمای خود را انتخاب می‌کنند و سایر موانع را از بین می‌برند.

اینجاست که باید انتظار داشت شکاف جنسیتی خود به خود از بین برود. البته زنان به مدیران و الگوهایی نیاز دارند تا به آنها ثابت کند که می‌توان بر چالش‌ها غلبه کرد. و این به معنای این است که چنین مسیری باید از جوانی آغاز شود.

در این مقاله، ما به معرفی پانزده زن برتر حوزه امور مالی و بانکداری پرداختیم و همه زنانی که در اینجا معرفی شده‌اند، جایگاه خود و همچنین احترام همکاران خود را با تلاش، استعداد و اراده به دست آورده‌اند. آنها در تمام طول زندگی خود با تبعیض مبارزه کرده‌اند و اکنون در صدر حرفه خود قرار گرفته‌اند.

 

سوجاتا باتیا دارای مدرک کارشناسی مدیریت کسب و کار از دانشکده مدیریت دانشگاه بوستون (1991 تا 1995) و مدرک MBA از دانشگاه پنسیلوانیا (1999 تا 2001) است. او به عنوان یکی از نخبگان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

او سپس در EY، Goldman Sachs، Bain & Co ایفای نقش کرد و پس از یک دوره 16 ساله در American Express سرانجام در سال 2020 به Monzo پیوست. مهارت رهبری و دانش باتیا در حوزه صنعت بانکداری، حضورش را در بانکداری دیجیتالی ارزشمند خواهد کرد؛ چرا که چالش‌های مهمی در این زمینه پیش روی بانک‌ها قرار دارد و او می‌تواند از قابلیت‌های خود در تیم Monzo نهایت استفاده را ببرد.

 

دینیس که در حال حاضر به عنوان معاون بخش محصولات در شرکت فین‌تک هلندی Mollie فعالیت می‌کند، دیدگاه خود درباره نقشی که در این شرکت دارد را به طور خلاصه در پروفایل لینکدینش نوشته است.

دینیس با معرفی خود به عنوان کسی که وضعیت موجود را به چالش می‌کشد، می‌نویسد: «من نوآوری را توسعه می‌دهم، چشم‌انداز جدید ارائه می‌دهم و راهبردها و راه‌حل‌هایی را برای مواجهه با چالش‌های پیچیده معرفی می‌کنم. من فرهنگ احترام، همکاری و مشارکت بین رهبران ارشد کسب و کار و تیم‌های فناوری را ترویج می‌کنم.»

دیوی موهان که اغلب در میان تأثیرگذارترین اینفلوئنسرهای حوزه فین‌تک در جهان به شمار می‌رود، به عنوان نویسنده، سخنران و مفسر نیز فعالیت می‌‎کند و نظرش در این صنعت مورد احترام و تأثیرگذار است.

با این حال، او همچنین مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Burnmark، یک شرکت تحقیقاتی فین‌تک نیز است که ایده‌هایی را ارائه می‌کند که توسط بانک‌های چلنجر، شرکت‌های حوزه ادغام‌ها و اکتساب‌ها (M&A)، دولت‌ها، مؤسسات دانشگاهی و مراکز نوآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تأثیر موهان بر صنعت مالی پرواضح است و او شایسته این جایگاه در فهرست IBM است.

کارول نلسون اخیراً به عنوان مدیر عامل جدید بانک دیجیتال Monzo در ایالات متحده معرفی شد. او قبلاً از سال 2019 در سمت مشاور استراتژیک این شرکت فعالیت می‌کرد.

نلسون در بیش از 20 سال فعالیت خود در حوزه امور مالی به عنوان مدیر اجرایی Bank of America، مدیرعامل و رئیس Cascade Bank، و مدیر عامل Washington State Department of Revenue نیز مشغول بوده است.

ماریکویت کورکوران چهره سرشناسی در حوزه امور مالی محسوب می‌شود و ابتکار و نوآوری‌های او در موقعیت‌های اجرایی در Goldman Sachs، FTV Capital و اکنون Barclays تثبیت شده است.

کورکوران یک الگوی استثنایی برای همکارانش به حساب می‌آید و مدافع جدی تنوع جنسیتی در محل کار است. ترفیع او به عنوان رئیس شرکت Barclays در حالی بود که او سال‌ها خود را وقف کارش کرده بود.

حضور کارلا گوسن، به عنوان رئیس بخش Emerging Fintech در شرکت Visa از سال 2015، تقریباً به اندازه خود این شرکت تأثیرگذار است. گوسن مسئول ایجاد جریان‌های درآمد جدید و ارزشمند، تقویت نوآوری و مشارکت شرکای پیشرو است. او مهارت‌های خود در حوزه‌های فناوری اطلاعات، فروش و امور مالی را از شرکت‌هایی مانند CipherCloud و Salesforce به دست آورد. گوسن همچنین یک کارآفرین است: او شرکت MyCaal، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین مالی املاک و مستغلات، را در سال 2010 تأسیس کرد.

او دارای مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه Southern Methodist و مدرک MBA از دانشگاه پنسیلوانیا است. نقش چشمگیر گوسن در استارتاپ‌های نوظهور، او را به عنوان یک چهره کلیدی در فین‌تک متمایز می‌کند.

شیاما رز از همان زمان که برای تولد 14 سالگی‌اش یک Macintosh Quadra 650 هدیه گرفت، خود را در فرهنگ اینترنت اوایل دهه 90 غرق کرد.

رز که علاقه‌اش به فناوری روز به روز بیشتر می‌شد، سعی کرد به مرور نقص‌های امنیتی غول‌های صنعتی مانند مایکروسافت و آی‌بی‌ام را تشخیص دهد و در این فرآیند از این شرکت‌ها مشاوره دریافت کرد.

از آن پس، او در شرکت‌هایی مانند Live Nation، NASDAQ، Avant و Amount مشغول به کار شد و سعی کرد هر چه بیشتر علاقه‌اش، یعنی محافظت از مردم در دنیای آنلاین، را پیگیر شود.

رز در سال 2021 در شرکت Affirm آغاز به کار کرد و علاوه بر وظایف فعلی خود، به عنوان سخنران برجسته حوزه امنیت نیز فعالیت کرد.

رز همچنین معیارهای سنجش Center for Internet Security را نگاشت و گاهی اوقات به عنوان استاد دانشگاه نیویورک ظاهر می‌شود.

اگرچه او را در درجه نخست به عنوان مدیر عامل Grasshopper، اولین بانک تجاری دیجیتال آمریکا، می‌شناسند، شغلی که وی در سال 2016 آن را به دست آورد، اما باید گفت این صرفاً آخرین پیشرفت از رشته موفقیت‌های اروین محسوب می‌شود.

اروین چندین سال به عنوان مدیر بانکی فعالیت می‌کرد و سپس سرمایه‌گذاری فین‌تک خود را با Square 1 Bank در سال 2005 آغاز کرد که در نهایت در سال 2015 به بانک Pacific Western فروخته شد.

زوئی آداموویچ یک کارآفرین، متخصص استارتاپ و مشاور در زمینه‌های فناوری، فین‌تک و سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز است که پیش‌تر در فهرست ۵۰ زن برتر حوزه فناوری فوربس معرفی شده بود.

آداموویچ نخستین شرکت خود را با نام Concise Software در سال 2006 تأسیس کرد. این اولین شرکت بود اما قطعاً آخرین نبود.

او همچنین Xyo و Polidea را در سال 2009، PRIORI DATA را در سال 2013 و Neufund را در سال 2016 تأسیس کرد.

Neufund یک پلتفرم جمع‌آوری سرمایه مبتنی بر بلاک‌چین است که تاکنون 20 میلیون یورو (24 میلیون دلار) سرمایه جذب کرده و بیش از 11.000 سرمایه گذار را تا به امروز ثبت‌نام کرده است.

همان‌طور که این شرکت پیرامون تکامل خدمات مالی اطلاعاتی را به اشتراک می‌گذارد، استعداد کارآفرینی آداموویچ هم به عنوان یک مشاور چراغ راهنما خواهد بود.

با وجود اینکه پترالیا در رشته ادبیات انگلیسی در دانشگاه فورمن (1988 تا 1992) تحصیل کرده بود، اما این علاقه زودهنگام او به فناوری از سن 9 سالگی بود که باعث شد در سال 2008 فین‌تک وام‌دهی Kabbage را تأسیس کند.

پیش از آن، پترالیا از اوایل دهه 90 در زمینه فناوری، پرداخت و تجارت الکترونیک فعالیت می‌کرد.

اگرچه پترالیا مدیر عملیات اجرایی و عضو هیئت مدیره Kabbage است؛ اما او صرفاً خود را محدود موفقیت‌های خود نکرده است.

رزومه او در واقع گواهی بر طیف گسترده‌ای از علایق و توانایی‌های او است.

پترالیا همچنین بنیان‌گذار Drum Technologies، عضو هیئت مدیره PadSplit و عضو هیئت مدیره CARE است.

شرکت CARE از طریق توانمندسازی دختران و زنان با فقر جهانی مبارزه می‌کند.

همزمان با پذیرش فین‌تک‌ها در جهان، راه‌حل‌های پرداختی نیز توسعه یافتند به طوری که دیگر مرزها مانعی پیش روی آنها محسوب نمی‌شوند، و شرکت Airwallex، نیز که یوتینگ لیو رئیس و یکی از بنیان‌گذاران آن است، در این صنعت پیشرو است.

Airwallex در سال 2015 راه‌اندازی شد، زمانی که جک ژانگ و مکس لی از یوتینگ لیو، ژیجینگ دای و کی-لوک ونگ خواستند تا به آنها کمک کنند تا راه‌حلی ارزان قیمت و فرامرزی برای واردات فنجان‌های قهوه ایجاد کنند.

این اقدام متعاقباً تبدیل به سریع‌ترین استارتاپ بومی استرالیا شد که به وضعیت تک‌شاخ (با بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌گذاری) رسید.

یوتینگ لیو پیش از اینکه در Airwallex مشغول به کار شود، به عنوان تحلیل‌گر محصولات در Barclays و مشاور سرمایه‌گذاری در CICC فعالیت داشت.

بین سال‌های 2017 و 2018 او همچنین عضو هیئت مدیره FinTech Australia بود.

اکنون زمانی است که جهان برای درک بهتر بیمه به کمک نیاز دارد. در سال 2016، وال یاپ با آینده‌نگری اینشورتک PolicyPal را راه‌اندزی کرد.

در واقع، PolicyPal اپلیکیشنی رایگان است که به کاربر اجازه می‌دهد بیمه خود را از یک پلتفرم یکپارچه مدیریت کند.

تا به امروز، یاپ به دلیل موفقیت‌های شگرفش در امور مالی تا کنون، در فهرست فوربس و فورچون قرار گرفته است.

حرفه او هم قبل و هم بعد از موفقیت با PolicyPal تنوع زیادی داشته است: او کارگزار Allianz، عضو دائم PwC و دستیار معاون بانک OCBC بود.

علاوه بر این، از سال 2018، او به عنوان استاد دانشگاه علوم اجتماعی سنگاپور، حوزه‌های فین‌تک و فعالیت منابع را تدریس می‌کند.

اگرچه تمام زنان این فهرست در حوزه خود مبتکر هستند، وجه تمایز جین فریزر این است که او یک تاریخ‌ساز واقعی بود.

او نخستین مدیر عامل زن بانک سرمایه‌گذاری وال استریت است. او با حرفه و تجربه‌ای که دارد، چند قدم جلوتر از چالشش پیش رفته است.

فریزر در سنت اندرو، اسکاتلند، به دنیا آمد و پیش‌تر بیش از 10 سال یکی از شرکای شرکت McKinsey & Co بود.

سطح بالای موفقیت‌هایی که فریزر کسب کرده، باعث شده در صنعت شناخته شود و مورد تمجید قرار بگیرد و امریکن بنکر و فورچون در سال‌های متوالی از او به عنوان چهره شاخص یاد کرده‌اند.

فریزر نماد موفقیت مدیر زن در سازمانی است که برابری جنسیتی در آن برقرار است.

آمریکای لاتین یکی از هیجان‌انگیزترین بازارهای فین‌تک در حال توسعه در جهان را دارد و کریستینا جانکیرا یکی از پیشگامان اصلی این صنعت است.

او در سال 2013 Nubank، بانک کاملا دیجیتال برزیلی، را تأسیس کرد که از آن زمان تاکنون به بیش از 25 میلیون مشتری در سراسر کشور خدمات ارائه کرده و ارزشی معادل 10 میلیارد دلار به دست آورده است.

جانکیرا همیشه خود را وقف کار کرد و اولین دور اسناد سرمایه گذاری شرکت را در حالی امضا کرد که اولین فرزندش را باردار بود.

نام مستعار جانکیرا «زن شگفت‌انگیز فین‌تک برزیل» است و مجله فورچون هم از جانکیرا به عنوان زنان برتر حوزه فین‌تک یاد کرده است.

قبل از Nubank، جانکیرا به عنوان مشاور در Unibanco، Booz Allen Hamilton و BCG کار می‌کرد.

او مدرک کارشناسی (2000 تا 2004) و کارشناسی ارشد (2004 تا 2006) را در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه سائوپائولو به پایان رساند و برای یک برنامه فشرده (2007 تا 2008) یک ساله در حوزه امور مالی و بازاریابی در دانشگاه نورث وسترن، دانشکده مدیریت کلوگ، انتخاب شد.

او با داشتن 2.9 درصد سهام Nubank، حدود 1.3 میلیارد دلار سرمایه داشت که او را به دومین زن میلیاردر در برزیل تبدیل کرد.

جانکیرا در واقع، در کنار جنی جاست، یکی از دو زن میلیاردر در حوزه فین‌تک است. ثروت او اکنون 900 میلیون دلار تخمین زده شده است.

از آنجایی که Nubank، شرکت فین‌تک آمریکای لاتین، به طور اجتناب‌ناپذیری به عنوان یکی از بهترین‌ها در سطح جهان شناخته می‌شود، بی‌صبرانه منتظریم ببینیم جانکیرا در این مسیر چه نقشی را بازی خواهد کرد.

بودن در بونی‌من، سوانزی، متولد شد و در سال 1981 از دانشگاه این شهر در رشته شیمی و علوم کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد.

با وجود اینکه او را بیشتر به عنوان مدیرعامل و بنیان‌گذار Starling Bank می‌شناسند؛ اما او در طول 30 سال فعالیت حرفه‌ای خود در زمینه امور مالی، در Lloyds Bank، Standard Chartered Bank، PwC، UBS، Aon، RBS، Allied Irish Bank و غیره تجارت موفقیت‌آمیزی داشت.

اگرچه بودن در درجه اول در حوزه امور مالی فعالیت دارد، اما تمرکز اصلی او در حوزه فناوری باعث شده است که Starling Bank به عنوان یکی از بهترین بانک‌های بریتانیا به مدت سه سال متوالی شناخته شود.

بینش و استعداد او مطمئناً سمت و سوی نوآوری‌های آینده در این بانک را هدایت خواهد کرد، چرا که نبرد بین بانک‌های فعلی و چلنجر بانک‌های دیجیتال همچنان ادامه دارد.

بودن نه تنها یک زن موفق است، بلکه به توانایی و نقش زنان برای موفقیت در تجارت نیز اعتقاد راسخ دارد. بودن نمونه تمام عیار یک رهبر موفق در امور مالی جهان است.

از آنجا که بودن یک دانشمند کامپیوتر بود، زودتر از سایرین در صنعت به پتانسیل فناوری دیجیتال پی برد، به طوری که توانست بانکداری و کسب و کارهای کوچک را متحول کند.

او در تیم استارلینگ، اپلیکیشنی را ساخت تا به مشتریان کمک کند امور مالی خود را در زمان واقعی مدیریت کنند. بودن قصد دارد صنعت بانکداری را برای همه متحول و Starling Bank را نیز به یک برند جهانی تبدیل کند.

منبع: IBM

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

4  ×  3  =