شاخص ارزی جدید مصر برای استقلال از دلار آمریکا

مصر در حال توسعه شاخص ارز جدید برای کم کردن وابستگی مردم از دلار آمریکاست. به نقل از یاهو، حسن عبدالله، رئیس بانک مرکزی مصر گفت: مصر یک شاخص ارزی جدید ایجاد خواهد کرد تا مردم را از این ایده که پوند مصر باید به دلار آمریکا وابسته شود، دور کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ،حسن عبدالله که در ماه اوت منصوب شد، در یک کنفرانس اقتصادی اظهار کرد: بانک مرکزی همچنین در تلاش است تا پوشش ارزی را معرفی کند و در حال حاضر قراردادهای آتی را با اصلاح سیستم معاملات ارزی خود به پایان رسانده است. او افزود: این شاخص براساس سبدی از چندین ارز و شاید طلا خواهد بود. عبدالله بیان کرد: این کار برای تثبیت ایده است و من درباره قیمت صحبت نمی‌‌کنم، من درباره ایده صحبت می‌‌کنم. آمریکا شریک تجاری اصلی من نیست. من نمی‌‌دانم چرا مردم همیشه روی دلار متمرکز هستند. بخشی از موفقیت ما در تغییر فرهنگ و ایده است که ما درگیر آن هستیم. ما می‌‌خواهیم در برابر هر ارزی دیده شویم.

پوند مصر به‌‌مدت ۱۸ماه در عمل حدود ۷۰/ ۱۵پوند در برابر دلار ثابت بود تا اینکه بحران اوکراین باعث فرار میلیاردها دلار از خزانه‌های مصر در عرض چند هفته شد و بانک مرکزی را وادار کرد که ارزش پول را در ماه مارس کاهش دهد و اجازه دهد از آن زمان به‌‌تدریج ضعیف شود. مصر از ماه مارس در حال مذاکره درباره بسته حمایت مالی با صندوق بین‌‌المللی پول است که مدت‌هاست از آن خواسته است تا نرخ ارز انعطاف‌‌پذیرتری را اتخاذ کند. از زمان بحران اوکراین، پوند مصر در برابر یورو، پوند انگلیس و لیر ترکیه تقویت شده بود. عبدالله در این کنفرانس گفت: اما مردم همه اینها را نمی‌‌بینند. با وجود اصلاحات ارزی، عبدالله خاطرنشان کرد: ماموریت اصلی بانک مرکزی کنترل تورم است که اکنون در ۱۴درصد قرار دارد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

54  +    =  56