صدور نخستین چک الکترونیک تا ۲ هفته آینده

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به فعالیت های بانک مرکزی در زمینه اجرای قانون جدید چک گفت: طی 2 هفته آینده اولین چک الکترونیک کشور صادر و قانون چک به طور کامل انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی در آیین رونمایی از شبکه فراگیر قرض الحسنه (شفق) با بیان این که یکی از دغدغه های جدی بانک مرکزی و دولت سیزدهم تسهیل دسترسی مردم به نظام پولی و بانکی کشور است، تأکید کرد: در ادبیات بانکی به این مهم شمولیت مالی اطلاق می شود. صندوق های قرض الحسنه یکی از ابزارهای مهم توسعه شمولیت مالی هستند و در کنار بانکها نقش مهمی را در توسعه شمولیت مالی ایفا می کنند.

وی افزود: لذا موضوع تأسیس و فعالیت صندوق های قرض الحسنه بایستی تحت نظارت بانک مرکزی باشد و در بستری شفاف و قانونمند توسعه یابد. لذا این مهم از سال گذشته در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت و جلسات متعددی در این باره برگزار شد که در نهایت هفته گذشته «دستورالعمل ناطر بر تأسیس و فعالیت صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای» به تصویب نهایی شورای پول و اعتبار رسید.

رئیس شورای پول و اعتبار با برشمردن مهم ترین شاخصه های این دستورالعمل یادآور شد: به موجب این دستورالعمل، صندوق های قرض الحسنه در قالب کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم بندی شدند. سرمایه صندوق های قرض الحسنه کوچک، ۳۵۰ میلیون تومان، صندوق های قرض الحسنه متوسط یک میلیارد تومان و صندوق های قرض الحسنه بزرگ ۳ میلیارد تومان است. سقف در نظر گرفته شده برای اعطای وام توسط صندوق های قرض الحسنه کوچک تا ۳۰ میلیون تومان، صندوق های قرض الحسنه متوسط تا ۵۰ میلیون تومان و صندوق های قرض الحسنه بزرگ تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان است و دوره بازپرداخت این تسهیلات نیز ۶۰ ماهه در نظر گرفته شده است.

فرآیند الکترونیکی اعطای مجوز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی از این پس آمادگی لازم را برای اعطای مجوز به صندوق های قرض الحسنه جدید در چارچوب شورای پول و اعتبار را دارد عنوان کرد: در اینباره تلاش می کنیم فرایند مجوزدهی کاملاً الکترونیکی باشد. همچنین صندوق های قرض الحسنه موجود نیز یک سال مهلت دارند که با این دستورالعمل تطبیق پیدا کنند. البته درباره سرمایه صندوق های قرض الحسنه موجود تسهیلی در نظر گرفته شده است. براین اساس سرمایه صندوق های قرض الحسنه کوچک ۱۰۰ میلیون تومان، صندوق های قرض الحسنه متوسط 400 میلیون تومان و صندوق های قرض الحسنه بزرگ یک میلیارد تومان سرمایه در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این دستورالعمل نیاز به سامانه ای برای پیاده سازی فعالیت ها بود که این مهم با سامانه شفق امکانپذیر شد. این سامانه با ۱۲ صندوق قرض الحسنه آزمون شده و موفقیت آمیز بوده است و امروز می توانیم آن را اعلام عمومی کنیم.

وی افزود: سامانه شفق امکانات بسیار خوبی را در اختیار صندوق ها قرار می دهد. در واقع صندوق قرض الحسنه در زمان اعطای تسهیلات، افتتاح حساب و شناسایی مشتری نیاز به استعلامات حاکمیتی دارد. این موارد شامل اهلیت سنجی، دارا بودن یا نبودن چک برگشتی، اعتبارسنجی، تسهیلات جاری و غیرجاری و غیره است. براین اساس ما از تمام سامانه های حاکمیتی اطلاعات را در اختیار صندوق ها قرار می دهیم و صندوق می تواند از سامانه های حاکمیتی وضعیت فرد را از نظر مواردی که ذکر شد کنترل کند.

ترویج سنت قرض الحسنه با راه اندازی سامانه شفق

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه انتظار می رود با تصویب این دستورالعمل و راه اندازی سامانه شفق شاهد ترویج سنت قرض الحسنه باشیم، تأکید کرد: امید است مردم نیز به راحتی بتوانند به صندوق هایی که تحت نظارت بانک مرکزی است اعتماد کنند و بانک مرکزی با این ابزار دسترسی مردم را به نظام بانکی تسهیل کند.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به سایر فعالیت های در تسهیل پرداخت قرض الحسنه گفت: ما امسال در موضوع تسهیلات قرض الحسنه و به طور کلی تسهیلات خرد، دستورالعملی را به شبکه بانکی ابلاغ کردیم و وثایق را تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرد تسهیل کردیم. قطعا صندوق های قرض الحسنه نیز می توانند از مفاد این دستورالعمل استفاده کنند و دسترسی مردم را برای نیازهای خرد مردم پوشش دهند.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانکها در کنار وام های قرض الحسنه، پرداخت وام های حوزه تولید که موتور اشتغال کشور محسوب می شوند را نیز بر عهده دارند و در حال حاضر حدود 66 درصد تسهیلات بانکی در حوزه سرمایه در گردش بنگاههای تولیدی پرداخت شده است و سهم تسهیلات خرد در کل شبکه بانکی حدود 15 درصد است.

وی ادامه داد: در راستای کمک به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و تامین مالی خرد عموم مردم، در ضوابط رشد ترازنامه بانکها درصد رشد ترازنامه بانکهای قرض الحسنه 4.5 درصد دیده شد در حالیکه این میزان برای سایر بانکها 1.5 الی 2.5 درصد است. بانکها در چارچوب این مقررات به خوبی عمل می کنند و در ارزیابی انجام شده در پایان شهریور توسط بانک مرکزی میزان تطابق بانکها با این ضوابط قابل قبول بوده است.

دکتر صالح آبادی به فعالیت های دو بانک قرض الحسنه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دو بانک قرض الحسنه کشور در مجموع عملکرد بسیار خوبی دارند و در مقایسه با سایر بانکها انضباط بیشتری دارند. از عملکرد این دو بانک قدردانی می کنم و امیدوارم عملیات بانکی خود را کمافی السابق انجام دهند و این صندوق ها نیز می توانند نقش خدمات رسانی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از راهبردهای مدنظر بانک مرکزی انجام امور و کارها مبتنی بر فناوری و سامانه محوری است، تصریح کرد: بدون سامانه و فناوری های نوین امکان نظارت و فعالیت صحیح وجود ندارد و نظارت های سنتی نیز ناکارآمد و ناکافی تلقی می شوند.

رونمایی از اولین چک الکترونیک

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به فعالیت های بانک مرکزی در زمینه اجرای قانون جدید چک و ساماندهی پایانه های فروشگاهی گفت: این مهم که یک الزام قانونی به حساب می آید طی ۲ الی سه سال گذشته تصویب شده بود و بخشی از آن انجام شده بود اما موارد مهم قانونی آن باقی مانده بود که در ماه های گذشته این کار پیاده سازی شد. این مهم که اقدام مثبتی بود به شناسایی پایانه های فروشگاهی کمک شایان توجهی کرد.

دکتر صالح آبادی با اشاره به قانون جدید چک گفت: یکی دیگر از کارهای مهم بانک مرکزی که پیاده سازی و به اتمام رسید قانون جدید چک بود. هفته گذشته نیز از اقدامات و فعالیت های بانک مرکزی و نظام بانکی در این باره توسط کمیسیون اصل ۹۰ قدردانی به عمل آمد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی طی 2 هفته آینده اولین چک الکترونیک کشور صادر و قانون چک به طور کامل انجام می شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

51  ⁄  51  =